Bugun...


Güldane Kaya

facebook-paylas
Rahmet ve bereketin simgesi Ramazan
Tarih: 12-04-2021 17:14:00 Güncelleme: 12-04-2021 17:14:00


Rahmet ve Bereketin simgesi olan,

Kardeşliğin, sevginin, paylaşmanın, yardımlaşmanın pekiştiği, Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğunu ve huzurunu hep birlikte yaşıyoruz.
Ramazan ayı manevi duyguların ön plana çıktığı, bizler için çok özel bir aydır.
 
Ramazan ayı, dargınlıkların unutulduğu, küskünlüklerin sona erdiği, kardeşlik duygularının pekiştirildiği günlerdir. Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Ramazan'ı pandemi sürecinde geçireceğiz. İnşallah Ramazan ayı, ülkemizi bir uçtan bir uca saran, her geçen gün vahim sonuçlara yol açan koronavirüs salgınından bir nebze olsun kurtulmamıza vesile olur. Ramazan ayı, bereket ve cömertlik ayıdır. Ramazan; hoşgörünün, sevginin ve saygının doruğa ulaştığı aydır. Ramazan ayı, aynı zamanda yardımlaşma ve paylaşma ayıdır. Yoksula, hastaya ve ihtiyaç sahibi olanlara yardım elinin uzandığı bu ayda; parasının, servetinin hesabını bilmeyenler, hiç değilse bu ayda cömertliklerini bir nebze olsun göstersinler diyeceğim ama maalesef o servetinin hesabını bilmeyen hep bana hep bana diyen güzel dostlar biliyor ve görüyorum. Malumunuz Leman Gebizli Tüm Engellilere Umutışığı Derneği Kurucu Başkanlığını yürütmekteyim, Ayrıca Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu “UTEF” inde Genel Başkan yardımcılığını yapmaktayım.
 
 
Kurumlarımız olarak bizler engelli yaşlı ve kimsesizlerin yanında ve yakınında olmak için gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz, pek çok kişi yaptıklarımızı hep takdir eder, eder de! Bir elin nesi var iki elin sesi var kıstasından yola çıkacak olursak, o çok varlıklı dostlara gelin sizlerde bir ihtiyaç sahibinin yarasına merhem olun dediğimiz vakit maalesef hep bahaneleri vardır, ya daha lüks araba almışlar, ya daha büyük ev almışlar, yada bilmem ne marka 20-30 bin TL çanta almış olurlar. Halbuki içerisinde bulunduğumuz bu buhranlı dönemde hemen hemen herkesin evinin mutfağında yangının olduğunu, minicik yavruların beslenemediğini düşündüğümüz zaman ne kadar büyük bir günah işlediğimizin farkına varacağımızı düşünüyorum. Rabbime hamd olsun ki bizlere vermiş ama sadece biz yiyelim diye değil, bize verdiyse bizde başkalarına verelim ki mayalansın büyüsün. Elden geldiğince yetime, öksüze koşulmalı, "Allah kabul eder" umudu asla kaybedilmemeli. İnsan olarak; ailemizin huzuru, toplumumuzun birliği, insanlar arasındaki samimiyeti sağlamaya çalışıp, güzellikler seremonisi olan bu anlamlı ayın kıymetini iyi bilmeliyiz Bu dünyanın tapusu sadece burada geçerli, hiç kimse tapularını mümkün değil ki yanında götürsün.
 
 
Demem o ki ; Ne verirsen elinle o gidecek seninle ! Hiç olmazsa şu mübarek günlerde en yakınımızda ki ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürelim tabi ki onları da kırmadan incitmeden, rencide etmeden yaptığımız iyiliği gözüne sokar gibi, teşekkür üstüne, teşekkür bekleyerek değil, kim bilir belki bir gün bizlerde o duruma düşebiliriz, düşmez kalmaz bir Allah! Bu arada bizlere destek olan ihtiyaç sahiplerinin hayır dualarını alanlar genellikle hep emekli vatandaşlarımız oluyor ne mutlu onlara az veren candan çok veren maldan misali; Ramazanın anlamı paylaşmak ise eğer, evine ekmeğini zor alanı, et yüzü görmeyenleri, bizlerin birçok yiyeceği rahatlıkla yerken onların iç geçirebildiklerini düşünebiliyorsak, az olanla yetinip yokluk içerisindeki kardeşlerimizle paylaşabiliyorsak işte o vakit gelmiştir, Ramazan! Hoşgörünün en güzeli olan, Ramazan ayı Kameri aylardan dokuzuncunun ismidir.
 
 
Bu mübarek Ay’a Ramazan isminin verilmesindeki hikmet şöyle belirtilmiştir: Yaz sonunda, güz mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına "ramda" kelimesinden alınmıştır. Bu yağmurun yeryüzünü temizlediği gibi, Ramazan Ay’ı da müminleri günah kirlerinden temizler. Nitekim bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s); Kim inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır" (Buhari, Savma, VI) buyurmuştur. 
 
Ramazan ayı, Kur’an' ın indiği aydır. Kur'an ayıdır.
Kur'an, ölmeye yüz tutmuş gönülleri canlandıran, bozulmuş fikirleri düzelten, beşeriyeti insanlaştıran bir Kitaptır. Yeniden diriliş ayıdır. 
Rahmet, bereket ve mağfiret ayıdır.
 

Allah’ın mağdur kullarına merhametle sahip çıkma, birlik ve beraberlik ayıdır. Ramazan ayının bütün İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ederim.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI