Bugun...


İsmail Ögeday

facebook-paylas
Hep beraber sahip çıkalım
Tarih: 21-11-2019 02:16:00 Güncelleme: 21-11-2019 02:16:00


Afyonkarahisar Yüzyıllar boyunca çok sayıda medeniyete ,tarihe, kültüre ev sahipliği ve tanıklık yapmış ender illerden bir tanesi.

 

Son zamanlarda Afyonkarahisar spor alanında, tarihi dokusuyla , kültürel etkinlikleriyle ve aynı zamanda gastronomi alanında muhteşem çıkışlar yaparak , adından sıkça söz ettiriyor. Biraz önce saydığım bu dört farklı dalın dışında da yine aslına bakarsanız Afyonkarahisar’ı anlatmakla bitiremeyiz.

 

Biz sürekli bu ilin içerisinde olduğumuzdan dolayı, ilimizin bazı güzelliklerini göremeyebiliyoruz. Fakat dışardan gelen bir misafir yada Afyonkarahisar’a önceden hiç gelmemiş birisinin gözünden bakacak olursak, inanın sadece kalemizin doğal güzelliğini saymakla bitiremez. Diğer bir konu Afyonkarahisar Mermeri, mevlevihaneleri, sucuğu, lokumu, yöresel yemekleri, termali, tarihi evleri, camileri çeşmeleri, türküleri, ve beş yıldızlı otelleri ile yine dikkat çeken iller arasında.

 

Evet biraz önce bahsettik son zamanlarda çok sayıda alanda ilimiz başı çekiyor. Aman nazar değmesin diyelim inşallah. Bizler basın mensubu olarak, her fırsatta ilimizin tanıtımına katkı sunmak amaçlı elimizden gelen ne varsa yapıyor ve yapmaya da çalışıyoruz. Yeterli mi? Elbetteki hayır burada toplum olarak, ve Afyonkarahisar’da yaşayan her bir birey olarak, ilimize daha çok sahip çıkmalıyız. Tabiki eksiklerimiz de var bunlar da umarım kısa zamanda çözüme kavuşur.

 

Eksikler demişken kısaca bir kaç konudan bahsetmek istiyorum müsadenizle. Muhteşem görünümde bir kalemiz fakat kalenin aydınlatılması husunda başarılı olduğumuzu söyleyemem. Öyle bir aydınlatma yapılmalı ki şehrin neresinden bakarsanız bakın, Afyonkarahisar kalesi ben buradayım demeli. Bu konuda güneş enerjisinden faydalanılabilir, diğer taraftan kalemize çıkıldığında belki gençler için problem değil ama, Afyonkarahisar’lı olup ta kaleye hiç çıkmamış ve içinde bir uhde kalmış çok sayıda insan var.

 

Acilen teleferik projesinin bir an önce temelleri atılmalı, kısa zaman içerisinde hizmete sunulmalı. Diğer taraftan aydınlatmanın ve teleferiğin yapılması ile iş bitmiyor tabi, mutlaka kalenin doğal güzelliğine zarar verilmeyecek bir şekilde, zirvede bir seyir terası cam teras gibi, insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi açısından, tuvalet, orada çay içip dinlenebileceği ,vakit geçirebileceği bir alan  ve kaleyi anlatacak alan rehberlerine acil ihtiyaç var.

 

Diğer bir konu Zafer meydanı eyvallah çok güzel yapıldı, hizmete açıldı. Fakat orada da büyük eksiklikler var. Neler mesela büyük saksılar içerisinde belli noktalara çam ağaçları yada,farklı süs bitkileri konulabilir. Bunların yanlarına oturma alanları oluşturulabilir, yapılan kültürel aktiviteler eyvallah çok güzel, bunların daha da artırılması yönünde örneğin yaz boyu meydanın daha aktif hale gelmesi sağlanabilir, meydan eğer insanlar açısından bir bulluşma noktası ise, oraya yakışır bir saat yada saat kulesi tarzı bir şey yapılabilir, dışardan gelen vatandaşlar açısından büyük yazılarla meydanın bir yerine Afyonkarahisar yazılabilir.

 

Biliyorsunuz sosyal medya çok önemli,meydandaki  belli noktalara karekodlu,  Afyonkarahisar’ı sanal alemde tanıtma amaçlı belli yerlerin ,örneğin tarihi bir mekanın yada farklı mekanların kısa tanıtımları yapılabilir. Zafer meydanındaki müze hala inşaat halinde neden hala bir türlü bitirilmiyor? Şehrin göbeğinde böyle tarihi bir mekanın, kaderine terkedilmişcesine bekletilmesi maalesef acı verici, burası da acilen bir an önce vatandaşların hizmetine kazandırılmalı ve turizme açılmalı.

 

Anıtpark’ın eski cazibesi kalmadı, yeniye yönelik ise her hangi bir adım atılmış değil buranın da, bir an önce gerekli çalışmalarının tamamlanıp, hizmete açılması elzem. Çünki buralar şehrin göz bebeği konumunda olan yerler, demirciler ve bıçakçılar çarşısında tarihi bir hamam var , tuvaletin yanında olan yani yeni caminin çaprasında olan hamamdan bahsediyorum, belki hamam olarak kullanılmaz ama bir an önce restorasyon yapılıp turizme kazandırılmalı küçük bir müze haline dönüştürülebilir. Çünki çok sayıda yabancı ve yerli turist o güzelgahı kullanıyor kaleye çıkmak için, bu da hoş bir görüntü olmuyor.

 

Diğer taraftan tarihi evlerin restorasyonu bir an evvel bitse, inanın Afyonkarahisar’da diğer illere nazaran daha çok tarihi yapı ve evler var. İnşallah kısa zamanda biter aslında yazacak çok şey var ama sizleri yazımızı uzatarak sıkmak istemiyorum. Bizlere şurasını da unutmuşsunuz, şurada şuda vardı diyebileceğiniz ne varsa dilek ve önerilerinizi bekliyoruz. Sağlıcakla kalın...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI