Bugun...


Halit Kara

facebook-paylas
AFYON İLİNDE KARAMAN OĞULLARI
Tarih: 26-02-2021 21:47:00 Güncelleme: 26-02-2021 21:47:00


Selçuk Devletinin son günlerinde devletin başına bela kesilen Karaman Oğlu Mehmet ve Yusuf Beylerin Cimri olayında neler yaptığını, Sahibata'nın oğullarını şehid ettiklerini ve Karahisarı Devle Kalesini de kuşattıklarını görmüştük. Konya civarında Mehmet Beyin pusuya düşürüldüğünde Yahşi adında bir oğlu kalmıştır.
 
 
Selçuk devletinin İlhanlılar elinde kaldığı günlerde Yahşi Bey Larende (Karaman) kalesinde egemenliğini kazanarak Karaman Beyliğini kurmuştur. Karaman Oğulları en sonunda Konya'yı ele geçirerek Selçuk Devletinin yerini almaya çalışmışlardır. Konya'ya yerleştikten sonra bu hırsla komşuları Hamit, Germiyan ve Osman Oğullarına bir çok kere saldırmıştırlar. Anadolu'da Osmanlı idaresinde Türk birliğinin kurulmasına 150 yıl engel olmuşlardır. Bu didişmelerde Afyon İli ile ilgili tarih sırası ile gözden geçirelecektir:
 
 
Hicri 757 Miladi 1356 yılında Karaman tahtında oturan Burhaneddin Musa Bey tahttan feragat edilerek Seyfüddin Süleyman Şah ve onun öldürülmesinden sonra da Hicri 763 Miladi 1361 yılında Alaeddin Ali Bey Larende'de tahta geçti. Alaeddin Bey asker toplayarak Konya'ya geldi. 27 bin kişilik bir kuvvetle harekete geçen Hamit Oğullarına yüklendi. Germiyan Oğlu Çağsadan Mehmet Bey, kardeşi Musa Beyi Hamit Oğullarına yardıma gönderdiği bu savaşlarda kah bir taraf kah diğer taraf ilerledi. Sonunda Germiyan Oğlu Süleyman Şah, Osmanlı Sultanı 1. Murad Hudavendigar ile anlaşarak kızını Yıldırım Beyazıd'a verdi.
 
 
Hicri 783 Miladi 1381 yılında yapılan düğüne okunmuş bulunan Hamit Oğlu Hüseyin Beyden Akşehir ve Beyşehir satın alınarak Germiyan ve Hamit Oğullarına saldırı önlendi. Murad Hudavendigar, Karaman Oğullarını da düşmanlıktan vazgeçirmek için kızı Melek Hatunu Karaman Oğlu Alaeddin Ali Beye vererek Hüseyin Beyden aldığı Akşehir ve Ilgını'ı kızının cihazı olarak Karamanlılara verdi. Böylece Akşehir ve ona bağlı İshaklı (Sultandağı ilçesi) Karaman Oğulları eline geçti. Murad Hudavendigar beş sene sonra Alaeddin Beyin saldırısı üzerine buraları ele geçirdi işe de sulh olup geri verdi.
 
 
Kosova savaşında sonra Osmanlı tahtına oturan Yıldırım Beyazıd, Batı Anadoludaki beylikleri ülkesine kattıktan sonra Hicri 793 Miladi 1390 yılında Karaman Oğulları üzerine. İlkin Karamanlılarla Çarşamba suyu sınır kesildi.İki sene sonra Karaman ülkesinin tümü Osmanlı ülkesine karıştırıldı. Timurlenk, Osmanlı ordusunu dağıttıktan sonra memleketine dönerken Alaeddin Beyin oğlu Mehmet Beyi çağırtarak beyliğini ve ayrıca Akşehir, Bolvadin, Sivrihisar ve Beypazarı taraflarını da geri verdi.
 
Karaman oğlu Mehmet Bey durumunu düzelttikten sonra asker toplayarak Osmanlı ve Germiyan arazisine saldırdı. Karahisar-ı Devle Kalesi önünde konan Karamanlılar Kaleyi iki buçuk yıl kuşattıkları gibi, Kütahya Kalesini de sıkıştırdılar. Karahisar Kalesi bilindiği gibi Germiyan oğlu Yakub Beyin subaşısı Eyne Bey Oğlu Hisar Bey tarafından korunmuştur.
 
 
Karamanlılar'ın ordugah kurdukları Afyon'da şimdiki Karaman mahallesi sürsatcılar(ordu peşinde gezen satıcılar)la doldu. Kurulan baraka ve evler sonradan mahalleyi meydana getirdi. Bursa önlerine kadar Osmanlı ülkesinide vuran Karaman oğullarını ülkesinden çıkarmak için Edirne'de bulunan ve o günlerde kardeşlerine galebe çalarak tek başına Osmanlı tahtına oturan Çelebi Sultan Mehmet, bütün Rumeli askeri 40.000 kişi ile Anadoluya geçti. Bunu haber alan Karaman Oğlu Mehmet Bey Kütahya ve Karahisar'ı bırakarak Akşehir'e kaçtı.
 
 
Bursa'ya gelen Çelebi Sultan Mehmet, Karaman Oğullarını cezalandırmak için kararlı idi. Dayısı Germiyan Beyi Yakub Çelebi'ye ordunun geçeceği yolların onarılması ve erzak hazırlanması için haber gönderdi. Seyitgazi üzerinden Karahisar'a gelen Çelebi Sultan Mehmet, Akşehir'e ve Konya üzerine yürüdü. Germiyan erzak sürgünü bu savaşlar boyunca devam etti. Araya giren Konya büyükleri sulh yapılmasına ön ayak oldular.
 
 
Akşehir ve İshaklı yine Karaman Oğullarına kaldı. Hicri 817 Miladi 1414...
Çelebi Sultan Mehmet, Hamit oğullarından geçen eski ülkeleri geri aldı. Bu savaşlarda Karahisar'ı üs olarak gören Çelebi Sultan Mehmet, sefer sonunda Germiyan ülkesini dayısı 2. Yakub Çelebi'ye geri verdi. Yalnız Antalya'ya giden yollar üzerindeki Emirdağ, Bolvadin, Şuhut, Çay ve Çulovası bölgesini kendisinde alıkoydu. Karamanlılar, Çelebi Sultan Mehmet'in ölümüne kadar rahat durdular. (Hicri 823 Miladi 1420 yılına kadar) 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI