Bugun...


Halit Kara

facebook-paylas
Battal Gazi ve Ahmet Tarran
Tarih: 30-03-2021 21:23:00 Güncelleme: 30-03-2021 21:23:00


 (Akronyum-Afyonkarahisar)  Bizans İmparatoru 3. Theodosios Anadolu ordusunun başında Ermeni asıllı İzorili (Suriyeli) Leon'u komutan atadı ve Sakarya tarafların kuvvetli bir ordu ile gönderdi.


 Leon ordusunu Bizans üzerine çevirdi. İzmit civarında üzerine gönderilen İmparatorun oğlunu esir etti. İmparator Theodosio 3. Bizans tahtını Leon'a bırakmak zorunda kaldı. Emevi Halifesi Hüşşam iki oğlu Muaviye ve Süleyman komutalarında büyük bir ordu hazırladı. 90.000 kişilik bu ordu Suriye kapılarından Anadoluya yürüyüşe geçti.

 

Emir Süleyman 20.000 kişilik bir öncü fırkasını ileri sürdü. Malik bin Şebib komutasında olan bu kuvvetler Anadolu içerisinde ilerlediler. Miladi 739 yılında Akron (Afyon Karahisar) kalesini aldılar. Bizans imparatoru 3. Leon'da kuvvetli bir ordu ile Akronyon önüne İslam Türk ve Arap savaşçılarını karşıladı. Buraların kurdu olmuş olan Misis Valisi Abdullah Battal (Seyit Battal Gazi) Arap kuvvetlerine kılavuzluk ediyordu.


Gelen Bizans ordusu kendilerinden çok olduğu için,Battal;


Çıkış sırasında kimsenin komutanları adı ile çağırmamasını savaşçılara tenbih edildi. Kılınç kılınca döğüşerek kaleden çıktılar. Çok kanlı bir savaş oluyordu. Darda kalan birisi bu tenbihi unutup Battal'ı yardıma çağırdı. Rumlar Battalı öğrenince hep birden üzerine saldırdılar ve O'nu ağır bir biçimde yaraladılar. Battal, düşman askerleri arasında yere düştü. Diğer geri kalanlar, vuruşa vuruşa Bizans ordusunu yardılar ve uzaklaştılar. 3. Leon Battal'ın yaralı ele geçtiğini öğrenince ölümüne gönlü razı olmadı, yaralarını sardırdı. Ve bakımını hekimlere ısmarladı.

 

Bu savaşta Battalın bir arkadaşı da kale önünde şehid oldu. Bu da Battal gibi bir pehlivan olan Ahmet Tarran'dır. Ahmet Tarran (Uçar) Rum Prenslerinden bir pehlivandır. Battal'ın gençliğinde Ruma dehşet saldığı sırada onu bulup ortadan kaldırmak için Kayseri şehrine gitmiş orada bir handa tebdil giyinmiş Battal ile karşılaşmış ve pehlivanlık böbürlenmesi sırasında Battal'ı bulursa öldüreceğini söyleyerek bir güreş gösterisi yapmışlardır.

 

Battal O'nu bastırınca hançerini çekip «Ben Battal'ım» deyince korkup hemen kelime-i Şahadet getirerek Müslüman ve Battal'a çok bağlı bir arkadaş olmuştu. Ahmet Tarran şehid düştüğü Akronyon kalesi kapısı önünde görülmüş ve Müslümanlarca mezarı unutulmamıştır. Bugün de Afyon Ulu Cami meydanında kaleye çıkan dar sokağın başında bir set üzerinde korunmaktadır.


 İmparator 3. Leon Arapların üzerine gitmeyerek çekilmelerine göz yumduktan sonra geri döndü. Akronyon'a geldi. Yaralı olan Battal alarak Bizans yolunu tuttu. Nakolia kasabasına geldiklerinde Battal fenalaştı. Baş ucunda Leon dileklerini sordu.

 

Battal: - Ölürsem İslâm âdeti üzere yıkayıp kefenleyip orduda bulunan tutsak müslümanlar namazını kılıp buraya gömsünler. Onları salıver Dedi. Leon dedikleri gibi yaptırdı. Battal Gazi'yi Nakolia tepesine toprağa verdiler. Ünü Bizans âlemini tutmuş, bir zamanlar Bizans'ı tir tir titretmiş olan Kahraman Abdullah Battal'ın mezarı Selçuklular tarafından bulunarak, bugünkü türbesi yapılmış ve kurulan kasabaya adı verilerek Seyitgazi denilmiştir. Eskişehir ilinin ilçe merkezi Seyitgazi bu ad ile ün aldı.

 

Battal adı o kadar çok ilgi çekmiş, kahramanlıkları dilden dile o kadar çok yayılmıştır ki adını yaşatan romanlar, hikayeler (Battal - Nameler) düzenlenmiştir. Battal öldüğünde 70 yaşını geçmiş bulunuyordu.
Antakya'da doğmuştur. Babası Ömer bin El - Hüseyin'dir. Dedesi Hüseyin Gazi azadlı bir köle ve emir idi. Türk asıllıdır. Battal Gazi Türkçeden başka Arapça ve Rumcayı da bilirdi. İri gövdeli, pehlivan yapılı idi. Onun için Battal denilmiştir. S.Goncer Afyon ili tarihi. Allah cumlesine Rahmet eyleye.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI