Bugun...


Ali Rıza Çağlar

facebook-paylas
Recebi şerif ayımız Mübarek olsun
Tarih: 14-02-2021 15:54:00 Güncelleme: 14-02-2021 15:54:00


Hicri her  ayın ilk (#RECEP )gecesin de,ya da ilk günün de 1 ay boyunca Yüce Yaradana sığınma Duamız;

Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm. Bismillahirrahmanirrahim...


Bütün hamdler,alemlerin Rabbi olan Allah'a aittir.Salat-ü selam,Efendimiz Muhammed'in ve al-i ashabının tamamının üzerine olsun.
Ey Allah! Sen Ebedi'sin,Kadim'sin! Hayy'sın,Kerim'sin! Hannan'sın,Mennan'sın.
Ya Rabbi işte bu yeni aydır başlayan bu ayı tüm islam alemine,ümmeti Muhammede,ülkemize,milletimize,aileme,akrabalarım,Müslüman arkadaşlarım,Müslüman komşularım ve bana hayırlı eyle,yeni ayı bizlere iman ve islam,güven ve huzur,saadet ve selamet,sağlık ve sağlamlık,rızık ve bolluk yönünden verimli eyle.

 

Ya Rabbi bu yeni ayda hayrı işlemeye,şerri terketmeye,nimetlere şükretmeye,sünnetlere uymaya,bid'atlerden kaçınmaya,marufu (iyiliği) emretmeye,münkerden (kötülükten) sakındırmaya,hakkı destekleyip yüceltmeye,yolunu şaşırmışa doğruyu göstermeye,güçsüze yardımcı olmaya,mağdurun imdadına koşmaya,aramızda selamı yaymaya ve yüceltmeye muvaffak etmeni dilerim Ya Erhamerrahimin.

 

Ya Rabbi bu yeni ayda Senden dilerimki beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın,kötülüğü çokca emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin.Ya Kadir celle celaluhu senin herşeye gücün yeter.
Sen Kadim evveli olmayan bir padişahsın.Ey celal ve ikram sahibi! Ben Senden,bu ayın hayrını ve bu ay içinde olacakların hayırlı olmasını dilerim.Bu ayın şerrinden ve içinde olacakların şerlerinden Sana sığınırım.Bu ayın sıkıntılarından ve ibadetlerden alıkoyacak meşguliyetlerinden kurtulmam için Senin bana kafi gelmeni talep ederim.

 

Ya Rabbi beni ve aile efradımı ve bil cümle müminleri afatı semaviye ve aradiyelerden ve cemi belalardan muhafaza eyle.Allah’ım bu duamı ve bu ay için de yapacağım dualarımı Sana emanet ettim,emanetim Sendedir,Senin takdirin her ne ise artık bilirim ki o Senin ol emrindedir.Ey Kerem Sahibi,Ey Celal ve ikram Sahibi,Ey acıyanların en merhametlisi,rahmetinle kabul eyle.Allah’u Teala efendimiz ve Peygamberimiz Muhammede ali ashabının ve ehlibeytinin tamamına salat ve selam eylesin.
Allah’ım bu ayda beni kendi hoşnutluğuna yakınlaştırıp,gazap ve azabından uzaklaştır.Bu ayda ayetlerini okumaya beni muvaffak kıl,rahmetin hakkına ey merhametlilerin en merhametlisi.

 

Allah’ım bu ayda bana hayırlı zeka ve uyanıklık (ibadet ve itaatten gafil olmama) hali ver,beni cahillik ve batıl işlerden uzaklaştır.Bu ayda indirdiğin her hayırdan bana da nasipler ayır cömertliğin hakkına ey cömertlerin en cömerdi.
Allah’ım bu ayda emrini uygulamak için beni güçlendir.Bu ayda zikrinin güzel tadını bana tattır kereminle beni bu ayda şükrünü eda etmek için hazırla.Bu ayda hıfzın ve örtünle beni günah ve beladan,nefsimin ve şeytanın şerrinden koru ey basiretlilerin en basiretlisi.
Allah’ım bu ayda beni mağfiret dileyenlerden,Sana itaat eden Salih kullarından ve mukarreb velilerinden kıl,lütuf ve şefkatin hakkına ey merhametlilerin en merhametlisi. Allah’ım!

 

Sana karşı işlediğim günahtan ötürü bu ayda beni yalnız bırakma; azap kırbaçınla beni cezalandırma; bu ayda gazabına vesile olacak şeylerden beni uzaklaştır; -sonsuz- lütfun ve nimetlerin hakkına, ey şevkli insanların en büyük arzusu! Allahım! Allah’ım! Bu ayda ayak sürçmelerimden dolayı beni cezalandırma; hata ve yanlışlarımı bağışla. Bu ayda beni bela ve afetlerin hedefi etme; izzetinle, ey müslümanların izzeti!Bu ayda öksüzlere merhamet etmeyi, -fakirlerin- karnını doyurmayı, karşıma çıkan herkese Selâm vermeyi ve değerli insanlarla oturup kalkmayı bana nasip eyle; iyilik ve ihsanınla, ey arzu edenlerin sığınağı. Allahım! Bu ayda beni sana tevekkül edenlerden, sana göre saadete erişenlerden ve sana yakınlaşan kimselerden kıl; ihsanınla ey arayanların en büyük talebi!. Allah’ım! Bu ayın seherlerinin bereketlerinden yararlanmak için beni uyandır; nurların ışığıyla kalbimi aydınlat ve bütün uzuvlarımı bu ayın eserlerinden, bereketlerinden yararlandır; nurun ile, ey ariflerin gönüllerini aydınlatan!

 

Allah’ım! Bu ayda beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu ay Şeytan’ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-! Allah’ım! Fazl-ü rahmetinin kapılarını bu ayda yüzüme aç; bu ayda bereketlerini üzerime indir ve beni hoşnutluğuna vesile olacak şeylere muvaffak kıl; beni cennetlerinin ortasına yerleştir; ey perişanların duasını kabul eden -Allah-!Allah’ım bu ayda iyilik ve ihsanı bana sevdir,fısık ve günahtan beni nefret ettir,gazabını ve cehennem ateşini bana haram kıl yardımınla ey imdat isteyenlerin imdadı.Allah’ım bu ayda örtü ve iffetle beni,ziynetlendir,kanaat ve elde olana yetinme libasını bana giydir,beni bu ayda adalet ve insafa sevket ve korktuğum her şeyden beni emniyete al koruma ve ismetinle ey korkanları koruyan Rabbim.

 

Allah’ım bu ayda iyi insanlarla arkadaş olmaya beni muvaffak kıl ve kötü insanların arkadaşlığından beni uzaklaştır,Rahmetinle bana ebediyet ve sukunet yurdu olan cennette yer ver İlahlığın hakkına ey alemlerin İlahı.Allah’ım bu ayda beni Salih amellere hidayet et,bu ayda beni hacet ve arzularıma kavuştur.Ey açıklamaya ve sormaya ihtiyacı olmayan ey alemdekilerin göğsün de bulunanları (içinden geçenleri) bilen Rabbim Muhammed’e ve onun tertemiz ehlibeytine rahmet et
Allah’ım! Bu ayda çabamı mükafatlandır; günahımı bağışla; amelimi kabul buyur ve gözümü –günahlara- kapa; ey duyanların en iyi duyanı!

 

Allah’ım! Bu ayda müstehap (sünnet) amellerden nasibimi çoğalt; -dünya ve ahirette- sorumlu olduğum şeyleri hazırlayarak bana lütuf ve bağışta bulun; buayda vesileler arasından sana vesilemi yakınlaştır bana; ey ısrarla –yalvaranların- ısrarı kendisini –başkalarıyla ilgilenmekten- alıkoymayan –Rabbim,işlerimi zorluktan kolaylığa dönüştür; mazeretlerimi kabul buyur; günah ve vizr-ü vebalı üzerimden kaldır; ey salih kullarına şefkatli olan-!Allah’ım bu ayda bereketlerinden nasibimi bol et,hayırlarına ulaşma yolunu kolaylaştır.İyi amellerinin kabülünden beni mahrum bırakma ey apaçık hakka hidayet eden Rabbim.Allah’ım bu ayda Seni razı edecek şeyleri Senden diliyor ve Seni rahatsız edecek şeylerden Sana sığınıyorum.

 

Allah’ım bu ayda Sana itaat edip karşı gelmemek için Senden Tevfik ve yardım diliyorum,el açıp dilenenlere cömert davranan Rabbim.Bu ayda velilerini seven düşmanlarına düşmanlık besleyen ve Peygamberlerinin sonuncusu Hz.Muhammed Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sünnetine uyan kimselerden kıl, ey peygammerlerin kalplerini koruyan -Yüce Allah-!


Allah’ım yeni aya başladığımız yeni ayın bu ilk gecesinde (gününde) yalnız Senden diliyor ve işimize,hayatımıza tüm rahmetinle sahip çık,biz inanan kullarını koru ve kola,biz her ay olduğu gibi bu ayda şerden,beladan ve kötülükten Sana sığınıyoruz.Bizleri doğru yola sok ve bu yolda yürümeyi nasip et.
Ey Kerem sahibi! Ey Celal ve ikram sahibi! Ey acıyanların en merhametlisi! Rahmetinle kabul eyle!
Allah'u Te'ala,Efendimiz ve Peygamberimiz Muhammed'e,ali ashabının ve Ehli Beytinin tamamına salat ve selam eylesin.
Fatiha.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI