Bugun...Sezenden tellallık yapanlara hatırlatma

Sezen’den kriz tellallığı yapanlara ‘750 bin dolar’ hatırlatması

facebook-paylas
Tarih: 14-07-2020 23:20

Sezenden tellallık yapanlara hatırlatma

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık olağan yönetim kurulu toplantısında bir konuşma yapan İl Başkanı Hüseyin Sezen kriz tellallığı yapanlara memur maaşlarını ödemek için Avrupa’da kapı kapı dilenilen 750 bin dolar borcu hatırlattı. Milletvekili İbrahim Yurdunuseven de “Ayasofya kararı seçim için alınmış bir karar değildir” diyerek seçimin 2023 yılında yapılacağını söyledi.

 

AK Parti haftalık olağan yönetim kurulu toplantısı İl Başkanı Hüseyin Sezen başkanlığında, AK Parti milletvekili İbrahim Yurdunuseven ve Merkez ilçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz ve yönetim kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk ve Gençlik Kolları Başkan vekili Hulusi Ceylan’ın katılımları ile gerçekleşti.

 

“Ayasofya’nın camiye dönmesinden rahatsız olanlar var”

 

Toplantıda konuşan Başkan Sezen, “Danıştay, 1934 yılında alınmış Bakanlar Kurulu kararını iptal etti ve Ayasofya’nın Camii olduğu ifade edildi. Açıkçası bu kazanılmış bir mücadelenin değil kazanmaya ahd edilmiş bir kavganın ilanıdır!  Burada birilerinin çıkıp da Ayasofya üzerinden hükümetimize farklı açılardan saldırdığına da şahit oluyoruz. Önceki gün bir vatandaş çıkmış ‘Ayasofya Cami olunca çok seviniyorsunuz. Mazot 1 liraya mı düşecek’ diyor. Yahu Ayasofya müze iken mazot 1 lira mıydı? Camiye dönmesinden siz niye rahatsızsınız?  İlk namaz 24 Temmuz’da kılınacak! Neden? Çünkü, Ayasofya’nın Müze kararı 24 Temmuz’da Lozan Antlaşmasıyla alındı da ondan. 24 Temmuz’da Ayasofya’da aziz milletimiz secdeye duracak” dedi.

 

Felaket tellallığı yapanlara ‘750 bin dolar’ hatırlatması

 

“Sanayide çarklar yeniden hızlı bir şekilde dönmeye başladı” diyen Sezen şöyle konuştu: “Sanayi üretimimiz Mayıs'ta yaklaşık yüzde 20 oranında arttı. Ayrıca inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında yüzde 10’un üzerinde yükseldi. Her iki endekste yükselişin ilk sinyalini gördük. Bununla birlikte Ayasofya'nın ibadete açılması sonrası borsada değer kaybedileceği düşünülürken, Borsa İstanbul haftaya 1.453 puan kazanarak başladı. Felaket tellallığı yapanlara, bugün devletimizin Afyonkarahisar’da dağıttığı düşük faizli 6 ay ödemesiz destek kredilerinin miktarının 2001’de memur maaşı ödemek için borç istenen paranın 15 katı olduğunu hatırlatın.

 

“Üyelik seferberliğinde hedefimize yaklaşıyoruz”

 

Sezen, “Cumhurbaşkanımızın talimatları ile ülke genelinde başlatılan üyelik seferberliğinde hedeflerimize adım adım yaklaşıyoruz. Bir yanda Kadın Kollarımız, bir yanda Gençlik Kollarımızın açtığı stantlarla vatandaşlarımızın bilgileri alınıp üyelik konusunda kendileri ile iletişime geçiliyor” dedi.

 

“27 Mayıs darbesini bayram ilan eden CHP tenkit edip iki yüzlülüğünü gösterdi”

 

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven de bir konuşma yaptı. Yurdunuseven konuşmasında, “1960 yılında darbe olunca o döneme Milli Güvenlik Konseyi 1960-1 sayılı karar alıyor. Karar sadece belirli isimlerin yargılanmasının önünü açıyor. Zaten bu kararın dışında başka karar yok. Normalde aslında bu karar öncesi karar verilmiş ve idamlar yapılmıştı.  Biz de bu kararı tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırdık. Biz bunu hala yürürlükte olması dolayısıyla tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırdık.

 

Dolayısıyla mahkeme kararları da tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kalktı. Bunlarla birlikte bir de yasal mirasçılar var. Rahmetli Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın yakınlarının yasal haklarını alması için yol açılmış oldu. İsteyen bir ay içerisinde (mirasçıları) başvurup yasal haklarını alabilecekler. Bu tabii demokrasimiz anlamında çok önemli bir adım. Demokrasiye katkımız olsun diye yaptığımız bir çalışmaydı. 27 Mayıs'ı yaptıran ve yıllarca bayram olarak kutlatan CHP komisyonda ilk defa 27 Mayıs’ı tenkit eden ifadeler kullandılar. İkiyüzlülüklerini ortaya koydular. Şimdi kalkıyorsunuz darbeyi yapanlar olarak darbe kötüdür diyorsunuz” ifadelerine yer verdi.

 

“Halkımıza bunu hediye etmenin onurunu yaşıyoruz”

 

“Ayasofya camii ile ilgili Danıştay 10. Dairesi karar verdi” diyen Yurdunuseven konuşmasında, “O dönem alınan Bakanlar Kurulu Kararı iptal edildi. Cumhurbaşkanımız da hemen akabinde bir kararname yayınladı ve burayı Diyanet İşleri Başkanlığına bıraktı. Yıllarca ‘zincirler kırılacak, Ayasofya açılacak’ diye beklenti içine girdiğimiz günlerin sonucunu görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın büyük gayretleri ile Ayasofya’nın Camiye dönüştüğünün okunduğu anda herkes Allahu ekber nidalarıyla sevinç gösterileri yaptı. Bu kararda AK Parti'nin her bir neferinin katkısı vardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında dimdik durdunuz ve o da bu kararı aldı. İnşallah 24 Temmuz'da da Cuma namazında ilk ibadete açılmış olacak. Rabbimize şükrediyoruz. Halkımıza buna hediye etmenin onurunu yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

“Ayasofya kararı seçim için alınmış bir karar değildir”

 

Yurdunuseven “Birileri bunun seçim için yapıldığını söylüyor. Bunun altında bir seçim yatırımı ya da bir seçim çalışması olduğu dile getiriliyor. Ancak böyle bir şeyin kesinlikle olmadığını ittifak ortağımız MHP ile birlikte bu noktada 2023'e kadar yeniden bir seçim olmayacağının kararlılığını vurgulamak istiyorum. 2023 yılına kadar kesinlikle seçim gözükmüyor” dedi.

 

“Barolar mesleklerinden çok siyaset yapıyorlar”

 

Barolar ile ilgili bir düzenleme yapıldığını kaydeden Yurdunuseven, “Çoklu baro sistemine geçildi. Üye sayısı 5 bini aşan barolarda üye sayısı 2 bini bulduğunda yeniden bir baro kurulabilecek. Biz buna toplu baro diyoruz.

 

Anayasanın 135. maddesi diyor ki; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşlar yerelde Afyon Barosu, genelde Barolar Birliği, Tabipler Odası vs. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları belli bir mesleğe haiz olan müşterek ihtiyaçlarını karşılamak amaçları ile mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin geliştirilmesini sağlamak, meslek disiplini, meslek ahlakını korumak maksadıyla kurulan kamu tüzel kişilikleridir. Bu meslek kuruluşları kuruluş amacı dışında faaliyette bulunamaz diyor. Sen mesleğini geliştir, disiplini sağlam tut ama siyasete bulaşma diyor. Bunlar tam tersini yapıyor. Bugüne kadar siyasete bulaşmayan bir tane oda gösterin.

 

Üçüncü köprüyü yapmak istedik, yapamazsınız diyen Mimarlar Odası çıktı. Diyanet İşleri Başkanı Kur'an'da geçen bir ayeti açıklıyor, Ankara Barosu cevap veriyor. Senin işin mesleki faaliyetleri yapmak, mesleki dayanışma sağlamak. Sen Allah'ın emrini ‘1500 yıl önce geriden gelen ses’ diyorsun olacak iş mi? Ben bir kere bile Barolar Birliğinin meslekle ilgili bir şey yaptığını görmedim.

 

30 yıl önce avukatlara yeşil pasaport verilmesi için talepte bulunulmuş! 30 yıldır başka bir şey yok. Bazı duruşmalar için KDV düzenlemesi yaptık, bunların dışında hiçbir şekilde mesleki faaliyette bulunmadılar. Bugün eğer çoklu baro ile ilgili bir konu olmasaydı baroların gündem, Ayasofya idi. ‘Ayasofya’yı açamazsınız’ diyeceklerdi.  Milletin iradesi ile iktidar olan siyasi parti hangi kararı veriyorsa o uygulanır. CHP'nin ‘itiraz etmeyeceğiz’ açıklaması yapıyor. Ayasofya ile ilgili toplumdan gelecek tepkilerden korktukları için böyle düşünüyorlar” dedi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Siyaset Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI