Bugun...


İdris İlcan

facebook-paylas
HZ MEHDİ KİMDİR 2
Tarih: 12-04-2021 12:33:00 Güncelleme: 12-04-2021 12:33:00


İmam Mehdinin omuzları geniş boyu ne uzun ne de kısadır. İKİ YANAĞINDA YÜZEYE ÇIKMIŞ BİR ŞEY OLMAMASINA KARŞIN , SAĞ YANAĞINDA BİR BEN BULUNMAKTADIR. Alnı açık, düzgün ve parlaktır. Kaşı çekiktir, kaş arası tam bitişik değildir.

 

GÖZ KAPAKLARI PARLAKTIR. BURNU KALKIKTIR VE ORTASINDA YÜZEYDE GÖRÜNEN hafif bir kabarıklık vardır. Dişleri birbirine bitişiktir, YÜZÜ PARLAK BEYAZDIR. BEYAZA YAKIN ESMERDİR buğday rengidir. SAÇ VE SAKALININ RENGİ SİYAHTIR. Ancak nuru , saçının siyahlığına üstün gelmiş şekildedir. Çocukluk döneminde iken saçları çok parlaktır ve dalgalıdır ancak karmakarışık değildir.

 

İki tarafından da kulak yakınlarına kadar sarkmıştır ve ilk başlarda (gençlik yıllarında) ortadan ayrık bir halde idi. Mübarek başı hafif yuvarlakçadır/bombelidir. Başın bazı bölgelerinden küçük saçlarının dökülmüş olduğunun izleri -seyrelmeleri görülmektedir. OMUZ UCU KEMİĞİ halimdir-sert değildir, omuz uçları AŞAĞI doğru kavislidir. SİNESİ GENİŞ VE AÇIKTIR. SAĞ BACAĞINDA BEDEN RENGİNİN AKSİNE BİR BEN BULUNMAKTADIR. İki diz kapağı da büyük olduğu için öne çıkmıştır.

(Beklenen Mehdi, Muhammed Cevad Horasani, s. 38-39, Biharul Envar 52/322)

 

Yavaş ve ağır konuştuğu zaman sağ elini sol dizine vurur… (imam suyuti, kıyamet alametleri, ölüm ve diriliş, s.1699, s.174)

 

(Hz. Mehdi (as)’ın) burnu küçüktür ve tam köprü bölümünde çok küçük bir çıkıntısı vardır. (bihar-ül envar, cilt 13)

(Hz. Mehdi (as)’ın) omuz ucu kemiği mülayim, iri… İki omuzunun arası geniştir. (bihar, cilt 13, sayfa 8,9,10,11,109,110,112,115,118,119,125,167; mucem-i melahim-i fiten cilt :1 sayfa:203-214 ve cilt:3 sayfa 76-80)

 

O (Hz. Mehdi) yeşil gözlü (aynu’l hadra), hilal kaşlı, kalkık burunlu, sık sakallı, sağ yanağına doğru sakalsız bir gençtir. (Mehdi ile ilgili gelen haberler, (nurul ebsar) ehl-i beyt & oniki imam, kutuplar ve mezhep imamlarının menkıbeleri şeblenci (1250), tercüme: saim güngör, (Pamuk yayıncılık nisan 2004 cilt: 628, 77, 93)

 

Abdullah Bin Zamre, İbn-İ Mâti-İ Himyeri (Kâ’b-Ul Ahbar)’Den Nakleder Ki Şöyle Dedi: “… Kıyam Edecek (Kâim) Olan Hz. Mehdi (As), …Hayırda, Görünüşte Ve Ahlakta En Çok Hz. İsa (As)’A Benzeyen O’dur. Allah Peygamberlere Verdiği (Azameti) Ona Da Verecektir…” (Şeyh Muhammed B. İbrahim-İ Numani, Gaybet-İ Numani S. 169)

 

Dişleri parlak olacaktır. (Nuaym b. Hammad, vr. 52a; El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamet-il Mehdiyy-il Muntazar, sf. 41)

(Hz. Mehdi (as)) …meczum (cezm edilmiş yani yanlarına nazaran daha uzun ama düzeltilmiş sakal şekline sahip),… Bir adam ki, ona şuayb bin salih denilir. … (fetava-i hadîsiyye, ebü’l-abbas şehabeddin ahmed ibn hacer el-heytemi-41)

 

Kaşı KAVİSLİDİR. (Muhammed B. Resul Al-Hüseyni El Berzenci, “Kıyamet Alametleri” Pamuk Yayınları, Trc. Naim Erdoğan, s. 163)

(Hz. Mehdi (as)’ın) … Alnı geniştir ve alnında hafif içbükeylik vardır…. (bihar-ül envar, 13. Cilt)

 

Hz. Mehdi (as)’ın… Cildi çok parlaktır. (bihar-ül envar, cilt 13, s. 243) (farsçadan tercüme)

 

O, açık alınlı, küçük burunlu… (Muhammed B. Resul Al-Hüseyni El Berzenci, “Kıyamet Alametleri” Pamuk Yayınları, Trc. Naim Erdoğan, sf. 163)

 

Sakalı bol ve sık olacaktır. (El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, sf. 23)

 

Bir özelliği de yürürken uyluklarının açık ve birbirinden uzak olmasıdır. (El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, sf. 32)

 

Uylukları uzundur, rengi Arap rengidir. (Kıyamet Alametleri, Berzenci, sf. 162-163)

 

O, alnı açık… karnı büyük, iki uyluk arası açık… (Fevaidu Fevaidi’l Fikr Fi’l İmam El-Mehdi El-Muntazar, sf. 13)

 

Mehdi, orta boylu olacaktır. (El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, sf. 41)

 

Hz. Mehdi’nin boyu, posu sanki Beni İsrail ricalindedir. (El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, sf. 36-29) O … heybetli bir şahısdır. (İkdüd dürer) Hz. Mehdi’nin bedeni İsraili’dir. Hz. Mehdi, sanki Beni İsrail ricalindendir (önde gelenlerindendir). (İbn Hacer El Mekki)

 

Hz. Mehdi’nin rengi arabi… (İbn Hacer El Mekki; “El-Kavlü’l Muhtasar fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar”, sf. 15-75) Arap ırkının ten rengi kırmızıyla karışık beyazdır.

 

Mehdi gür sakallı, ön dişleri parlak, yüzü benli, açık alınlıdır. (Mer’iy b. Yusuf b. Ebu Bekir b. Ahmet b. Yusuf el-Makdi’si “Fevaidu Fevaidi’l Fikr Fi’l İmam El-Mehdi El-Muntazar”) Hz. Mehdi (as)’ın… YANAĞINDAKİ BENİ …YILDIZ GİBİ PARLAKTIR. (Bihar-ül Envar, Cilt:13, Sayfa: 243 (Farsça tercüme)

 

Yüzünün nuru başına ve saçlarının siyahına kadar yükselir. (Mehdilik ve İmamiye, sf. 153/İkdüd Dürer’den)

 

O (MEHDİ) SICAK KANLI VE GÜZEL BİR GENÇTİR. (Cevheret-ul Kelam, s. 157) Devam edecek

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI