Bugun...Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var

"Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi Emirdağ’ına İvme Katacak

facebook-paylas
Tarih: 13-01-2021 18:21

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var

İlçe Kaymakamı Osman Bilici, “Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var” projesi kapsamında projenin birlikte yürütüleceği taraflarla bir araya gelerek çiftçiye verilecek desteklemeler üzerine değerlendirmelerde bulundu.

 

KYK Toplantı Salonunda yapılan programda konuşan Kaymakam Osman Bilici, Emirdağ’da hali hazırda bulunan 150 bin küçükbaş, 15 bin büyükbaş hayvan sayısını daha çok arttırmak için çeşitli projeler uygulayacaklarını söyledi.

 

- Emirdağ, Tohumluk Ayçiçeği Üretiminde Türkiye Birincisi

 

Kaymakam Osman Bilici, tarımsal üretimde çok iyi durumda olduğumuzu vurgulayarak, “Hayvancılık bizim kültürümüzde var. Ovalarımız, arazilerimiz tarım için çok elverişli. İklimin müsaade ettiği oranda gelişen ürün çeşitliliği ile beraber tarımsal üretim noktasında da gün geçtikçe daha iyi bir noktaya gidiyoruz. Eskiden belli başlı ürettiğimiz ürünlerin dışına çıkarak çeşitli ürünler üretmeye başladık. Özellikle son veriler incelendiğinde Türkiye’de ilçe bazında tohumluk ayçiçeği üretiminde birinciyiz. Bununla beraber yine ilçe bazında küçükbaş hayvancılık alanında da üst sıralarda yer alıyoruz. Bu bizim ciddi bir potansiyele sahip olduğumuzu gösteriyor.” dedi.

 

-Proje ile Küçükbaş Hayvan Sayısında Önemli Artış Hedefliyoruz

 

Tarım ve hayvancılığın daha da geliştirilmesi için çok önemli projelerin gerçekleştirildiğini vurgulayan Kaymakam Bilici, “Köyümde Yaşamak İçin Bir 'Sürü' Nedenim Var” projesi kapsamında alınan hayvanların aşılama ve küpeleme işlemlerini devlet olarak biz yapacağız. Bu projeyi farklı kılan şey; katılımcı tüm paydaşlar ile burada bir araya gelip iş birliği yapmak suretiyle ilçemizdeki hayvan sayısında artışı sağlamaktır. Ümit ediyorum ki önümüzdeki kısa süre içerisinde ilçemizde rekor sayıda başvuru alınacak, bu başvurular gerekli incelemenin ardından vatandaşlarımıza kredi olarak geri dönecektir. Şu anda köylerimizde atıl durumda olan ağılları ve tesisleri daha aktif hale getirerek çiftçilerimizin üretip büyümelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

-Üretmemiz Gerekiyor

 

Kaymakam Bilici, tarım ve hayvancılık yapmak isteyen bütün üreticilere destek olacaklarını vurgulayarak; “Ülke olarak üretmemiz gerekiyor. Üretmeden bu dünya da ayakta kalmanız mümkün değil. Bizler Emirdağ için bir şeyler yapmak, bir şeyler üretmek istiyoruz. Artık zaman tüketim zamanı, herkes daha çok tüketmenin peşinde. Sahip olduklarımız ile yetinmeden tüketiyoruz. Dünya’nın kaynakları bizim tüketmemiz için fazlasıyla yeterken hırslarımıza ve arzularımıza yetmiyor. Türkiye, dünyada yükselen bir yıldız. Bizler de buna üreterek katkı sağlamalıyız.” diye konuştu.

 

KYK Konferans Salonunda düzenlenen programa; İlçe Kaymakamı Osman Bilici, Kaymakam Refiki Mehmet Kaan Kini, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil İbrahim Koku, Ziraat Odası Başkanı Öztürk Köycü, Ziraat Bankası Müdürü Latif Vezir ile ilgili kurum yetkilileri ve muhtarlar katıldı.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İlçeler Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI