Bugun...


Ahmet Kaplan

facebook-paylas
HIZIR VE İLYAS (AS)IN GÖREVLERİ
Tarih: 27-10-2020 14:58:00 Güncelleme: 27-10-2020 14:58:00


Hızır (as)ın bir çok görevleri vardır.

 

Hızır(as) yine eskisi gibi ilm-i ledün ile hareket ederek bir çok esrarengiz hadisleri meydana getirmektedir.


Darda kalmış bir çok insanın yardımına koşar insanların elinden tutar sıkıntıda olan kulları.
Allha'ın izniyle genişliğe çıkartır. Hızır(as)insanların gerçek menfaatine çalışır.Allah tarafından ne görev verilirse harfiyen yerine getirir.


Bazılarının ölümüne bile sebep olmaktadır özellikle ansızın ölen insanların çoğu. Hızır(as)ın öldürmesiyle ölmüş olabilirler bu olay musa (as)ın kıssasında Kur'an da geçmektedir hani bir çocuğun ölümüne sebep olmuştu musa(as)da Buna itiraz etmişti sen fena birşey yaptın bir insanı öldürdün demişti oda bana bunu .
Rabbim emretti sen olayların iç yüzünü göremiyorsun demişti.


Hızır'ın görevlerinden biride karada ve deniz de ölüp cenazelerini hiç kimsenin bulamadığı görmediği mü'minlerin cenazesini kaldırır ve onların cenaze namazı kılar. Hızır(as) denizde ölenlerin cenazesini kaldırıp cenaze namazını kılar.
Hazreti ilyas,ise karada,ıssız yerlerde ölen ve hayvanlar tarafından. Parçalanan müslümanların cenazelerini kaldırıp cenaze namazını kılar.


Hızır(as)ın en büyük görevi halkı islam dinine çağırmak ve insanlara islamiyeti tebliğ etmektir.
Hızır(as) ile hazreti ilyas,Allah'ın kullarını her zaman . Rasûlüllah (as) efendimizin şeriatıne uymaya çağırırlar.
Hızır(as)Elviyanın içinden kendilerine sırrı hilâfet ve irşâd makamı verilenlere vazifelerini bildirmekle görevlidir. Son halife yani hilâfet görevi ise, Hazereti isa(as)a verilecektir.


İsa(as) kıyamete yakın bir zamanda Efendimiz (sav)'e ümmet olmak için yer yüzüne inecek ve son elviya olarak görevini yerine getirecektir. Her asır da peyganberlerin sayısı kadar yüz yirmi dört bin veya iki yüz yirmi dört bin evliya ullah bulunur bu evliye ullahtan birine irşâd görevi verildiği zaman onu, Hızır (as) kendisine iletir ve bildirir yapması gereken görevlerini ona anlatır. Bu bir sırdır ilahi sır,bu sır ancak ehline açılabilir,ehil olmayan bunu anlayamaz .
Hızır(as)ile ,Hazret-i ilyas her yıl ramazan'ı şerif ayında kudüs-ü şerife giderler ve beyti maktis'te oruçlarını tutarlar.
Her yıl hac mevsiminde bir araya gelip biri diğerinin başını tıraş eder.


Sürekli bir araya gelmeseler bile sık,sık. Zülkarneyn aleyhisselam'ın yapmış olduğu seddin üzerinde bir araya gelip buluşurlar. Hızır(as).Allah'ın manevi görünmez ordularının başındadır ordu komutanıdır ilahi emir geldiğinde gereğini yerine getirir. Hızır'ın kime nasıl ne amaçla nezaman geleceği belli olmaz hangi kılıkta gelir bilinmez onun içindir,ki atalarımız her geleni hızır bil her geceyi kadir bil demişlerdir.


Rabbim dostluğunu kazanmayı nasip eylesin hızır aleyhisselamı bizlere yoldaş eylesin inşallahu teâlâ AMİN 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI