Bugun...


İdris İlcan

facebook-paylas
Sosyal medya cihadı
Tarih: 18-06-2020 18:03:00 Güncelleme: 18-06-2020 18:03:00


Arapça’da “güç ve gayret sarfetmek, bir işi başarmak için elinden gelen bütün imkânları kullanmak” mânasındaki cehd kökünden türeyen cihad, İslâmî literatürde “dinî emirleri öğrenip ona göre yaşamak ve başkalarına öğretmek, iyiliği emredip kötülükten sakındırmaya çalışmak, İslâm’ı tebliğ, nefse ve dış düşmanlara karşı mücadele vermek” şeklindeki genel ve kapsamlı anlamı yanında fıkıh terimi olarak daha çok müslüman olmayanlarla savaş, tasavvufta ise nefs-i emmâreyi yenme çabası için kullanılmıştır (bk. MÜCÂHEDE).

 

1.Nefse Karşı Cihad 2 Şeytana Karşı Cihad 3.Düşmana Karşı Cihad 4.Sözle yapılan cihâd 5.Malla Yapılan Cihad 6.Canla Yapılan Cihad 7.İlimle Yapılan Cihad şeklinde cihad çeşitlerinin olduğunu daha önceki Cihad ve Mücahid başlıklı yazımızda belirtmiştik.

 

Şimde de sosyal medya cihadı tabiriyle sosyolojiye yeni eklenebilecek cihad türünden bahsedelim.Bu cihad tabiri, cihad türlerinden sözle yapılan veya ilimle yapılan cihad türlerinin alt başlığı olarak ele alınabilir.Sosyal medyada hemen hemen herkes dinle ilgili doğru ya da yanlış dini bilgiler paylaştığı görülmektedir.Bu paylaşımları yaparken insanlar aslında bir sorumluluk almaktadır. Çünkü sosyal medya herkese açık bir mecradır.Bu alan da paylaşımlar yaparken dikkatli olmakta fayda vardır.Bir fitnecinin dini konu da çarpıtarak paylaştığı bir bilgiyi alıp bir kişinin de paylaşması o kişinin paylaştığı dini konudaki yanlış bilginin sorumluluğuna girdiği anlamına gelir.

 

Eğer o kişi art niyetli bir şekilde dini konudaki bilgiyi paylaşıma açmışsa o bilginin doğruluğuna da araştırmak gerekir. Mesela ben bir paylaşımda bir kişinin çorabın üzerine mesh olur şekilde bir paylaşımını görmüştüm. Eğer o kişinin paylaşımını doğru kabul edip ben de sosyal medya hesabımda paylaşsaydım ve o bilgiyle sosyal medya hesabımda ekli bir arkadaşımı yanlış yönlendirseydim o kişinin vebaline girmiş olurdum. Çünkü abdestte çorabın üstüne mesh olmaz. Sosyal medya hesabında dolaşan her dini bilgi doğrudur diye bişey yoktur. İnsanlar sosyal medya cihadı yapayım derken yanlışa hatta daha ilerisi küfre bile düşebilirler. Sosyal medya hesabı kullanırken çok dikkatli ve seçici olmalıyız.

 

Sosyal medya hesabı üzerinden cihad yaparken nelere dikkat etmeliyiz:1-Bir bilginin kaynağının Kur’an-ı Kerim’in anlattıklarına uygun olup olmadığına göre araştırmalıyız. 2-Peygamberimizden aktarılan Hadisi Şeriflere uygun olup olmadığını araştırmalıyız. 3-Zanlı yani şüpheli gördüğümüz bilgileri paylaşmamalıyız.

 

4-Dedikodu, iftira, yanlış, fitne olabilecek paylaşımlardan kaçınmalıyız.5-İslam’da günah kabul edilen içki, kumar, zina gibi yaşantılarımız varsa bunları kesinlikle paylaşmamalıyız.6-Aç insanları da düşünerek yediğimiz güzel yemekleri paylaşmamalıyız çünkü o yemeğe muhtaç kişilerin hakkına girmiş oluruz. Bu maddelere uyarsak Ahir Zamanda gerçekten sosyal medya cihadı yapmış oluruz. Selam ve dua ile…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI