Bugun...


İdris İlcan

facebook-paylas
Günümüz dünyası neden helak olmuyor
Tarih: 05-06-2020 18:18:00 Güncelleme: 05-06-2020 18:18:00


Tarih boyunca bilinen en meşhur helak olan kavim 11 tanedir.Bu kavimlerin birbirinden kötü özellikleri dolasıyla Allah onları helak etmiştir.

 

Nuh Kavmi helak olmasının sebebi Peygamberleri Hz. Nuh!a karşı fazla ileri gitmelerinden dolayıdır.Nuh Kavminin diğer bir özelliği ise küfürde ve kibirde ileri gitmeleridir.Son derece inatçı olan bu kavim Hz.Nuh’un iman davetine alaycı tavır sergilemeleri ve kayıtsız kalmalarıdır.Netice olarak Tufanla helak oldular,Hz. Nuh’un kavmi.

 

“Ve Lut’u da kavmine gönderdik. Kavmine: “Fe­nalığını gördüğünüz halde hala o pisliği (erkeklerle fuhuş yapmayı) sürdürecek misiniz? Siz kadınları bırakıp erkeklere şehvetle yaklaşır mısınız? Doğ­rusu siz, ne yaptığını bilmez cahil bir kavimsiniz” ayeti nüzul oldu.Evet Hz. Lut’un kavmide günümüzde LGBT diye bilenen cinsel sapıklık içerisinde olan bir kavimdi.Hz.Lut’un kavmide haddi aşanlardandı.3 Meleğin dünyaya gelmesiyle bir gecede helak oldular Hz. Lut’un kavmi.

 

 “Ad kavmine de kardeşleri Hud’u gönderdik. O: “Ey kavmim, Allah’a kulluk edin. Sizin için Ondan başka İlah yoktur. Hâlâ korkmayacak mısınız?” ayeti nüzul oldu.Hz.Hud’un kavmi Ad Kavmi ise putperest bir kavimdi.Sonuç olarak Ad kavmi rüzgarla helak oldu. Hz.Salih , onlara(Semud Kavmine), “Yarın yüzleriniz sararacak, yarından sonra kızaracak, üçüncü gün ise kararacak, dördüncü günün sabahı da, başınıza azap gelecek!” demişti.Hz. Salih’in dediği tüm durumlar gerçekleşti ve sonunda depremle helak oldular. Semud Kavmi de haddi aşanlardandı.

 

 Kur’ân-ı Kerim, Medyen ve Eyke halkının uğratıldığı azap­tan çok kısa bahsetmiş, teferruata girmemiştir. Bu hususta ver­diği bilgi, Medyen halkının korkunç bir gürültüyle birlikte mey­dana gelen şiddetli bir depremle, Eyke halkının ise gölge azâbıyla helak edildiği, Hz. Şuayb (a.s.) ve ashabının ise Allah’ın rahmetiyle her iki azaptan hariç tutulduğunun bildirilmesinden ibaret­tir.Medyen ve Eyke Kavmi ölçü ve tartıda hile yapan,bozguncu Allah’ı ret eden bir kavimdi.Haddi aştıkları için deperem ve gölgeyle yüce Allah helak etmiştir.

 

Günümüzde Hz. Nuh’un,Hz.Lut’un,Hz.Salih’in,Hz.Şuayb’ınHz.Hud’un kavimlerinin özelliklerini yansıtan milyarlarca insan olmasına rağmen niçin bu insanlar helak olmuyor? Bu hadiselerden görülüyor ki Yüce Allah Peygamberler göndermiş ve peygamberlerini yalnız bırakmamış kavimleri de haddi aştığında kavimlerini helak etmiştir.Bildiğiniz üzere son peygamber HzMuhammed(s.a.v.)’den sonra peygamber gelmeyecektir.Peygamber efendimizin son peygamber olmasının en büyük delillerinden birisi de bu helak olan kavimler durumlarıdır.Allah eğer şu an peygamber gönderseydi ve bu kavimlerden daha fazla yukarıda yazılan helak olan kavimlerin makul sebeplerinin günümüzde daha fazla olmasına rağmen helak etmeyişinin bir sebebi varsa o da peygamberimiz Hz.Muhammed’in son peygamber oluşudur.

 

Çünkü normal bir insanın duasıyla bir peygamberin duası ve tebliği eşdeğer değildir. Eşcinselliğin artması,küfürün artması,hilelerin çoğalması,şirkin çoğalması,bozgunculuğun artması,zinanın çoğalması,adaletsizliğin artması helak olan kavimlerin helak olmasının sebeplerinin tamamı günümüzde fazlasıyla var ve haddi aşan insan sayısı çok.

 

Buna rağmen Allah zaman zaman deperem,sel,tsunami,fırtına,virüs gibi felaketleriyle günümüz insanlarını uyarmakta lakin tamamen yok etmemektedir. Allah mühlet verir…Şu an Allah’ın verdiği mühleti insanlık iyi değerlendirir ve haddi aşmaktan vazgeçerse dünyanın biraz daha ömrü uzar eğer tam tersi olursa tüm insanlar KIYAMETİ beklesin, kıyamette zaten tüm insanlık helak olacak benden söylemesi…

 

Not: Tarihte Helak Olan Kavimlerin Tam Listesi Aşağıdadır.

 

 • Nuh Kavmi, Nuh Aleyhisselem 
  • Nemrud ve kavminin helakı, İbrahim Aleyhisselam 
  • Âd Kavmi, Hud Aleyhisselam 
  • Semûd Kavmi, Salih Aleyhisselam 
  • Lût Kavmi, Lut Aleyhisselam 
  • Şuayb Kavmi (Medyen Halkı ve Eykeliler), Şuayb Aleyhisselam 
  • Ashâbu’l-Karye 
  • Ashâbu’s-Sebt 
  • Ashâbu’l-Uhdûd 
  • Tübba Kavmi 
  • Ashâbu’l-Fîl 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI