Bugun...


Ahmet Kaplan

facebook-paylas
Yamalı Entari
Tarih: 12-11-2020 14:09:00 Güncelleme: 12-11-2020 14:09:00


Ebû Ubeyde muntazaman mescide namaza geliyor fakat tam namaza başlanacağı zaman geliyor selâm verilir verilmez hemen mescit ten çıkıp gidiyor bu durum Resulullah Efendimizin dikkatini çeker , birgün sokakta Efendimiz  Ebû Ubeyde ye rastlar yine hızlı adımlarla bi yere gidiyordu . Efendimiz (S A V) dur Ebû Ubeyde nereye gidiyorsun böyle diye seslendi. Ebû Ubeyde edeple toparlanıp sükut etti , neyin var senin diye sordu . Allah Rasulü (S A V) namaza geliyorsun ama namazı kılar kılmaz hemen çıkıp gidiyorsun , başında bir hâl mi var söyle bana der .

 

Edepli bir sekilde Ebû Ubeyde nin başı yerdedir , gözlerinden yaşlar akmaya başlar . Yirmi iki yaşında aslan gibi  delikanlı ağlamaya başlar ve Ya Resulullah birşey diyecek halim yok müslümanlar sıkıntı içerisinde ama benim derdim herkesten büyük elbise olarak şu gördüğün sırtımdaki yamalı entari var evde karım ben namazdan gelinceye kadar namazını kılamıyor ben namazımı kılıp hemen eve gidiyorum bu sırtımdaki entariyi çıkarıp karıma veriyorum o onu giyiyor ve namazını eda ediyor , sonra da yine yırtılıp eskimesin diye çıkartıp evde öyle duruyoruz .

 

O da eskirse evde ikimizde esir kalırız o zaman hiç mescide gelemem seni ziyaret edip sohbetine katılmam Ya Resulullah deyince iki cihan güneşi kibriya Efendimizin mübarek gözlerinden yaşlar süzüldü , sabredin Ebû Ubeyde dedi . Allah sizi mukafatlandıracak bir kaç gün sonra Efendimiz elinde bir bohcayla iki kat elbise koyarak Ebû Ubeyde ye hediye etti  ve götür bunun birini hanımın birini de sen giy dedi .

 

Ebû Ubeyde bohcayi kucaklayıp hemen evinin yolunu tuttu çok sevinmişti mutluluktan uçuyordu adeta , kapıyı çaldı hanımına dışardan sesleniyordu aç hanım aç kurtulduk diyordu , hanımı edeple kimseler duymasın görmesin diye kapıyı yavaşça açtı ve efendi ne oluyor nedir bu telaşın sevincin deyip içeri aldı kocasını. Ebû Ubeyde müjde hanım kurtulduk demeye devam ederken  kadın dur biraz sakin ol dedi, şunu düzgünce anlat bakalım deyince , Ebû Ubeyde Resulullah ın sohbetine rahatça gidip o mübarek yüzünü görüp sohbetini dinleyebileceğim, bak iki tane yeni elbise Allah Resulü bunları bize getirdi dedi. Genç saliha kaldın yoksa durumumuzu Resulullaha mı şikayet ettin dedi kocasına, evet dedin adam.

 

Allah Rasulü bana sorunca bende durumumuzu anlattım dedi. Kadın ağlamaya başladı Allah seni affetsin Ebû Ubeyde sen ne yaptın ne yaptın diyor biryandan da hıçkırıklara boguluyordu, Ebû Ubeyde şaşırmıştı suçu ne idi bu kadın ne için ağlıyordu şaşırıp kalmıştı. Ebû Ubeyde iyi ama dedi hanımına niçin ağlıyorsun sevinmen gerekirken sen ağlıyorsun neden dedi . Kadın güçlükle göz yaşlarını tutmaya çalıştı ve kocasının gozlerinin içine bakarak , Allah tan Kuluna mı şikayet ettin utanmadın mı bunu yapmaya .

 

Allah Rasulü nü neden üzdün sıkıntıya soktun dedi. Evet dedi Ebû Ubeyde ben Allah tan Kuluna şikayet ettim Resulullah ı üzdüm Allah beni affetsin Allah bana merhamet etsin deyip hanımına sarıldı ve ağlamaya başladı , bir yandan da Allah a hamd olsun bana senin gibi saliha bı hanım nasip ettiği için dua etti . 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI