Bugun...


İsmail Ögeday

facebook-paylas
Zamlar vatandaşı bunalıma sokuyor
Tarih: 04-08-2019 03:37:00 Güncelleme: 04-08-2019 04:42:00


Dolarda düşüş yaşanırken, hükumet bir yandan doğalgaza, bir yandan da sigaraya zam yaptı.

 

Vatandaşlarda haklı olarak, “dolar düşerken , bu neyin zammı ? “ Demekten kendisini alamıyor. Normal şartlarda Doğalgaza en son yüzde on beş zam yapıldı. Sigaraya ise son 6 ay içerisinde yaklaşık 6 lira zam geldi. Bu da demektir ki sigaraya ayda 1 lira zam.

 

Altı ayda altı lira zam buda demektir ki yapılan bu zam farkından dolayı vatandaş, sigaraya aylık artık 180 lira daha fazla ödeyecek. Yazdığımız yazı birilerini sigaraya asla özendirmek maksadıyla yazılan bir yazı değil. Evet içmeyenler için problem yok . Peki ya tiryakiler ne yapacak? Yaptığımız araştırmalarda kimse yapılan zamdan memnun değil. Faizler düşerken, Dolar düşerken, bu zammı yapmanın amacı ne ? Onu da anlamış değiliz.

 

Normalde bir paket sigaranın devlete maliyeti dört lira, en düşük sigara 14 lira alın size yüzde iki yüzelli vergi, bu sadece sigarada peki ya doğalgaz, elektrik, mazot, benzin, lpg bunlara ne demeli ? Her zaman söylemişimdir, Dünya’nın en pahalı enerjisini kullanıyoruz diye. Neden başka ülkeler elektriği, suyu, doğalgazı, mazotu, benzini,vs yi ucuz kullanırken, bizler pahalı kullanmak zorundayız? Bedava kullanalım demiyoruz eyvallah, ülkemiz vergilerle ayakta kalıyor ama inanın bu zamlar  da, vatandaşın belini resmen büküyor.

 

Ne derseniz deyin etik değil. Dünya sıralamasında vatandaştan, en fazla vergi alan ülkeler arasında lideriz, sürekli başı çekiyoruz. Hal böyle olunca, insan ister istemez kendi kendine soruyor. Biz ne üretiyoruz ? Her şey ülkemize ithal olarak mı geliyor ? Yerli üretim diye bir şey çıkartıldı son zamanlarda, evet yerli üretim deyince vatandaşımızın çoğu, bu yerli üretim meselesini bizim kendi fabrikalarımız varmış ta, tamamen Türk malı olarak biz üretiyormuşuz algısına kapılıyor. Maalesef öyle değil.

 

Hani derler ya elin gavuru gelmiş, senin ülkende kola fabrikası açmış, sen ha bire onlara üretiyorsun, para onların cebine giriyor, marketlerde de ürünün altında yerli üretim yazıyor. Yani kısacası adamlar senin ülkende ürettikleri kolayı bile sana 6 liradan veriyor. Daha bir seneye kadar onun fiyatı da 3.5 lira idi.

 

Şimdi vatandaşın çoğu bu zamların, yeni yıldan sonra da devam edeceğini söylüyor. Zaten yeni yıl girer girmez iğneden, ipliğe her şeye yine zam. İşin özü sigaraya 10 yılda yapılacak zam, 6 ayda yapıldı. Evet önceden de zam yapılıyordu ama, bir anda 3 lira, 5 lira, 6 lira değil, 50 kuruş, bilemedin 1 lira yapılıyordu. Çok sayıda vatandaş yapılan bu zamlardan illallah demiş durumda.

 

Emekliler zaten bitik, asgari ücretli yetişemiyor, özel sektör can çekişiyor, esnaf ha bire kepenk kapatıyor. Ama birileri bu milletin gözünün içine baka baka, sıkıntı yok her şey yolunda mesajı veriyor. Sizce yolunda mı ? Varın ötesini düşünün artık.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI