Bugun...


Halit Kara

facebook-paylas
KADIN ANALAR VE ESERLERİ
Tarih: 20-02-2021 17:56:00 Güncelleme: 20-02-2021 17:56:00


İlhan kaanı Ebu Said Bahadır Han tarafından Anadolu genel valisi gönderilen Emir Çoban oğlu Demirtaş bey 1318 de Konya'ya gelince Selçuk evladlarından bulduklarını katlettirdi.
 
 
Bunlardan bir kısmı vilayetlere kaçtılar. Bu arada 3. Sultan Alaüddin Keykubat Bin Feramüz'ün üç kızı (yerli söylentilere göre) Melek Peyker, Naime Gevher, Asiye Hanım sultanlar da Karahisara Sahib oğluna sığındılar. Yanlarında getirebildiklerini,hayra ve şehrin gelişmesine harcadılar. Orta Kalecikteki kaynağından açıkta gelmekte olan Kadın Ana suyu kapalı ark ile getirildi.
 
 
Şehrin üzerinden geçen dere üzerine köprüler ve geçitler yapıldı. Fakir halk için bin kadar kapaklı mezar yapıldı. Söylendiğine göre suyu Melek Peyker Sultan, köprüleri Naime Gevher Sultan, mezarları da Asiye Sultan yaptırmışlardır. Bu üç hanım Sultan Afyonda Kadın Analar olarak ün almışlardır.
 
 
Mezarlık Cumhuriyet'ten sonra kaldırılmış, köprüler kanalizasyon haline getirilmiştir. Asiye Sultan Kadın Ana ilkokulu yanında ambar yolu başındaki kargir türbesinde, diğer iki Sultan, Dergah camii batısındaki sokak içinde ahşap türbede gömülüdür. Her üç Sultanın hayatları hakkında başka hiç bir bilgimiz yoktur. Ruhları şad,mekanları Cennet olsun.
 
Kaynak: Süleyman Gönçer- Afyon İli ve Tarihi
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI