Bugun...Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Varank, Firmaları Ziyaret Etti

Tarih: 05-01-2020 16:28:41 Güncelleme: 05-01-2020 16:37:41 + -


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Afyonkarahisar ve İscehisar’daki firmaları ziyaret ederek üretimleri yerinde inceledi.


Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Varank, Firmaları Ziyaret Etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, Afyonkarahisar ve İscehisar’daki firmaları ziyaret ederek üretimleri yerinde inceledi. 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi ile İscehisar’daki firmaları ziyaret etti. Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci ile ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in de hazır bulunduğu inceleme gezisinde Bakan Varank, ilk olarak İkbal Sucukları’nı ziyaret ederek gastronomi şehri Afyonkarahisar’ın meşhur sucuğunun üretimi hakkında bilgi aldı.

 

Varank’ın sonraki durağı İkbal Şekerleme tesisi oldu. Varank, Afyon Lokumu’nun birçok farklı ve lezzetli türünün üretilmesinden mutluluk duyduğunu belirtti.

 

OSB’de Savrukoğlu Ziraat Makinaları’nı da ziyaret eden Bakan Varank, şirket tarafından tarım ve savunma sanayiinde kullanılmak üzere üretilen insansız saha aracını test etti.

 

Varank, Cumhuriyet Sucukları’nı da ziyaret ederek Afyon Sucuğu ve Afyon Pastırması’nın üretim süreçleri hakkında bilgi aldı. Bakan Varank, KOSGEB desteğinden faydalanan ve ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı burada TPN ilaç hazırlama sistemini inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

 

Varank, temasları çerçevesinde Çakmak Mermer şirketini ziyaret etti. Varank, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çakmak ile sohbet ederek mermer üretimi, ihracatı ve firma hakkında bilgiler aldı.

 

Bakan Varank, İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan DEM-MAK’ı da ziyaret ederek, şirket tarafından üretilen ve Türkiye’nin ilk yerli üretim kaya kamyonu olan Deve’yi test etti. Varank’ın son durağı 50.000 şişe/saat Avşar Maden Suyu Fabrikası’nda incelemelerde bulundu.

 

Bakan Varank, incelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu. Varank, DEMMAK tarafından üretilen ilk yerli kaya kamyonu hakkında konuşarak “Türkiye'de üretilmeyen ve önemli bir pazarı olan bir araç. Ülkemizin de tamamen ithal ettiği araçlar. Bu firmamız, bu ürettiği ilk araçla bundan sonra seri üretime geçecek. Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak kendileriyle görüş alışverişinde bulunuyoruz. Nasıl faydamız dokunabilir, bu araçları Türkiye'de nasıl yaygınlaştırabiliriz, kendileriyle görüştük. Aracı da kullanma fırsatım oldu. Gerçekten çok güçlü bir araç. Bunu tek başına sanayicilerimiz, sıfırdan tasarlayıp ürettiler. Gördüğünüz gibi bize de kullanarak gururlanmak düşüyor. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Varank, Türk sanayicisinin yanında olduklarını vurgulayarak “Geçen cuma günü, Türkiye'nin otomobilini tanıttık. Halkımızda ve vatandaşlarımızda nasıl bir coşku oluşturduğunu ve sahiplendiğini gördük. Hatta bütün kamuoyu gördü. Yani Türkiye, inanırsa her şeyi üretebilecek kabiliyette. Bunun en güzel örneklerinden biri ise arkamızda duruyor. Biz, bakanlık olarak üreticilerin her zaman yanındayız.

 

Onlara çeşitli teşvik mekanizmalarıyla ve desteklerle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Mevzuatlarla onların önünü açmaya çalışıyoruz. Özellikle de önümüzdeki süreçte 2023 yılına giderken seçimsiz bir dönemdeyiz. Biz, Türkiye'nin bu süreçte çok güzel bir başarı hikayesi yazacağını biliyoruz. Bunu da katma değerli üretimle yapacağız. Ben sanayicilerimize, 'gelin yatırım yapın, üretim ve istihdam sağlayın' diyorum. Biz de onların yanındayız” şeklinde konuştu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI