Bugun...


İsmail Ögeday

facebook-paylas
Toplum baskısı
Tarih: 02-03-2021 01:06:00 Güncelleme: 14-03-2021 15:06:00


Afyonkarahisar güzel bir şehir  Gerek gastronomi anlamında, gerek tarih turizmi, doğa turizmi, Termal Turizmi,sucuğu, kaymağı, lokumu, mermeri birçok güzelliği ile adından söz ettiren kadim bir şehir.

 

Fakat son zamanlarda, bazı yanlış insanların meydana getirdiği olaylar nedeni ile, ilimizin bu güzellikleri adeta bilinçli bir şekilde gölgelenmek istiyor. Örneğin bir kaç gün önce yaşanan üzücü bir olay nedeni ile ilimiz ülke gündemine geldi. Yaşanan bu üzücü olay nedeni ile tam 40 bin civarında tweet atıldı.

 

Yaşanan olayın faili tutuklansın diye. Bir çoğunuz konuyu biliyorsunuz, hani şu çiğ köfte meselesi. Aslına bakarsanız yaşanan olayın ardından savcılık ifadesini alıp serbest bırakmasaydı bu kadar sıkıntı yaşanmazdı. Savcılığın verdiği serbest bırakma kararı sonrası millet aşırı tepki verdi. Hani derler ya toplum baskısı diye , işte tamda bu yaşandı aslında.

 

Sonrasında tekrar hakkında tutuklanma kararı çıkınca, çok sayıda kişinin yüreği azda olsa soğudu. İşte bu tür olumsuz birtakım yaşanan olaylar, biraz öncede belirttiğim gibi çok sayıda güzelliğimizi, gölgede bırakıyor. Bizler gazeteci olarak, bu tür haberleri yapmaktan, toplum içerisinde kabul görmeyen olayları, yeniden topluma yansıtmaktan, inanın haz etmiyoruz ama, bu bir şekilde bırakın basın yoluyla yayılmasını, sosyal medya denilen önü alınamayan mecralarda öylesine hızlı yayılıyor ki, inanılır gibi değil.

 

Bir anda sosyal patlama yaşanıyor. İşte biraz  önce 40 bin tweet örneğini verdim . İnşallah yaşanan bu üzücü olayı gerçekleştiren zanlı, umarım ders almıştır. Öte yandan bu yaşanan sadece bir tane örnek, buna benzer  daha neler var neler. Örneğin kadın cinayetleri, uyuşturucu ticareti, arazi anlaşmazlığından ve kavgalarından kaynaklı cinayetler, silahla adam öldürme, yani toplum nezdinde kabul görmeyen, ne kadar olumsuz davranışlar varsa, bu yaşanan yer neresi olursa olsun, inanın zarar veriyor. 

 

Bunun sebebi nedir  bilinmez ama, özellikle şu pandemi döneminde millet adeta bunalım yaşıyor, çoğu insan ne yaptığının farkında bile değil. Ya içinde bulunduğu sıkıntılı ortam nedeni ile bir suça karışıyor, ya da suç işlemeye meyilli olduğu için, direk suçu işliyor. İşte burada hepimize gerekli olan, öfke kontrolü eğer sinirinize hakim olabiliyorsanız, öfkenizi yenebiliyorsanız o zaman sorun yok. Ama tersi söz konusu ise, mutlaka başınıza Allah muhafaza bir şey gelir.

 

O nedenle, bu yazımı okuyanlar en azından yaşadığı yerin, ortamın, şehrin, evin, sahip olduklarının, aldığı sıhhatli bir nefesin dahi kıymetinin umarım farkındadırlar. Birileri tüm bunların kıymetini anlayarak yaşıyor, yada yaşamaya çalışıyorsa ne mutlu. Burada önemli olan, insana, doğaya ve her türlü canlıya saygı duymak, en önemli meselelerden birisi. Hani derler ya “eken biçer, eden bulur”   sevgiyle kalın...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI