Bugun...


İsmail Ögeday

facebook-paylas
Sosyal medya
Tarih: 01-02-2021 18:53:00 Güncelleme: 01-02-2021 18:53:00


Sosyal medya son zamanlarda, ülkemizde öylesine aşırı kullanılıyor ki akıl ve mantık alacak gibi değil.

 

Hal böyle olunca özel hayat denen bir şey de maalesef kalmadı. Sosyal medya platformları arasında yoğunlukla kullanılan, Facebook, instagram, Twetter, Telegram, Bip gibi ismini sayamadığımız çok sayıda mecrada insanlar, yediğini, içtiğini, gezdiğini, sevdiğini, hangi durum ve ahval içerisinde olduğunu paylaşınca, ziyaretler, hatır gönül almalar, hal hatır sormalar  da tarihe karıştı.

 

Çoğunuz bilirsiniz eskiden, mektuplaşmalar, ziyaretler, telgraflar, tebrik kartları gibi güzel alışkanlıklarımız artık mazide kaldı. Maalesef sosyal medya bu değer ve kültürümüzü yok etti. Aynı evde oturan, aynı dairede oturan, anne, baba, çocuk, abi, kardeş maalesef birbirinden bir haber.

 

Sohbet yok, muhabbet yok, hal hatır sorma yok. varsa yoksa sosyal medya da takılmaların önüne geçilemiyor ve her geçen gün de kullanım oranı daha da yükseliyor. Kullanım yaşına gelince ilkokul seviyelerine kadar düşmüş durumda. Son zamanlarda boşanmaların  ve  aldatmaların yüzde 90'ı da sosyal medyadan kaynaklı olduğu aşikar.

 

Hele hele pandemi döneminde işini, aşını kaybeden çok sayıda kişi, sosyal medyada daha çok zaman geçirmeye başladı. Bu durumda da sosyal medyayı aşırı kullananlar kendilerine burada yeni çevreler ve yeni arkadaşlıklar kurmaya başladı. Farklı  arayışlar içerisine girdi, bu durumda aile yapısını adeta kökünden sarstı.

 

Öte yandan, sosyal medya üzerinden dolandırılanları saymıyorum bile, aslına bakarsanız sosyal medya kişinin kullanımıyla alakalı bir durum. Bunların tabi çoğu hayatı kolaylaştırıcı birer araç ama maalesef bazıları için araç olmaktan ziyade  amaç olmuş sanki hayat felsefesi olarak benimsenmiş. Sosyal medya, bazı insanları öylesine esir almış ki  sosyal medya olmadan insanlar artık zaman geçiremez hale gelmişler.

 

Resmen kendilerini sosyal medyanın akışına bırakmışlar. O nedenle bizler bu mecraları mümkün mertebe yerinde ve zamanında kullanmalıyız, kendimizi aşırı kaptırmamalıyız. Aile bağlarımızı, akrabalık ilişkilerimizi, hal hatır sormayı, selamlaşmayı, muhabbeti, sohbeti yani bu değerlerimize daha çok sahip çıkmalıyız.

 

Eğer bunları yapmazsak, Allah muhafaza işte o zaman, hallaç pamuğu gibi her birimiz bir kenara savruluruz. Sevgiyle kalın…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI