Bugun...


Ahmet Kaplan

facebook-paylas
EBÛ CEHİL'İN PUTU
Tarih: 24-10-2020 17:29:00 Güncelleme: 24-10-2020 17:29:00


Hazreti peygamber (sav) e. Iran kısrası bir katır hediye eder.


Rasullûllah (sav) katıra eğeri vurur ve biner ibn-i abbas (r.anhüma) derki hadi bakalım yavrucuğum geç terkesine ben terkesinden tuttum ve bir müddet gittikten sonra bana yavrucağım dedi bende buyur ya rasülüllah dedim.
Allah'ın emri ve yasaklarını gözet ki Allah da seni gözetsin. 


Allah'ı gözet ki onu önünde bulasın bolluk içindeyken. Allah'ı tanı ki o da seni darlıkta tanısın,dileğin varsa. Allah'tan iste olacak şeylerin hepsi. Allah tarafından taktir edilmiştir. Bütün yaratıklar . Allah'ın senin için takdir etmediği bir faydayı vermeye çalışsalar buna güçleri yetmez yine.


Allah'ın senin için yazmadığı bir zararı vermeye çalışsalar buna güçleri yetmez . Allah'a güvenle ve teslimiyetle beraber sabırla amel etmeye bak. Buna gücün yetmezse sabret çünkü hoşuna gitmeyen bir şeye sabretmende pek çok hayirlar vardır bil ki zafer sabırla beraberdir sıkıntıda rahatla beraberdir sıkıntının sonun da rahat vardır ( güçlükle beraber kolaylık vardır).
Rivayet edildiğine göre.


Mekke kâfirleri . Hazret-i peygamber (sav)i öldürmek için toplandılar bu sırada iblis onların yanına çıka geldi ve dedi ki.
Ne için toplandınız. Onlarda olayı anlatıp haber verdiler bunun üzerine iblis . Ebu cehil'e dedi ki, Ey ebul hakem sen taptığın putunu yüklenip.


Muhammedin önüne koysan ve secde etsen belki . Muhammed ondan birşey duyar. Ebu cehil'in putu yakuttan ve mücevherlerle süslenmişti,iblisin teklifi üzerine putunu aldı getirip Hazreti peygamberin önüne koydu,ona secde etti ve dediki.
Tanrım biz sana tapıyoruz. Bu muhammed işe senin yüzünden bize kötü söylüyor senden yardım istiyor ve Muhammede mukabelede bulunup kötü söz söylemeni diliyoruz.


Sonra put hareket etmeye başladı ve konuşmaya kötü sözler söyleme başladı. Rasûlüllah (sav) bu acaib şeyden etkilendi ve Hazreti ,Haticenin yanına döndü. Çok geçmeden kapı çalındı birden elinde kılıç tutan bir genç içeri girdi selam verdi ve dedi ki.
Ya rasûlüllah emret dilediğini yapayım. Rasûlüllah (sav) sen kimsin diye sordu genç cinlerdenim dedi. Rasûlüllah (sav) gücün neye ulaşır diye sordu,genç  Hirâ ve Ebû kubeys dağlarını alt,üst edip denize yuvarlaya bilirim dedi. Peygamber ( sav) şimdi nereden geldin dedi,genç yedinci okyanusta bir adadaydım ansızın cebrail çıka geldi ve falan şeytana yetiş putun içine girmiş.


Hazreti peygamber (sav) e kötü sözler söylüyor şu kılıçla onu öldür dedi o,şeytana yerin dördüncü tabakasında yetiştim ve onu öldürdüm sonra Rasûlüllah (sav) o,gençe sen geri dön ben düşmanıma karşı ancak Rabbimden yardım dilerim dedi.
Genç dedi ki senden bir istediğim var,dünkü yerine git,kureyşliler tekrar sana o,putun halini soracaklar .
Ertesi gün olunca Rasûllah ( sav) Ebu bekir ile oraya gitti.


Ebu cehil de putuyla geldi ve önceki gün yaptığını tekrarladı put bu defa hareket ediyor ve şöyle söylüyordu .
Allah'tan başka ilah yoktur . Muhammed onun,Rasûlüdür ben faydası ve zararı olmayan bir putum yazıklar olsun.
Allah'ı bırakıp bana ibadet edene kureyşliler putun söylediklerini duyunca Ebu cehil kalkıp putunu kırdı ve Muhammed putlara sihir yaptı dedi kendi eliyle yaptığı putu belki kırdı ama malesef yinede imana gelmedi içindeki putu kırmadı çünkü nefsini putlaştırmıştı nefsinin arzuları ağır basıyordu .


Allah bizleri nefsimizin ve şeytanın şerrinden muhafaza eylesin inşallah amin

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI