Bugun...


İsmail Ögeday


Facebookta Paylaş

Kuralları takan yok
Tarih: 19-03-2020 17:38:00 Güncelleme: 19-03-2020 17:48:00


İlk olarak Çin’de görülen sonrasında ise tüm dünyaya yayılan salgın ile ilgili tüm detaylar araştırılmaya devam ederken, Korona virüs nasıl ortaya çıktı?

 

Sorusu da merak ediliyor. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü’nce, pandemik hastalık olarak ilan edilen Covid-19 virüsünün, ülkemizde de rastlanılmasının ardından bu salgının ilk olarak nerede görüldüğü ve nasıl ortaya çıktığı merak konusu haline geldi.

 

Çin’in Hubei eyaletinde yer alan Wuhan şehrindeki Huanan isimli bir deniz ve et ürünleri pazarından kaynaklandığı düşünülen yeni virüsün, daha önceki yıllarda salgına neden olan SARS ve MERS gibi korona tipi virüs ailesine ait olduğu iddia ediliyor.

 

Devletimiz bu virüsle ilgili olarak, elinden geleni elbette ki fazlasıyla yapıyor. Şu ana kadar hayatını kaybeden kişi sayısı 3 vaka sayısı ise 191 e ulaştı. Çok sayıda kurum ve kuruluş kendi çapında çok sayıda önlemler alırken, bazı vatandaşlarımız maalesef evde kal kuralına kesinlikle uymuyor. Normal rutin yaşantısına devam ediyor, Evet doğru bu tür durumlarda kesinlikle paniklememek lazım ama, orta da yaşanan bir gerçeği görmezden gelemeyiz. Türkiye'de metropol şehirlerde kurallara uyan onca insan varken, bizim Afyonkarahisar'da tam tersi bir durum söz konusu, bakın mecburiyetlere lafımız yok onlar istisna ama, ortalıkta hiç işi gücü olmayan boş boş, aylak aylak gezen çok sayıda insan var. İşte bizim sözümüz onlara be kardeşim ne işin var Allah aşkına.

 

 Bizler basın mensubu olarak, toplumun haber alma hakkına sahip olduğunu düşünerek, mecburen işimizin başında olmamız gerekiyor. Afyonkarahisar salgınla ilgili gereken önlemlerini aldı, çok sayıda kafe, işletme 14 günlük karantina sürecine uyum sağlamak amacıyla, kapısına kilit vurdu. Kütüphaneler, spor salonları kapalı. Bankalar dahi içerde bir müşteri varken ikinci bir müşteri almıyor. Umreden dönen sekiz yüze yakın umreci karantina altında.

 

Tüm bu yaşanan gelişmeler son derece önemli ve olumlu. Ama bazen bakıyoruz bazı siyasi partilerin il başkanları rutin ziyaretler yapıyor, ziyaretçi kabul ediyor. Velhasıl hiçbir şey olmamış gibi davranıyor, Toplumun önünde liderlik yapanların bunu yapması son derece garip bizim naçizane buradan tek tavsiyemiz lütfen mecbur kalmadığınız sürece dışarı çıkmayın, kalabalık oluşturmayın kurallara uyun. Diğer bir konu bu virüs temas yoluyla bulaşıyor buna rağmen hala tokalaşan, sarılan, öpüşen çok sayıda kişi var.

 

Evet devletimiz elinden geleni yapıyor, dezenfekte yapacağı yerleri dezenfekte ediyor, ilaçlıyor ama maalesef her şeyi de devletten beklemek yanlış biraz da bizlerin bu konuda gayret etmesi gerektiğine inanıyorum. Az sabır inşallah bu süreci hep birlikte en az zararla atlatacağız.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI