Bugun...Türbeye dönüştürüp ibadete açtılar

Afyonkarahisar’ın İhsaniye İlçesine Bağlı yukarı Tandır Köyünde yaşayan Ahmet Kaplan, Karacaahmet Sultanla 1320 li yıllarda Şehre gelen, Ahmet Yesevi, Mehmet Yesevi ve Sultan Yesevi Hazretlerinin kabirlerini türbeye dönüştürerek, ibadete açılmasını sağladı.

facebook-paylas
Güncelleme: 26-10-2019 19:13:49 Tarih: 26-10-2019 18:55

Türbeye dönüştürüp ibadete açtılar

Afyonkarahisar’ın İhsaniye İlçesine Bağlı yukarı Tandır Köyünde yaşayan Ahmet Kaplan, Karacaahmet Sultan'la 1320 li yıllarda Şehre gelen, Ahmet Yesevi, Mehmet Yesevi ve Sultan Yesevi Hazretlerinin kabirlerini türbeye dönüştürerek, ibadete açılmasını sağladı.

 

 Kabirleri Türbeye dönüştüren Ahmet Kaplan ve köy halkı Cuma günü, Eğitimci, şair araştırmacı yazar olan, Şaban Korkmaz hoca ile türbeyi tanıtmak adına program düzenleyerek, burada bulunan Allah dostları hakkında bilgiler verdiler.

 

Türbenin yapımında taşın altına herkes elini koydu

 

Türbe yanında programın açılışını yapan Ahmet Kaplan, bu Allah dostlarının İrşat için, Karacaahmet (K.S) Sultanla birlikte 1320 li yıllarda buraları irşat etmek ve bu beldeleri fethe hazırlamak için geldiklerini ifade etti. Bu Allah dostlarının yererinin bulunması ve yerlerinin yapılması hususunda kendilerine yardımcı olan kimler versa teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

 

Mübareklerin ilimize gelmesi Allahın bir lütfu

 

Eiğimci yazar, araştırmacı şair H. Şaban Korkmaz, açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

 

“ Yukarı Tandır köyünde bulunan Ahmet Yesevi( k.s), Mehmet Yesevi (k.s), Sultan Yesevi Hazretlerininyerlerinin bulunmasında, yerleinin tespit edilmesinde, sadukalarının yapılmasında,büyük bir çaba ve gayret gösteren Ahmet Kaplan’a öncelikle ve özellikle teşekür ederim. Bu Allah dostalrının Yukarı Tandır köyüne gelişleri, Yüce Allah’ın bir lütfu olsa gerek. Onların gelmesi ile birlikte o dönemde yaklaşık altı hane oln köy kısa süre içerisinde altmış- yetmiş haneye ulaşmıştır.

 

 İrşat e tebliği görevi, güzel bir şekilde yerine yerine getirilmiştir. Bu Allah dostlarının yerlerinin tespitinden sonra, Ahmet Kaplan ile birlikte İhsaniye İlçemizin bütün köylerini ve beldelerini bir bir dolaşarak, buralarda bulunan Allah dostlarının hayatlarını ve kerametlerini yazılı kaynaklardan ve hayatta olan kişilerden bilgi toplayarak, fotoğraflarını çekerek gelecek nesillerin bilgi edinmesi için, Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesinde, bulunan Allah dostları isimli kitabı hazırlamak nasip oldu. Allah’ın izni  ve keremi ile hazırlanan bu kitap Afyonkarahisar Belediyesi tarafından basımı tamamlandıktan sonra,kitapları halkımıza ücretsiz dağıtacağız” Dedi.

Efendimizin Hayatını bölge halkına anlattılar

Programda Ali Biçer ve Halil Kaleli hoca, tarafından Yasin-i Şerif okundu. Yasin-, Şerif okunmasının ardından, Hüseyin Küçükkeskin hoca  tarafından, dua ve sohbet yapıldı. Yapılan sohbette Hüseyin Küçükkeskin Hoca şunları söyledi;

 

“ Hoca Ahmet Yesevi ( k.s) ve Sultan Yesevi hazretleri Horasan’dan 1320 ‘li yıllarda Karacaahmet Sultan ile birlikte, Yukarı Tandır Köyüne insanları İrşat etmek ve buraları Fethe hazırlamak için gelmişlerdir. Bilindiği gibi insanları irşat etmek başlı başına güzel bir hizmettir. Bu hizmeti bu köyde Ahmet Yesevi (k.s) Mehmet Yesevi (k.s) ve Sultan Yesevi ile birlikte yapmışlardır.  Yıullar varki bu irşat işi Hz Peygamber döneminden başlayarak, her zman ve zeminde devam etmiş, hatta ve hatta günümüzdede devam etmektedir.

 

Günümüz insanı öyle bir hale gelmiş ki Yüce Kitabımız Kur-an-ı Kerim’ii bilmiyor, okumuyor öğrenmiyor ve çevresine de öğretmiyor. Bunun uyanında, Hazreti Peygamber eEfendimizin sünneti saniyesine gereği gibi uyulmuyor. Nesil bir başkalaşmış, kendi özünden uzaklaşmış yabancı hayranlığı içinde milli ve manevi değerlerden uzak bir biçimde yetişmektedir.

 

Halbuki günümüz gençliği Allah (c.c) ın emir ve yasaklarına uyan, Peygamber Efendimiz(s.a.v)’ın sünneti saniyesini uygulamaya çalışan, anasını , babasını baş tacı eden, devletini, milletini, bayrağını seven, icabında bu mübarek müslüman yurdu için canını feda edebilecek bir neslin yetiştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu bakımdan anne ,babalarımıza ve öğretmenlerimize çok büyük görevler düşmektedir. Gelin ailemize gereken önemi verelim çocuklarımızın ve gençlerimizin, milli ve manevi değerleri en iyi bir şekilde bilrerek yetişmlerini sağlayalım.

 

Rabbim bize bu Allah (c.c) dostlarının şefaatine nail eylesin inşallah. Hepinizi allah(c.c)’a emanet ediyorum. Buraya gelip bu törene katıldığınız için, sağolun, varolun Allah(c.c)’ a emanet olun.” Yapılan duanın ardından gelen misafirlere ikramlarda bulunuldu. Program için dışarıdan gelen misafirlerin yanında köy halkının da  programa yoğun ilgisi vardı. Afyon TimeFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Tarih Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI