Bugun...


Güldane Kaya

facebook-paylas
PASKALYA BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Tarih: 03-05-2021 20:46:00 Güncelleme: 03-05-2021 20:46:00


Yüz yıllardır aynı topraklarda birlikte yaşadığımız, üzerinde kardeşliğimizi,dostluğumuzu paylaşıp büyüttüğümüz hıristiyan dostlarımızın paskalya bayramı bugün kutlanıyor.
 
 
Dokunmadan geçmek anlamında ki kıyam yortusu yani diriliş günü nasıl ortaya çıktı! Paskalya ilk hz.isa dan önce mısır'da firavun zamanında hz yusuf döneminde kutlanmaya başladı. Eski Mısır da önce çekirge istilası arkasından kuraklık başlamış köleler'in azat edilmesini ismişler firavundan. Firavun önce kabul etmemiş.Ancal doğal afetlerin arka arkaya gelmesiyle firavun köleleri azat etmiş. Böylece ilk paskalya kutlaması azat edilen köller tarafından kutlanmaya başladı.
 
Sonra hz.isa çarmığa gerilip öldürüldükten sonra meryem ana insanlara hırastiyanlıkla ilgi bilgileri anlatmak için Roma'ya gitti. Roma imparatoruna fakir olduğu için bir sepet yumurta götürdü. Ve hediye yi verirken birgün isa'nın yeniden dirileceğini Allah'ın onu yanına aldığını söyledi. Roma imparatoruda onun söylediklerine inanmayıp "hiç ölü bir insan dirilirmi.?
 
 
O zaman senin şimdi getirdiğin bu sepetteki beyaz yumurtların bir anda kırmızı renge dönüşebilmesiyle aynı şey"der. Ve o anda bir mucize ile bütün beyaz yumurtalar kırmızıya dönüşür. İşte bu yüzden paskalya da yumurtalar renkli renkli boyanır. Paskalyada bir de ekmek pişirilip sofraya konur . Bununda inanca göre hz.isa dünya ya gelirse ona ikram etmek için dir.
 
 
Özet olarak paskalya önce özgürlük, bolluk ve bereketi kutlamak için eski mısırda başlayıp Hıristiyanlıkla beraber yumarta ve ekmek adetide eklenerek kutlanmaya devam etmiştir.Zamanla hıristiyan alemi ile özleşmiş ( çünkü ilk hıristiyanlar mısıdaki köleler idi) bu bayram her Mayıs ayının ilk pazar günü tüm dünyada kutlanır.Tüm hıristiyan dostlarıma ve alemine hayırlı olsun. Barış,kardeşlik ve dostluk getirsin.Allah hepimize sağlıkla seneye çıkmayı nasip etsin ve
dirilişin Işığı hepimizin kalbini aydınlatsın .
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI