Bugun...


Ahmet Kaplan

facebook-paylas
BESMELENİN FAZİLETİ
Tarih: 18-01-2021 13:25:00 Güncelleme: 18-01-2021 13:25:00


Besmele -i şerife : misk-iamberden daha güzel kokulu  veya güneşten daha nurludur.

 

Cehennem den onunla kurtulunur.Cennetin yüksek  derecelerine onunla yani besmele ile ulaşılır.                                                              Evet cenab-ı Hak  (cc)Besmele-i şerife yazılı bir kagıt parçasını yerden kaldırıp onu muhafaza eden kimseyi sıddıklardan yazar            Besmele-i şerifenin üstün kıymetini insan oğlu dille anlatıp bitiremez kalemle yazılmaya çalışılsa kalemler yetmez.   

 

 İşte hazreti isa (as)  'ın şahit olduğu bir olayı anlatalım Birgün  isa (a.s)  kabristanlıktan geçerken bir kabrin yanında azap meleklerinin kabirdeki ölüye azap ettiklerini gördü geçip işine gitti işini bitirip geriye dönerken yine o kabrin yanından geçti kabirdeki ölünün başında rahmet meleklerinin toplandıklarını ve cenab-ı hakkın çeşitli nimetlerini ikram ettiklerini gördü ve bunun üzerine çok şaşıran İsa (a.s) hemen iki rekat namaz kılıp Allah'u tealaya bu işin sırrını sordu yani önce azab çekip dururken , şimdi bol,bol nimetlerle ve ecirlerle muamele görmesinin sebebini sordu Cenab-ı Hak (cc) buyurdular ki  O kabirdeki ölü asi idi günahkar birisi idi aynı zamanda benim azabıma uğramıştı ,fakat o kimsenin geride sağ kalan küçük yavrusu yani çocuğu bugün bir hoca önüne diz çöküp BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM demeye başladı.

 

Bende o kimsenin yavrusu yani çocuğu benim ismimi zikrederken kabirde babasına azab etmeyi keremime ve rahmetime uygun görmedim O kimseye azab etmekten  haya edip ondan azabımı kaldırdım .Rahmetimle ona muamele ettim . Besmele-i şerife ondokuz harftir azab meleklerinin sayısı ondokuzdur.               

 

Cenab-ı Hak (cc) Besmele-i şerifeyi okuyan kimseyi ondokuz meleğin azabından korur.Gece ile gündüz yirmi dört saattir besmelenin  ondokuz harfi ile beraber beş vakit namaz yirmi dört eder yirmi dört saat içinde işlenen günahlara Besmele-i şerife keffaret olur biiznillah tabi büyük günahlara düşmemek şartıyla büyük günahlardan kaçınmak şartıyla.                                                                                                                                                                             

Abdullah  ibn-i Abbas (r.anhüma)'nın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular Bir hoca çocuğa besmele okur çocukta aynısını söylerse okursa Allah teala o çocuğun yani besmemeleyi öğrenip tekrarlayan öğrencinin annesinin,babasının,ve hocasının cehenneme girmemesi için bir sened yazdırılır.                                                                     

Yüce Rabbimiz bu güzel nimetini cümlemize nasib eylesin.Bütün anne ve babalara bu şuur ile evlat yetiştirmeyi nasib eylesin inşallahu rahman AMİN                                            

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI