Bugun...


Ahmet Kaplan

facebook-paylas
Hakka yönelmek
Tarih: 26-07-2020 00:52:00 Güncelleme: 26-07-2020 00:52:00


Aklını, iradesini ve kalbini Hakk’a yönelten mü’min saadet üzeredir. Bütün varlık insanın yönetimine muhtaçtır. Çünkü o yüce yönetim kul olan Âdemoğluna verilmiştir. Hazreti Âdem (a.s.) günahını Hakk’a yönelttiği için tövbe yolunu seçerek halifelikle şereflendirilmiştir.

 

 

Şeytan ise günahlarına esir olup inat yolunu seçmiş bundan dolayı huzurdan Allah’ın rahmetinden kovulmuştur. Âdem’i Âdem eden tövbesi olmuştur. Şeytanı da şeytan eden inadı olmuştur.

 

İşte bunun içindir ki, Allah-ü Teala bütün mahlûkatını ve yaratıklarını nimetlerini insanın hizmetine vermiş ve insanı en şerefli mahlûk, yani yaratıkların en şereflisi yapmış kendisine halife olarak seçmiştir.

 

Cenabı Mevla insanı hayatın en güzel köşesine yani köşküne oturtmuştur. Yönetim eline ve emrine verilen kaptan köşkünde oturmuş olan bu insana da İnsan-ı Kamil denilmiştir.

 

İnsan-ı Kamil marifet ehlidir, akleder, varlığını, manasını, ilmini, amelini bilir. Aklı selim olarak Hakk’a yönelir. Allah’ın emir ve yasaklarına teslim olmakla ve insanları Hakk’a yöneltmekle Allah’ın dinini anlatmakla mes’uldür ve sorumludur.

 

Kamil insana teslimiyeti Sahabi Efendilerimiz şöyle açıklamışlardır: “Anam, babam, her şeyim sana feda olsun Ya Rasulüllah, severim seni candan hiç çıkarmam gönlümden. Sana inanmayanlar

Kamil-i Mü’min olamaz.”

 

Rasülullah Efendimiz (s.a.v)”Beni nefsin9izden8 yani canınızdan çok sevmedikçe mü’min kul olamazsınız” buyurarak bizlere tesylimiyet yolunu bildirmiştir.

Hz. Mevlana (k.s.) Hazretleri şöyle buyururlar:

 

“Bazılarının nezaket ve dürüstlüğüne melekler imrenir.” Demekle insanı kamilden kemalata erenrlerden bahsetmektedir.

  Hz. Ala (r.a.) şöyle buyurmuştur:

 

“Kişi dilinin altında gizlidir, konuştukça ne olduğu anlaşılır.”

Efendimiz Aleyhisselama soruldu:

 “Ya Rasülullah akıllı insan kimdir?” O da cevaben şöyle demiştir: “Akıllı insan aklını ukbaya ve ahirete yönlendirendir.”

 

 HAKK’A AŞIK OLANLAR

Hakka âşık olanlar

Zikrullahtan kaçar mı?

Arif olan cevherini

Boş yerlere saçar mı?

 

Gerçek gözüm yarenler,

Gördük demez görenler,

Keramete erenler,

G izli sırlar açar mı?

 

Üftade yanıp tüter,

Bülbüller gibi öter,

Dervişlere söz atan

İman ile göçer mi?

 

Değerli kardeşlerim gelin hep birlikte tefekkür edelim. Allah’a kulluk görevimizi layık-ı veçhile yerine getirelim. Kamil İnsan olma yolunca çaba ve gayret gösterelim. Allah’ın rızasını kazanabilmek için mücadele edelim, şeytanın yolundan gitmeyelim.

 

Rabbim sevdiği kulların bizlere de sevdirsin inşallah. Onların meclisinden bizleri mahrum etmesin inşallah. Amin.Amin. Amin.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI