Bugun...


İsmail Ögeday


Facebookta Paylaş

Ya tutarsa
Tarih: 04-12-2018 02:31:00 Güncelleme: 04-12-2018 02:31:00


Değerli okurlar,yazımın başlığını Ya tutarsa diye adlandırdım.

 

Bu cümleyi duyan çoğunuzun aklına Nasrettin Hoca geliyordur mutlaka. Hazır konu açılmışken kısaca hikayeden de bahselim. Hoca Akşehir gölünün kenarına gitmiş yanında da bir küçük kazan dolusu yoğurt, başlamış kaşık kaşık göle atmaya, köylülerden biri Hoca'yı görünce "Hayrola Hocam nedir bu hal" diye sormaktan kendini geri alamamış.

 

Hoca da bu sual üzerine "evlat göle maya çalıyorum" Demiş. Bunun üzerine köylü şaşkınlık içinde "hocam hiç olurmu? Koskoca göl hiç maya tutarmı ?" Demiş Hoca da bunun üzerine "ya tutarsa" Diye cevap vermiş. Şimdi bu hikayeyi neden anlattım yazımı okuyunca neden anlattığımı anlayacaksınız. 

 

Malum önümüzde 31 Mart 2019’da yerel seçimler var.

 

Bu arada çok sayıda aday adayının da, aday adaylığı sürecini nasıl adaylığa çeviririm düşüncesi hasıl olmuş durumda. Afyonkarahisar’da merkezde aday Ak Parti’den Mehmet Zeybek olarak, açıklandı. Buna ek olarak, Türkiye’de çok sayıda ilin Belediye Başkan adayını Ak Parti belirledi bile.

 

 Ama henüz ilçeler ve beldeler yapılan temayül yokamasının ardından, henüz netlik kazanmış değil. Milliyetçi Hareket Partisi kanadında da Afyonkarahisar’da bir kaç adayın ismi netlik kazanmış durumda.

 

 Cumhuriyet Halk Partisi de, yaklaşık 20 ye yakın yerde adayını belirledi. İyi Parti’nin adayı Afyonkarahisar’da belli olduktan sonra, mevcut aday adayı geri çekildi. Şu an tek sesi çıkmayan Parti Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Büyük Birlik Partisi. Evet gelelim Afyonkarahisar’daki adaylar konusuna şu an için Milliyetçi Hareket Partisinin, Demokrat Parti’nin, Saadet Partisi’nin ve Büyük Birlik Partisi’nin Afyonkarahisar adayları belli değil. Resmi olarak açıklanan Ak Parti ve İyi Parti’nin Adayları var.

 

Biri Mehmet Zeybek Ak Parti, diğeri Mahmut Koçak İyi Parti. Çok sayıda seçmen, Mehmet Zeybeğin Ak Parti’nin adayı olarak açıklanmasının, yerinde bir karar olduğunu savunurken, çoğu seçmen de Zeybek’in Afyonkarahisar ‘da, beklenilmeyen bir aday olduğu, hatta ve hatta tüm hesapları alt üst ettiği söyleniyor.

 

 Biliyorsunuz ki mevcut il yönetimi ve Afyonkarahisar’ın önde gelen siyasilerinin desteklediği isim, yada aday olarak görmek istediği isim Zeybek değildi. Kimsenin tahmin bile edemediği çok az kişi tarafından acaba denilen bir isimdi Zeybek.

 

Ama görünen bir gerçek var ki o da Mehmet Zeybek’e bu partinin bir vefa borcu olduğu gerçeği bu hesabı kimse yapmadı. Çünkü neden ? Siyaset adı üstünde, çok çetrefilli bir mekanizma. Bir diğer gerçek te Mahmut Koçak gerçeği herkes Koçak’ın son on, onbeş gün öncesine kadar, bağımsız çıkacağını tahmin ederken, bir anda iyi Partiye yeşil ışık yakması ve isminin  İyi Parti’den açıklanması bir kısım seçmenler tarafından beklenen ama diğer taraftan da bir o kadar beklenilmeyen bir gerçekti.

 

 

Şimdi Koçak açısından baktığımızda, bağımsız çıksa hiç bir yerde bir temsiliyeti yok, Saadet Partisinden kendisi çıkmak istemedi, MHP sıcak bakmadı, Demokrat Parti ile de bizim duyduğumuz birtakım sıkıntılarının olduğu söylentileri. Eee geriye sadece İyi Parti kalıyor. Şimdi bu iki aday üzerinde, hatta üçüncü aday MHP’nin adayı henüz belli değil ama çok sayıda senaryolar ve tahmin yürütenler var.

 

 

Seçimlerin yoğunluğunun Ak Parti, MHP ve İyi Parti’nin arasında geçeceği ve sonunda kazananın Ak Parti kanadı olacağı söylentileri var. Diğer bir durum tahmin aynı ama sonucunda İyi Parti’nin seçimi alacağı söylentisi, son ihtimalde MHP’nin Afyon’da seçimi kazanacağı söyleniyor. Şu an için üç ihtimalde mümkün, ama hesaba katılmayan bir şey var. CHP’nin oyları acaba nereye gidecek ? Bu durumda kilit Parti CHP. Ve CHP’ye en yakın Parti ise İyi Parti. Bakalım izleyelim ve görelim. Sağlıcakla kalın...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI