Bugun...


Mustafa Türk

facebook-paylas
BİZİ DE UNUTMAYIN (Frigya Yolunda)
Tarih: 03-02-2021 15:18:00 Güncelleme: 03-02-2021 15:42:00


Frigya Afyonkarahisar'da sadece Ayazini Antik kentten ibaret değil. Görülmeye değer öyle güzel yerler var ki yerel halk ile birlikte tüm ülkemiz insanların görmesi lazım.
 
(leğen, leon) adı ile bilinen birbirinden değerli Frig, Roma, Bizans eserleri ile dolu Üçler kayası hak ettiği yerde değil ne yazık ki. Oysa Frigya bölgesinde Ayazini Antik Kent kadar çok değerli üstelik on kilometre yürüyüş alanı içerisinde olması ayrı bir güzellik. Doğa içerisinde tarihi hazineler içerisinde muhteşem güzellikleri yaşamanın en güzel yolu Üçler kayası Frigya güzergahını takip etmek sizlere iyi gelecektir. Birlikte burayı şimdi gezmeye ne dersiniz?


Üçlerkayası kalesi ve Kral Yolları Likya ve Karia Kral yollarının devamı niteliğindeki, antik yollar İpek yoluna birleşen ticaret ve kervan yoludur. Bu bölgede yolların yoğunlaşmasının sebebi ise Üçlerkayası kalesinin askeri güvenli olmasıdır. Kağnı tekerleklerinin aşındırmasıyla binlerce yıllık süreçte bu muhteşem görünüme ulaşmış antik yollardır. Bir birinden farklı bir çok kralı yolu inanın sizi hayrete düşürecek. Kral yolunda yürürken, karşınızda ki üçlerkayası kalesinin heybeti sizi farklı bir dünyada olduğunuzu hissettirecek nitelikte. Üçlerkayası kalesinin geçmişi Hititlere kadar uzanmakta.


Üçler kalesinin hemen yanından geçip yolunuza devam ederseniz Küçük Kapıkaya, Kapıkaya 1 olarak da bilinen Frig açık hava tapınağını göreceksiniz. MÖ.7/8. yüzyıla dayanan muhteşem yapıdır.

Kaya kütlesinin doğu yüzeyi kesilerek bir niş (kapı girişi) oluşturulmuş ortasına ayakta duran Kybele rölyefi nakşedilmiştir.
Niş üzeri üçgen bir alınlıkla sabitlenmiş, nişe uzanan dört basamaklı bir altar (sunak) yapılmıştır.
Frig ahşap tapınağının kaya benzetmesidir.


Küçük kapı kayadan ayrılıp Emre gölü tarafına doğru yürümeye başladığınızda çok önemli bir tarihi Aslankaya anıtı çıkacaktır karşınıza. Burası Döğer sınırları içerisinde olsada Frigyolu yürüyüş güzergahında olması üçlerkayası içerisindeki rotaya çok uygun.
 
Aslankaya Anıtı

Kaya kütlesi doğu yüzeyi kesilerek ana cephe oluşturulmuş. Ana cephe üzerine nişle girişi sağlanan tapınak inşaa edilmiştir. Tapınak arka duvarında ayakta duran Kybele, her iki yanında şaha kalkmış ön ayaklarını Kybele’nin omuzları üzerine koymuş iki erkek aslan rölyefi vardır bulunmaktadır.
 

Niş etrafında Frig motifleri ana cepheyi süsler. Anıtın kitabesi zamanla silinmiştir. Ana cephe üçgen alınlıkla sabitlenmiş ve içersine karşılıklı iki sfenks nakşedilmiştir. Güney yüzeyine yukarıya küçük bir oda inşaa edilmiş kuzey yüzeyine ise şaha kalkmış görkemli bir aslan kabartması yapılmıştır. M. Ö 7ve 8. Yüz yılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

*
Üçlerkayası'nın içerisinde yer alan Mitolojik Şarap Deposu, dünyadaki en kıymetli şaraplar arasında yer almış Roma şaraplarıdır. Romalılar şarap yapımını Frigler’den öğrenmişlerdir.Frigler şaraplarını kesin bir sirke bal yağmur suyu ve üzüm suyu karışımından elde ederler. Frigler Hasat mevsiminde Frigya Kral ve Kraliçesi’nin de katılımıyla Hasat Mevsimleri Ayinleri yapılırmış.
 

Yamaçtaki üzüm presinde kadınlar ayaklarıyla üzümleri ezerler üzüm suları kanallardan 4’e 4 metre ebadındaki 3,5 metre derinliğindeki hazneye doluyor sonrasında üzeri hayvan derisinden yapılmış bir örtüyle örtülmek suretiyle bir yıl bekletilip.
Sonraki hasat mevsiminde örtü açılarak hazne içerisindeki üzüm suları fıçılanarak mahzenlerde eskitmeye bırakılıyor ve yeni ürün ezilerek hazne içine doldurup üzeri kapatılıp ve bir sonraki hasat mevsimi bekleniyormuş.

*
Şarap mahseninin bulunduğu alanda. İkili Altar, hasat mevsimlerinde Frigya kral ve kraliçesi buraya oturur ve kendilerine sunulan şifalı Frigya şaraplarından içerlermiş. Frigya Kralı kadehini aldıktan sonra ayağa kalkar platformun uç noktasına kadar gider kadehini kaldırarak aşağıda kendisini bekleyen hakınını selamlayarak onların tezahürat ve alkışları arasında kadehini yudumlar halkını tekrar selamlar ve platformdaki yerini alırmış.
 
 
Şarap mahsenin aşağıya doğru indiğiniz de yani bir nevi Frig kralının halkını selamladığı köyün içerisinerek indiğinizde bir başka mezar odaları sizi bekliyor olacak. Kral mezarları devasa kütleli, birbirinden bağımsız üç kaya kütlesinin güney batı yüzeyi kesilerek oluşturulan mezar odalarının ikisi Helenistik döneme (MÖ.4.yüzyıl) bir tanesi ise erken Roma dönemine (MÖ.189 ) tarihlerde yapıldığı tahmin edilmekte.
 

Bu günkü şehir yöneticisi vasfındaki soylu kişilere ait olduğu değerlendirilmektedir.
Üçlerkayası içerisinde ki bir başka üç bin yıllık tarihi kalıntılar içerisinde Kral Midas Kaya Heykeli önemli bir yer tutar. İkili altarın karşısında olmasına rağmen tepenin aşağısından Kral Mezarları kenarından görülebilmektedir. Üçlerkayası bölgesinde ki bu muhteşem yapıt Prof. Dr. Willahem Mitchell Ramsey tarafından 1896 yılında tanımlanmıştır. Kaya üzerinde Frig başlığı takmış, eşek kulaklı Kral Midas, Kral Midas’ın yan profilinden kaya heykeli bulunmaktadır.


Sevgili dostlarım böylesine buram buram Frig, Roma, Bizans eserlerinin bulunduğu yeri neden görmemezlikten gelinir bir türlü anlamıyorum. Aslında ilimiz dışından bir çok grup gelip bu rotayı bir günde gezip hatta yemeklerini yiyerek isterlerse konaklama yapabiliyorlar. Bu anlamda Frigya evi konaklama ve yemek ihtiyaçlarını karşıladığı gibi sizlere çok güzel rehberlik hizmeti sunmaktadır.
 

İlimizin çok değerli valisi olarak özelliklede Frigya ile güzel çalışmalar içerisinde bulunan sayın Gökmen Çiçek beyin bu bölgeyi de bir hafta sonu gezmesini çok isterim. Bu bölgeninde ayağa kalkması da ve bu tarihi eserlerinde gün ışığına çıkmasında çok büyük katkıları olacağını düşünüyorum.
 

Üçler kayası frigya yürüyüş yolunda ve köyün içerisinde bile telefonların çekmemesi çok üzücü bir durum. Olası bir rahatsızlık yada olumsuzluk durumda burada bunun sorumluluğunu kim alır bilemiyorum. Ben yazılarımda üzerime düşeni yapıyorum gerisi size kalmış. Hayatınızda her şeyin gönlünüzce olması dileği ile hoşca kalın ama dostça kalın.
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI