Bugun...


İsmail Ögeday

facebook-paylas
Şehir bizim festivaliniz sizin olsun
Tarih: 08-10-2019 00:51:00 Güncelleme: 08-10-2019 00:59:00


Afyonkarahisar’da 6-7-8 eylül tarihleri arasında “senin şehrin senin festivalin” sloganıyla düzenlenen Dünya motokros şampiyonası, Afyonkarahisar’da görev yapan yerel basın mensupları tarafından memnuniyetsizlikle sonuçlandı.

 

Evet yukarıda “senin şehrin senin festivalin” sloganından bahsettim. Bizim açımızdan hiçte öyle değil. Şehir bizim ama, festival sanki Türkiye Spor Yazarları Derneğinin. Neden bunu söylüyorum. Türkiye Spor Yazarları Derneğinin temsilciliğini, Afyonkarahisar’da Nadir Güzbey yapıyor.

  

 

Peki bu görev layıkı ile yerine getiriliyor mu? Kimilerine göre yapılıyordur, ama biz basın mensuplarına göre hayır elbet, neden diye soracak olursanız ? Bu arkadaş ben temsilciyim, benim dediğim olur edası ile hareket eden bir arkadaş. Afyonkarahisar’da oynanan maçlara giremezsin, motokros şampiyonasına giremezsin, oraya giremezsin, buraya giremezsin. Ne bu ya Allah aşkına ? Böyle bir mantık, böyle bir ugulama, böyle kraldan çok kralcılık ne yani ? Üstelik halâ da inatla almayacağım diye ısrarcı. Ne yapmaya çalışıyor, anlamış da değiliz? Onca basın mensubunu yok sayıyor.  

 

Bizim Afyonkarahisar’da yarışma alanına, akredite edip aldığı basın mensupları, ne zamandan beri motor yarışları üzerine haber yapar olmuş ? Tamam futbol derseniz anlarım eyvallah. Görende sanki Afyonkarahisar’da yüzyıllardır bu yarışlar yapılıyor sanacak. Şartlara bakarsak daha dün bir bu gün iki hesabı onlarında motor yarışları hakkında bildikleri çok fazla şey yok, bizimde. Peki adama sormazlar mı bu neyin ayrımcılığı diye?

 

Dışardan katılan basın mensuplarından bahsetmiyorum ha sakın karıştırmayın Afyonkarahisar’daki spor yazarı diye aldığınız basın mensuplarından bahsediyorum. İsim isim sayabilirim isterseniz. Yarın bir gün, Afyonkarahisar’da bir boks maçı olsa, gene mi aynısını yapacaksınız? Sen bizdensin dediğiniz  basın mensupları, yada akredite ettiğiniz basın mensupları boks maçlarını da yorumlarlar değilmi? Ya iki satır yazı yazmayla spor yazarı olunuyorsa benden pes arkadaş. Ve buda bu işin Afyonkarahisar’da ne kadar ciddiyetsiz yapıldığının bir göstergesidir.

 

Valla kendisi bilir. Kendisi bir defa spor yazarı mı? Soruyorum, eğer spor yazarıysa kaç tane yazısı şimdiye kadar yayınlanmış, kaç maç yorumlamış? Haberleri nerede yayınlanmış ? Gazeteci desek o da değil. Sarı basın kartı olduğu söyleniyor, her sarı basın kartı olan, gazetecimi oluyor ? Vakti zamanında Afyonkarahisar’da gazeteci olmayıpta, manav ve kasap esnaflığı yapanlar bile sarı basın kartı almış bunlara da şahit olduk.  Gazeteciyse neden sahada değil ? Neden  her muhabir ya da basın mensubu gibi, toplantılara gelip haber yapmıyor ? Allah rızası için bu kurumun başına işini hakkıyla yapacak birini verin. Kimseyi ayırd etmeden, kimseyi ötekileştirmeden, sen spor yazarısın, gir, sen değilsin girme demeyecek biri gelsin bu kurumun başına,yada adaletli davransın. Afyonkarahisar eğer böyle giderse, hep bu zihniyetle hareket edenlerin yüzünden geri kalır ve kalmaya da mahkum.

 

Kendilerine gelince, motokros şampiyonasına sen ses etme seni akredite edelim, oraya senide alalım dediği kişileri de biliyoruz biz. Spor yazarı olunca ne oluyor ? Ya da olmayınca ne oluyor ? Biri bana bunu izah etsin ne olur. Şu mu yani spor yazarı olmayan spor haberi yapamaz mı ? Bunumu demek istiyor? Valla öğle bir yazar ki hem de kralını yazar.

 

İşine gelene seni akredite ederiz, hallederiz deyip içeri al,geriye kalan onca basın mensubuna  siz spor yazarı değilsiniz, giremezsiniz. O zaman bu kadar toplantıya, basın açıklamasına, tanıtıma, şata fata ne gerek var değil mi? Sen yerel basın mensuplarını spor yazarı değil diye ayıracaksan eğer, bundan böyle hiç bir haber sitesi çalışanını, sahibini, gazete muhabirini, televizyon muhabirini, radyo sunucusunu, bu toplantıya zahmet edipte çağırma. Sadece spor yazarlarını çağır, haberlerini de onlara yaptır bir zahmet.  Birde Afyonda kaç tane spor yazarı var ? Kaç tane olacak ki ? Sen, ben, bizim oğlan hesabı.  Allah aşkına sözde Dünya Motokros Şampiyonası yapılıyor burada, bunu sadece spor yazarlarıylamı tanıtacaksınız ? Spor yazarı ne yapar?

 

Gelir yarışmayı takip eder, kazananı not alır deklare eder yayınlar. Umrunda mı senin Afyonkarahisar’ın tanıtılmış, tanıtılmamış. Ama normal bir muhabir olaylara tüm yönleriyle bakar, Afyonkarahisardaki iklimden bahseder, yarışma alanından bahseder, seyirci coşkusundan bahseder, hava şartlarından bahseder, otel ve konaklama yerlerinden bahseder, tarihinden bahseder, turizminden bahseder, yiyecek ve içeceklerinden bahseder, bahseder de bahseder.

 

Madem Afyonkarahisar’ı sporla tanıtacaksak ,bu tür organizasyonlarla tanıtacaksak, sadece yarışma içerisinde yarışmadan ve yarışmayı  kazanandan bahsetmekle Afyonkarahisar’ı tanıtamazsınız ?  Hani ne oldu ? Şu kadar ülkede canlı yayınlanacak dendi, şöyle ses getirecek dendi, böyle güzel olacak dendi, hani nerede ? Bir kaç kanalda izleyende yemin ederek söylüyor bir dakika bile yayınlanmadı , üstelik Afyonkarahisar’ın doğru dürüst ismi dahi geçmedi diyorlar. Bu mu şimdi tanıtım ? Bumu organizasyon ? Ben kendi adıma söylüyorum ve ispatlamaya da hazırım onlardan daha fazla, Motokros şampiyonasının tanıtım haberlerine yer verdim.

 

Yazık dünyanın parası aktarılıyor bu organizasyona bari bir sonuç alın. Velhasılı işin özü bu durum eğer seneye de  böyle giderse, aynı durumlar söz konusu olursa, aynı durum bizde de söz konusu olur. Bizde yine kendi basın mecramızdan yapılan etkinlikle ilgili kendi payımıza ne düşüyorsa onu yapacağız, yazacağız, eleştireceğiz taki bu iş, ha işte bu! Denilene kadar. Bundan böyle sizin paşa gönlünüz bilir. Bu tür yazılar yazılınca, yada eleştirilince de hoplayıp zıplamayın.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI