Bugun...


Güldane Kaya

facebook-paylas
ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN
Tarih: 21-11-2020 22:58:00 Güncelleme: 21-11-2020 22:58:00


Geleceğimize sahip çıkmak istiyorsak önce çocuklarımıza sahip çıkmalıyız.Leman Gebizli Umut ışığı Derneği ve Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu ( UTEF) olarak eğitim vazgeçilmezimizdir....


Eğitimin olmadığı yerde malesef kararmış köhne zihniyetler belirmektedir.Bu cehaletti  engelleyen  geleceğimizin mimarı gençlerimizi ve  tomurcuk çiçeklerimizi  yetiştiren başımızın tacı öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tüm içten dileklerimle kutluyorum.Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, Birleşmiş Milletler tarafından yasal hale getirilen hakları 20 Kasım’da “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak teminat altına alınmıştır.Bende  Dünya Çocuk Hakları Günü için bir şeyler yazma gereği duydum. Çocuklarımız cinsiyeti, ırkı, dini ve birçok özellikleri düşünülmeden sadece çocuk oldukları gerekçesi ile tanınan bu hakları sadece Dünya Çocuk Hakları Günü’nde değil her gün her an anmalı, hatırlamalıyız.Çünkü çocuklarımızı koruyacak, savunacak ve onlara haklarını anlatacak olan bizleriz. Çocuklar adeta bir fidan gibidir. İlgi ve koruma beklerler. Onlara bu ilgiyi ve korumayı göstermediğimiz de onları değil kendimizi suçlamalıyız. Her çocuğun eğitim hakkı vardır.Malesef Covid 19 bu haklarından  yoksun bıraksada bu hakkı sonuna kadar desteklemek bizlerin asli görevidir.
 


Çocuk haklarının 33. Maddesinde çocuklarımızın bağımlılık yapan maddelerden korunması vardır. Ne yazık ki ülkemizde sigara kullanımı ve bazı uçucu madde kullanımları çocuk yaşlara kadar indiğini görüyoruz. Bu durumdan çocukları sorumlu tutamayız. Bunun tek sorumlusu bizleriz.Kimileri kızsada sigara yasaklarını sonuna kadar destekliyorum.Maalesef yine ülkemizde sayısı oldukça çok olan çocuk yaştaki evlatlarımızın zorla imam nikahı ile evlendirilmesi de ayrı bir kanayan yara. Bu durumun gözetimi ve denetiminin yetersiz olduğu aşikar. Lakin duruma ses çıkartmak yetmez. Mutlaka önlemler almalıyız. Çocuklarımızın, oyun oynayacakları, eğlenip gülecekleri yaşlarda zorla evlendirilmesine hepbirlikte  karşı çıkmalıyız.Sapkın düşünceler içinde olan hastalıklı kişilerden mutlaka çocuklarımızı korumalı ve yurt genelinde önlemler almalıyız. Çünkü günden güne duyduğumuz haberler bu tür sapkın düşüncelerin yayıldığını ve çocuklarımıza zarar verdiğini gösteriyor. Böylesine korkunç bir tehlikeyi önlemek adına Devlet’imiz adına çok büyük adımlar atılmalı ve caydırıcı cezalar verilmeli. Aksi takdirde üzülen ve acı çeken yine önce çocuklarımız ve sonra ebeveynler olacak. Ülkemizin birçok yerinde yine çocuk işçiler mevcut.
 


Eğitim hakkından alıkonulup zorla zor işlerde çalıştırılan ve sömürülen birçok çocuğumuz var. Eğer geleceğimizden beklentimiz çocuklarımız ise onları bilimden, ilimden ve derslerinden başka şeyler için çalıştırmamalıyız.Dünya üzerindeki her çocuğun eşit sağlık, yaşam, barınma ve eğitim hakkına sahip olması dileğiyle… Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI