Bugun...


Ahmet Kaplan

facebook-paylas
DUANIN ÖNEMİ VE EHEMMİYETİ
Tarih: 14-06-2020 19:59:00 Güncelleme: 14-06-2020 20:52:00


Birçok hadisi şerifte ve kur'anı kerimin bir çok ayetinde de duanın önemine ve ehemmiyetine yer verilmiştir bütün peygamberlerin kendine has özel duaları vardır ve bunlar kur'anı kerimde geçmektedir bunlardan bazıları şöyle anlatılır. 

 

Peygamberi bir metod la sağlıklı bir nesil ortaya çıkması için en önemli hasletlerden birisi hiç şüphesiz duadır. Rasulüllah (sav) ahlâkı temiz dini temiz yaşantısı temiz bir toplum oluştura bilmek için hem ashabının çocuklarının terbiyesinde duaya büyük önem vermiş hemde ümmetine bu hususta nasihatlerde bulunmuştur Rasulüllah efendimiz (sav)henüz çocuklar babalarının sulbünde iken onlara dua etmiştir bunun en güzel örneği ise . Tarifte yaşanmıştır .Rasulüllah efendimiz.Taif halkını.

 

ALLAH' ın dinine çağırmak için gittiğinde.Taifliler davetini kabul etmemişler bununla beraber taşlayarak EFENDİMİZE eziyet etmişlerlerdi bu esnada Cebrail (as) geldi ve şöyle seslendi. EY MUHAMMED istersen mekkenin iki dağını onların üzerine kapatayım deyince. Rahmet ve şefkat peygamberi. Rasulü ekrem efendimiz (sav) şöyle demişlerdir umarım  ALLAH onların soyundan. ALLAH' A şirk koşmadan ibadet eden bir topluluk yaratır diyerek dua etmiştir bunun üzerine ALLAH'U Teâlâ.

 

Taiflilerin soyunu  , çocuklarını islam ile şereflendirerek  Rasulüllah efendimizin (sav) duasını kabul etmiştir. Yine kur'anı kerimde peygamberlerin çocukları için yaptıkları dualara çok güzel örnekler vardır bunlardan biriside Hz İbrahim (as) ın ateşe atıldığında mucize olarak yanmayıp kurtulduktan sonra küfür DİYARINDAN ayrılırken yapmış olduğu şu duadır.Ey. Rabbim neslimi sürdürecek davet ve tebliğde yardımcı olacak ardımdanda yerimi dolduracak olan salihlerden birini bana bağışla (saffat suresi 100) Cenabı hak bu duadan sonra ona itaatkâr ve yumuşak huylu olan bir oğul.

 

HZ İSMAİLİ verdi  Yine. Hz İBRAHİM VE OĞLU İSMAİL (as) kâbenin temellerini yükseltirken şu duayı yapmışlardır. Ey. Rabbimiz bizi sana (samimiyetle) teslim olmuş kimseler kıl zürrüyetimizdende (yalnız sana) teslim olmuş müslüman bir ümmet yetiştir (bakara suresi 128) Hz İbrahim (as) yine şu duasında gelecek nesillerin namaz kılanlardan olması istenmektedir. Ey. Rabbim beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan EYLE.

 

Ey. Rabbimiz duamı kabul et (ibrahim süresi 40) Bizlerde bu dualara canı gönülden AMİN diyerek iştirak ediyoruz inşaallah hayatımızın en önemli ve öncelikli alanına duayı yerleştirmeyi ihmal etmeyelim değerli kardeşlerim  DUA MÜMİNİN SİLAHIDIR SIĞINAĞIDIR RABBİNE NAZIDIR NİYAZIDIR MÜNACAATIDIR Değerli kardeşlerim şu 4 dua geri çevrilmez bunları aklımızdan hiç çıkarmayalım çoluk çocuğumuza veçevremizde bulunan insanlara sık sık hatırlatalım anlatalım inşaallah görüşüp konuştuğumuz karşılaştığımız insanlardan dua isteyelim ve onlara gıyabında hayır dua edelim inşaallah 

1.BABANIN EVLADINA YAPTIĞI DUA   

2.MİSAFİRİN EV SAHİBİNE YAPTIĞI DUA         

3.HASTANIN ZİYARETÇİYE OLAN DUASI                                   

 4.MÜMİNİN MÜMİN KARDEŞİNE İSMİNİ ZİKREDEREK GIYABINDA YAPTIĞI DUA

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI