Bugun...


İsmail Ögeday

facebook-paylas
Sadece biz salağız
Tarih: 21-10-2020 01:40:00 Güncelleme: 21-10-2020 02:05:00


İnanın yazılacak o kadar çok mesele var ki, bazen yazmamak yazmaktan daha hayırlıdır deyip geçiştiriyoruz.

 

Hani bir söz vardır hepiniz bilirsiniz, insanoğlunun kendi kendine yaptığını kimse kimseye yapmaz derler. Bazen insanlar içerisinde bulunduğu durumu , hali ve imkanlarını öylesene kullanıyor ki, tabir yerindeyse tıpkı camızın göle s...çtığı gibi ortalığı mahvediyor. Be kardeşim onca güzel işler yapmışsın, onca işler başarmışsın Allah aşkına bu kadar güzel işlerini berbat etmek için neden durduk yere adını lekeliyorsun anlamış değilim.

 

Bu saatten sonra ağzınla kuş tutsan da nafile. Afyonkarahisar güzel bir şehir müthiş bir il ve potansiyeli olan bir vilayet. Tek sıkıntı içerisinde yaşayan biz insanlar. Şehrin suçu yok ki. Biz ne yapalım ? Yapılan her yanlışı yazarak, neden bu şehrin adını lekeleyelim ki, inanın yazımın başında da belirtim, yemin ediyorum sırf bu şehre haksızlık etmeyelim şehrimizin adı kötüye çıkmasın diye bazı şeyleri yazmıyoruz. Zaten yazmamızda etik olmaz. Biz yinede isim vermeden üstü kapalı bir yerlere gönderme yapalım.

 

Eğer o gönderme yaptığımız kişiler, bu yazımızı okuyupta az da olsa pişmanlık duyup, ibret alıyorsa ne mutlu bize ki, şunu diyebiliriz,  attığımız taş yerini bulmuş diyebiliriz o zaman. Evet gün geçmiyor ki, sorunsuz bir günümüz olmasın, bu gayet doğal çünkü, insanların olduğu yerde her zaman sorun vardır. Bazıları  bulunduğu mevkiyi , makamı, konumu öylesine pervasızca kullanmaya kalkıyor ki hayretler içerisinde kalırsınız. Sanki dünyayı o yaratmış tövbe haşa kendisine yetki verilmiş ya, ya da imkan sanıyor ki herşey onun etrafında dönüyor.

 

Sözüm ona be dengesiz taşıdığın can bile senin değil ki ! Bizler bu dünyada birer emanetçiyiz, zamanı geldiğinde herkes emanetini teslim edecek, bu kaçınılmaz bir gerçek. Kişi her ne iş yaparsa yapsın, eğer yaptığı işi hakkıyla yapmıyorsa, amma bu dünyada amma diğer tarafta mutlaka hesap verecek. Bazı meslekler vardır öylesine veballidir ki bırakın hesap vermeyi, üzerinde yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca kişinin vebalini taşırlar. Örneğin kendisine oy verilerek bir makama, bir mevkiye getirilen kişi eyvah eyvah yaptığı işi eğer hakkıyla yapmamışsa vay haline. Diğer tarfatan, eğer işinin hakkını vermişse, ve halkın içinde başı dik bir şekilde gezebiliyorsa ona da ne mutlu.

 

İnsan oğlu fıtratı gereği, hiç bir zaman doymaz, bu cümleyi kullanırken, karnını doyurma anlamında demiyorum. Hep sürekli istekler bitmiyor ev, araba, birdaha ev , yazlık villa, yat, kat, at birde bakmışsın ki ömür bitmiş. Hiç öbür tarafı düşünen yok, sanki öbür tarafta adamı mal varlığı kurtaracak, sürekli bir hırs, sürekli bir istek. Ne diyelim Allah ıslah etsin. Halbu ki etrafımızda az da olsa,  elinde olanla yetinmeyi bilen, o kadar güzel insanlar var ki, ne mutlu onlara.  Zenginin hiç bir zaman huzurlu bir hayatı olmamıştır, bu hakikaten gerçek neden biliyormusunuz ?

 

Çünkü sürekli huzursuzdur, malını düşünür, acaba evimin önündeki arabamımı çizdiler ?, Ya fabrikama hırsız girerse ?, dükkandaki kasamda paralar duruyormudur ?  Bu ay banka faizinden kaç para alacağım acaba? Bu ay işçilerin maaşını sallasam mı? Gibi gibi çok sayıda konuyu düşünmekten, adamın ne evdeki çocuğu, ne eşini, ne annesini ne de babasını gördüğü bile yok. Allah muhafaza kimse böyle olmasın diyeceğim ama maalesef bunlardan aramızda çok.  O nedenle Rabbim kimseyi bu şekilde imtihan etmesin.

 

“Azıcık aşım kaygısız başım” demiş atalarımız, yoksa hesabını veremedikten sonra, dünya senin olsa ne yazar ? Biz doğruları yazınca bazıları hoplayıp ,zıplamaktan başka bir işe yaramıyor. Gerçi her doğru her yerde yazılıp söylenmiyor ama. Buna rağmen hala yanlış yapanı savunanlara da, aklım şaşıyor. Ya adam kızını işe almış kardeşim, hemde başkanlık yaptığı belediyeye, hala yalan haber diye bas bas bağıranlar kendini yırtanlar var. Vallahi şaşkınım, billahi şaşkınım. Kızı alem -ı cihan olacak, bir defa oraya alması yanlış. Başka kurum mu yok Allah aşkına ? Milletin gözünün içine baka baka açıklama yapıyor birde. Vallahi pes. Tebrik ediyorum onlar doğru olanı yapıyor. Sadece biz salağız. Neyse benden şimdilik bu kadar sevgilerimle.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI