Bugun...


Mustafa Türk

facebook-paylas
ANTİK KENT FASELİS
Tarih: 20-06-2021 10:49:00 Güncelleme: 20-06-2021 10:49:00


Orman,tarih ve denizin mükemmel olarak birleştiği yer neresi diye soracak olursanız ben hemen Antalya Kemer yakınlarında bulunan Faselis derim.

Ana caddeden ayrılarak ormanın içerisine doğru yol alırken yeşillikler size huzur verecek arkasından sizi binlerce yıl öncesinden kalan muhteşem antik kent kalıntıları karşılayacak diğer bir yanda masmavi deniz hadi daha ne bekliyorsunuz dercesine gözlerinizi alamayacaksınız.

 

Çakıl taşları ve kum olan iki sahili bulunan Faselis binlerce turisti bir anda misafir edebiliyor. Yalnız bu misafirliği ne yazık ki bizler çöpler,yüksek sesle konuşmalar, mangallar ile bu güzelliği bozuyoruz. Bunları görünce giriş için verdiğiniz yirmi Türk lirasına üzülüyorsunuz. Her neyse bunları bir kenara bırakıp Faselis’in güzelliklerinden bahsetmek gerekir diye düşünüyorum.

Küçük bir yarım ada üzerine kurulu olan antik kentin denize açılan ana caddesi ve tiyatrosu günümüze kadar ayakta kalan yerlerinden birisi diğer tarihi hamamları , mezarları, kilise ne yazık ki harabeye dönmüş durumda.Faselisin tarihi ana caddelerinde gezerken bir anda karşınıza atlı askerleri görebilirsiniz yada dünya evine girecek olan gençlerin gelinlikleri ve damatlıkları ile dış çekimleri ile yüz yüze gelebilirsiniz.

 

Faselis M.Ö yedinci yüzyıldan önce persler ve daha sonra Büyük İskender’in egemenliği altına girmiş. M.Ö 43.yıllarda Romalılara geçen Faselis işte bu tarihten sonra tam üç yüz yıl refah bolluk içinde yaşamış. Faselis antik kenti 1158 yıllarında Selçukluların burayı ele geçirmesinden sonra depremler nedeni ile daha önceleri liman kenti olan bu güzelim yer ne yazık ki terk edilmiş.

Faselis’te bulunan şuan ki kalıntılar 1981 ve 1984 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılmış. Tarihin ,doğanın ve denizin güzelliğini bir arada yaşamak istiyorsanız mutlaka burayı görmelisiniz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI