Bugun...


İsmail Ögeday

facebook-paylas
Kybelenin tahtı Demirlide
Tarih: 04-08-2021 17:13:00 Güncelleme: 04-08-2021 17:57:00


Afyonkarahisar'ın İhsaniye İlçesine bağlı Demirli Köyünde, bulunan Kybele Butik Otel görülmeye değer, bir yapıya sahip.

Otel İşletmecisi Hanife Şahin Hanfendinin daveti üzerine bende ilk defa buraya geldim. 4 Ağustosta basın mensuplarını davet eden Hanife hanımın işletmiş olduğu Kybele otel, dışardan bakıldığında her ne kadar gizemli görünse de, İçeriye adımınızı attığınızda sizleri, bambaşka bir dünya karşılıyor.

Doğa ile iç içe tamamen ahşap ve taşın bir araya getirmiş olduğu o mükemmel ambians bir anda göze çarpıyor. İçerisi ise yemyeşil, tam bir doğa harikası desek yeri var. Sabah kahvaltısı ise tamamen doğal  insan önce hangisini yesem diye, resmen şaşırıyor.

 Masada kuş sütü eksik desek isabet olur. Sohbet havasında geçen kahvaltımızı yaptıktan sonra, Hanife hanım Biraz olsun otel ile ilgili olarak, bizlere bilgi verdi. Verdiği bilgiler hakikaten merak uyandırıcı tarzdan derler ya hani işte aynen öyle. 

 

Dubai'de mermer işi ile uğraşan Hanife hanım, gerçekten Demirli köyüne işte bu diyebileceğiniz, bir işletme kurmuş. Kybele butik otel 12 odadan oluşuyor. Kapasite olarak ta,  60 kişilik bir kapasiteye sahip.

Öyle poselen servis tabakları,özel bardaklar,çatal bıçak takımı gibi sıradan mutfak malzemeleri, burada kullanılmıyor. Tamamen eski tarz hani annelerimizin  bakır ve çinko tarzı kullandıkları kap kacaklar varya, işte onlar burada kullanılıyor.

 

Demirli Köyü ihtiyar heyetinden olan, Hidayet Kaya dilinin döndüğünce, bizlere İhsaniye Demirli Köyünden ve Kybeleden bahsetti. Efsaneye göre, Kybelenin tahtı Demirli köyündeymiş, büyüklerinin eski zamanlarda anlattığına göre, Kybele için, kurbanlar kesilip adına festivaller düzenlendiğini, kesilen kurbanların kanlarının akıtıldığını, etlerinin ise, yöre halkına ikram edildiğini ifade etti.

Söz konusu alanın altında ise, tarihi bir yer altı şehrinin olduğunu, Demirli, Avdalaz gibi kalelerle bağlantılı olduğunu ifade etti.

 

Yer altı şehrinin olduğu alanda demir kapıların olduğunu da ifade eden Hidayet amca, söz konusu yer altı şehrinin, yaklaşık olarak 50 metresinin açık olduğunu söyledi. Bahsi geçen yer altı şehri ve Kybele tahtının ise, geçmişte yaşanan depremler nedeniyle, tahrip olduğunu ifade etti.

 

Buraların son derece mükemmel bir yer olduğundan bahseden Hidayet amca, amaçlarının, İhsaniye Demirli Köyünü daha çok ön plana çıkarmak olduklarını da sözlerine ekledi. Bir çok kişinin buralardan bir haber olduğunu ifade eden Hidayet amca, Demirli köyünün mutlaka görülmeye değer bir köy olduğunu söyledi.

Diğer taraftan, yine Demirli Köyünde Kybele otel'in sol çaprazında bulunan tepenin arka tarafında, kurtuluş savaşından kalma Yunan karargahlarının ve siperlerinin olduğunu anlattı. buralarda günümüzde hala, o dönemde kullanılan konserve kutuları, kullanılan silahlara ait mermi, ve şarapnellerin hala buralardan çıktığını söyledi. Aşırı yağışlarda ve sel suları oluştuğunda ise, hala buralardan mermi ve top mermileri bulduklarını söyledi Hidayet amca, tabii günümüzde bahsi geçen yerin yolu olmadığından dolayı ulaşımın bir hayli güç olduğunu ifade etti.

Aslına bakarsanız, ülkemizin her köşesinden tarih  fışkırıyor, önemli olan  buralara hak edilen değeri verebilmek değil mi ? Buraya uğramaksa hakikaten bana inanılmaz bir keyif verdi. Tavsiyemiz mutlaka gidin, gezin ve görün. Hoşcakalın...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI