Bugun...


Ahmet Kaplan

facebook-paylas
ALLAH AŞKI
Tarih: 07-06-2020 20:23:00 Güncelleme: 07-06-2020 20:23:00


Gün gelir sizinde karşınıza piri fani çıkarsa sakın ha gafil olmayın, yoksa onun boyunu, posunu, elbisesini garip ve esrarlı hareketlerini, sözlerini hafife alıp onu ölçüp biçmeye kalkmayın. Eğer böyle yaparsanız, o zaman bilin ki siz de Hızır (a.s.)’la tanışamaz ve onun esrarına vakıf olamazsınız. Hiç kimse size gelip te ben Hızır’ım, iste benden ne isteyeceksin demez, Müslüman uyanık olur, bizlerde uyanık olmaya çalışalım inşallah. Bu Allah’ın mübarek ve görevli kulları, Allah rızası için denildiği zaman kesinlikle v kesinlikle hiç kimseyi ve hiçbir talebi geri çevirmezler onlar. Allah’a özünü teslim etmiş sadık kullardır. Onlara Allah katından ne görev verilmişse hiç eksiksiz onu yerine getirirler. Bunun içindir ki büyüklerimiz hep bizlere her geleni Hızır, her geceyi kadir bil demişlerdir.

                                    *****

   Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Ashabına bir gün:” Size kardeşim Hızır’dan bahsedeyim mi? Der. Ashabı Kiram:

 

 “Anlat Ya Rasulallah” dedi ve pür dikkat dinleyeme başladılar.” Salihlerden bir kişi gezerken tanımadığı birine rastladı o, Hızır’dır ama tanımaz Salih kişi ona ey güzel kişi ben çok ihtiyaç sahibiyim birazcık bana yardım et,” der. Hızır olduğunu bilmediği kişi benim sana verecek bir şeyim yok der, Salih kişi yalvarır, yakarır, ne olur Allah aşkına deyince, Hızır; “Yahu be adam benim sana verecek bir şeyim yok.” dedim, sen: “Allah aşkına dedin madem, ben senin kölen olayım beni götür ve pazara sat ve ihtiyacını gör,” der. Adam asla böyle bir şey yapamam seni köle diye satamam dese de Hızır madem Allah aşkına dedin satacaksın; der. Adam mecbur kalır Hızır’ı pazara götürür ve Hızır’ı pazara giderken adama tembih eder, bak beni az paraya satma ve çok para iste, der.

 

Adam, köle on liraysa yüz lira ister. İlk müşteri gelir adamın istediği parayı verir, Hızır’ı köle diye satın alır. Yolda giderken Hızır’a der ki: “Benim bir bahçe var, sen çok iyi birine benziyorsun beni seni üzmem” diyerek bahçeye varırlar. Köleye: “Sen şu işleri yavaş yavaş yapa koy, ben birazdan gelirim.” Der ve gider. Geldiğinde bakar ki kısa sürede olmayacak işleri yapmış. “Yahu sen kendini bu kadar niçin yordun? Der. Köle: “ Olsun ben alışkınım böyle işlere.” der.

 

Yine bir gün; “ Ben bu bahçenin kenarına ev yapacağım, malzemelerini buraya koydum, işte.”der, ve ev yerini temizlemesini ister. “Kendini fazla yorma ben usta bulup getireyim.” Der.

 

Gelse baksa ki yine onun anlattığı gibi oraya evi dikip bitirmiş. Şaşkınlık içinde köleye:”Ya hu be adam Allah aşkına söyle Sen kimsin, bu işleri nasıl yaptın? Deyince gel ben sana anlatayım dedi Hızır.

 

“Ben Allah aşkına benden isteyenin Allah aşkı sözüne köle olarak satılan Hızır’ım. “ der. “Allah aşkı için köleliği kabul ettim.” Deyince, adam: “Eyvah ben ne yaptım, Hızır’ı böyle köle olarak kullandım, Aman Efendim, bahçem senin olsun, onu sana vereyim yeter ki hakkını bana helal et.” der.

 

 “Hızır’ım ben. Rabbimden dünyada yaşamayı, dünyalık elde etmek için değil, dua etmek için istedim, ben dua ederim, hidayet Allah’tandır.” Der ve oradan ayrılır.

 

Allah bilir ama görünmez

 

Muhammed (a.s.) görünürde bilinmez. O’nu tanımadan Allah bilinmez ve bulunmaz. Bu irfana da mürşitsiz ulaşılmaz vesselam.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI