Bugun...


İdris İlcan

facebook-paylas
HZ MEHDİ KİMDİR 3
Tarih: 20-04-2021 17:08:00 Güncelleme: 20-04-2021 17:08:00


Ebu Said El-Hudri, Allah’ın Elçisi (sav)’den nakleder, “Şüphesiz Yüce Allah benim soyumdan ve Ehli Beytim’den… parlak alınlı birini (Hz. Mehdi (a.s.)’I) çıkartacak, böylece o da yeryüzünü adalet, refah ve ekonomik eşitlik ile dolduracak.” [İkdüd Dürer fi Ekber-i Muntazar, s. 101]

 

“hz. Mehdi (as)’ın… iki kaşı arasında küçük bir çukur vardır…” (Bihar-ül Envar, c. 13, s. 243, Farsça tercüme)

 

Mehdi Hakkında Genel Bilgiler

 

“HZ. MEHDÎ (A.S.) RUM’DAN, TÜRKLERDEN (çünkü, eskiden Türkiye’ye “Diyar-ı Rum” deniliyordu.) Ayrılmayacaktır.” (İş’afü’r-Rağıbîn’den naklen Tılsımlar Mecmuası, Bediüzzaman Said Nursi, s. 212)

 

Mehdi’nin Türkiye’den çıkacağı hadislerde bildirilmiştir.

 

Bir başka hadiste ise Hz. Mehdi (a.s.)’ın büyük bir şehirden çıkacağı haber verilmiştir:

 

Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Hz. Mehdi (a.s.), Medine’den (Büyük Bir Şehirden) çıkacak ve Mekke’ye gelecek…” (Mer’iy b. Yusuf b. Ebi bekir b. Ahmet b. Yusuf el-Makdi’si “Feraidu Fevaidi’l Fikr Fi’l İmam El-Mehdi El-Muntazar)

 

Hz. Mehdi (a.s.) “kara köyü”nden çıkacaktır

 

Peygamberimiz (s.a.v.)’den rivayet edilen diğer bir hadiste de Hz. Mehdi (a.s.)’ın doğum yeri olarak “Kara” denilen bir bölgeye de işaret edilmiştir:

 

“Mehdi (a.s.)’In kara köyünden çıkacağı söylenmiştir.” (Mustafa Reşit Filizi, Risalet-ül Huruc ül Mehdi, s. 69)

 

 Hadislerde Mehdi’nin Medine yani büyük şehirden birisinde çıkacağı ve Kara denilen o zaman ki ismiyle anılan bir yerde çıkacağı bildirilmiştir.Kara denilen yer peygamberimiz zamanında Diyarı Rum topraklarında bir yer olduğu ve şimdi isminin Kara veya değiştirilmiş olabileceği yani Karabük,Afyonkarahisar,Ankara gibi isimlerle değiştirilme olma ihtimali olduğu açık ve nettir.

 

HZ. MEHDİ (A.S.)’IN İSMİ“

 

Hz. Mehdi (a.s.)’In ismi, Peygamberimiz (Sav)’in ismine uygun olacak”, ama “Peygamberimiz (Sav)’in isminin aynısı olmayacaktır”

 

Peygamberimiz (sav)’in hadislerinde Hz. Mehdi (a.s.)’ın isminin Peygamberimiz (sav)’in ismine, Hz. Mehdi (a.s.)’ın babasının adının da, Peygamberimiz (sav)’in babasının adına uygun olacağı belirtilmiştir.

 

Ebu Davud ile Tırmızi’nin İbni Mesut (r.a.) dan nakil ettiklerine göre, Allah’ın Resulü (sav) şöyle buyurmuştur: “Onun (Hz. Mehdi (a.s.)’ın) ismi ismime, babasının ismi de babamın ismine muvafık (uygun) olacaktır…”1

Ebu Hureyre (r.a.)’dan rivayete göre, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

 

“Dünya hayatından sadece bir gün kalmış olsa bile, benim Ehl-i Beyt’imden ismi ismime uygun olan bir kişi (Hz. Mehdi (a.s.)) gelinceye kadar Allah (c.c.) o günü muhakkak uzatır.” -Ahmed b. Hanbel “Müsned” inde tahric etmiştir.-

Abdullah b. Ömer (r.a.)’dan rivayete göre;

Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Benim Ehl-i Beyt’imden ismi, ismime uygun olan bir kişi (Hz. Mehdi (a.s.)) bütün Araplar üzerine hakimiyet kuruncuya kadar dünya (yok olup) gitmez.”

 

Başka bir rivayete göre, şöyle buyurmuştur:

 

“Dünya hayatından sadece bir gün kalmış olsa bile, benim Ehl-i Beyt’imden ismi ismime uygun olan bir kişi (Hz. Mehdi (a.s.)) gönderinceye kadar Allah (c.c.) o günü muhakkak uzatır. O, daha önce zulüm ve eziyet ile doldurulmuş olan dünyayı hak ve adaletle dolduracaktır.” -Tirmizi, Ebu Davud, Nesai, Beyhaki ve Ebu Amr Ed-Dâni tahric etmişlerdir.-

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI