Bugun...


İdris İlcan

facebook-paylas
HZ.MEHDİ KİMDİR? 1
Tarih: 07-04-2021 15:37:00 Güncelleme: 07-04-2021 15:37:00


Hz.Mehdi Hakkında Geniş Bilgi…

 

Kıyametin büyük alametlerinden olan Mehdi’nin Fiziksel Özellikleri…

 

Mehdi’nin gözlerinin YEŞİL olacağı,yüzünde sağ veya sol yanağında inciyi andırır bir belirgin BEN olacağı,boyunun ORTA BOYLU olacağı yani 1.75-1.80 cm arası orta boy kabul edilir o aralıkta olacağı,ten renginin arap rengi yani   BEYAZA YAKIN ESMER olacağı,ALNININ GENİŞ olacağı,KAŞLARININ KAVİSLİ olacağı yani düz olmayacağı,YÜZÜNÜN GENİŞ olacağı,KARNININ GENİŞ olacağı yani zayıf bir insan olmayacağı,DİZ KAPAKLARININ ÖNE ÇIKIK olacağı,BURNUNUN YÜZÜNE GÖRE KÜÇÜK olacağı,İKİ OMUZ ARASININ GENİŞ olacağı,CİLDİNİN PARLAK GÖRÜNÜMLÜ olacağı yani nurlu olacağı,SAKALININ FOULLERDEN YANİ YANLARDAN İNCE VE SEYREK diğer kısımlarının ise bu bölgeye göre daha sık olacağı,SAĞ BACAĞINDA YARA İZİ GİBİ VEYA BENİ ANDIRIR BİR LEKE olacağı,DİŞLERİNİN DÜZGÜN VE PARLAK olacağı,YÜRÜRKEN ADIMLARINI DIŞARI DIŞARI ATACAĞI VE AYRIK YÜRÜYECEĞİ, Başın bazı bölgelerinden küçük saçlarının dökülmüş olduğunun izleri -seyrelmeleri olacağı,KAFASININ BOYUYLA ORANTILI ŞEKİLDE BÜYÜK olacağı,ALNINDA HAFİF BİR İÇ BÜKEYLİK olacağı,İKİ KAŞININ ORTASINDA TEK ÇATMA KAŞ ÇİZGİSİNİN olacağı çoğu insanda bu durum çifttir,BOYDAN BOYA GENİŞ VÜCUTLU BİR İNSAN olacağı,UYLUKLARININ GENİŞ olacağı,

 

Mehdinin sağ veya sol elinde Şametün Nübüvve isimli bir ben olacağı hadisi şeriflerde bildirilmiştir.

 

“Allah hiçbir peygamber göndermemiştir ki onun Sağ elinde peygamberlik beni (Şamet ün nübüvve) olmamış olsun. Ancak bizim Peygamberimiz istisnayı teşkil etmiştir. Onun peygamberlik beni sağ elinde değil kürek kemikleri arasındadır.” manasındaki hadis için bk. Hâkim, 2/631.

Zehebi, bu hadisle ilgili yorum yapmamış, işi sükutla geçirmiştir. (bk. Zehebi, telhis-Müstedrek ile birlikte; a.y). Bu sükut, rivayetin gücünü hafifleten bir durumdur.

 

 “Mehdi aleyhisselamda; peygamberlerin alameti vardır. (Kıyamet Alametleri, s. 165/Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 23)” konusuna gelince;

1) Hz. Mehdi ile ilgili sahih hadisleri bir araya getirmeyi hedefleyen Usam Musa Hadi, “Sahihu Eşrati’s-Saati” adlı eserinde böyle bir bilgiye yer vermemiştir.

 

2) Hz. Mehdi, peygamber olmadığına göre, omzunda peygamber mührünün bulunduğuna dair iddiayı anlamak mümkün değildir.

 

3) Hz. Mehdi’nin en meşhur olan alameti yanağında bulunan ve yıldız gibi parlak olduğu bildirilen BEN’dir. (bk.Abdullah b. Suleyman el-Ğafilî, Eşratu’Saati, 1/78)

 

HZ. MEHDİ (A.S.)’IN GÖRÜNÜMÜ “BEN-İ İSRAİL” GİBİDİR

 

Peygamberimiz (sav) hadislerinde, Hz. Mehdi (a.s.)’ın görünümünün İsrailoğulları’na benzeyeceğini bildirmiştir. Hadislerde kullanılan “Ben-i İsrail ricali” tanımı, Hz. Mehdi (a.s.)’ın “güçlü ve heybetli” bir yapısı olacağını ifade etmektedir:

 

HZ. MEHDİ (AS)’IN BOYU, POSU SANKİ BEN-İ İSRAİL RİCALİNDEDİR. (Ahmet İbn-i Hacer-i Mekki (Heytemi), Beklenen Mehdi’nin Alametleri, El-Kavlu-l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 29)

 

(HZ. MEHDİ (AS)’IN) CİSMİ, İSRAİL CİSMİDİR. (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 24)

 

HZ. MEHDİ (AS) SANKİ BEN-İ İSRAİL’DEN BİR ADAMDIR. (Tavrı onlara benzer yani heybetli ve acar (heybetli)) (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 23 ve s. 30)

 

“HZ. MEHDİ (A.S.) benim torunlarımdandır… VÜCUDU İSRAİLOĞULLARI’NA BENZER…”[El-Beyan fi Ahbari Sahib-üz Zaman]

 

(DIŞ GÖRÜNÜŞÜ) SANKİ İSRAİLOĞULLARINDAN BİR ADAMA BENZEMEKTEDİR. (Ukayli “En-Necmu’s-sakıb fi Beyanı Enne’l Mehdi min Evladı Ali b. Ebi Talib Ale’t-Temam ve’l kamal”)

 

HZ. MEHDİ (A.S.)’IN BEDENİ İSRAİLİ’DİR. HZ. MEHDİ (A.S.), SANKİ BENİ İSRAİL RİCALİNDENDİR. (Beni İsrail vücut yapısı geniş ve heybetlidir.)” (Ahmet İbn-i Hacer-i Mekki (Heytemi), Beklenen Mehdi’nin Alametleri, El-Kavlu-l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 36)

 

-Resullulah (sav) buyurdu: “görkemli bir lider görünüşü vardır, bakışları farklıdır, sesi güçlü ve nefes kesicidir.” (imam mehdi hakkında sorular ve cevaplar, seyid hüseyin hüseyni)

 

-(Hz. Mehdi (as)’ın) iki diz kapağı da öne çıkıktır. (mucem-ul ehadis-i imam mehdi cilt:4 sayfa 154 ve kemal-ud din cilt:2 sayfa 376 ve bihar cilt:52 sayfa 322)

 

Hazreti Ali, İmam Mehdi (as)’dan şu sözlerle bahseder: “… Sağ uyluğunda bir ben vardır.” (Yenabi-ül mevedde, s. 423)

 

O (Hz. Mehdi (as)) ve geniş yüzlü bir gençtir. (simt-ul nucum-il avali,cilt 4, s. 138) (hz. Mehdi aleyhisselam, abdullah turan, al-i taha, s. 157) Devamı gelecek

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI