Bugun...


Mustafa Türk

facebook-paylas
DÜNYAMIN BÜTÜN RENKLERİ
Tarih: 12-02-2021 13:38:00 Güncelleme: 12-02-2021 13:38:00


14 Şubat çok özel bir gün. Aslında hepimiz de çok iyi biliyoruz ki sevgililer gününü bir gün ile sınırlandırmak doğru olmaz elbette ama ömürlük atılacak imzalar için bir başlangıç olarak değerlendirmek lazım. Gelecekte yuva kuracak tüm gençlerimiz için olduğu kadar evli olan çiftlerin bile özenle bekledikleri günlerden birisi.
 

İnsan hayatının en önemli özelliklerinden birisi olan her iki cinsin birbirine yakınlaşması arkadaş olması, sevgili olması, evliliklerin olması kadar güzel bir duygu yoktur.
 

Sevgi sadece insanın eşine değildir, sevgi doğayı ve tüm canlıları içine almalıdır.Seven her insan başkasının renkli gözlü olmasını değil, sevdiği insanın üzerinde dünyanın bütün renklerini görmesi ve sonsuza kadar yaşamasıdır.Çünkü ben dünyanın bütün renklerini buluyorum sevgimin içinde.
 

Dünyamız kurulduğundan bu yana sevgi gibi, aşk gibi bir çok yaşanmışlıklar var ki, bazen bize saçma gelse de onların yaşadıkları hikayeleri okur böyle aşklar, sevgiler var mı deriz !!!!
Öyle değil mi ?
Bu güne kadar beş büyük aşk sıralandığında
Helen Menelaus ile Paris aşkı,
Marc Anthony ile Kleopatra aşkı,
Hürrem Sultan ile Kanunu Sultan Süleyman aşkı,
Napolyon ileJosephine aşkı,
Frida Kahlo ile Diego Rivera aşkını sıralayabiliriz.

Elbette bu aşkların içerisine Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin gibi bizim bildiğimiz aşklar ön plana çıkar. Ben burada bu aşkları anlatmak yerine, bu özel sevgililer gününde sizleri farklı bir noktaya götürmek istiyorum.

Biliyorum hepimiz düşünmüşüzdür aşk nedir diye ?

Yoksa yanılıyor muyum ben ?

Belki karamsarlık var içinizde ?

Belki bu şekilde hiç düşünmediniz ?

Peki o zaman bu konu üzerinde size bir bilimsel bir açıklama

‘’ aşk kalpte mi ? Beyinde mi ‘‘ ?

Bu konu üzerine yapılan bir konferansta ünlü bir profesör kendisine yöneltilen soruyu şu şekilde cevaplıyor.
Ben biraz bilimsel olarak anlatacak olursam. Aşk aslında geçici bir delilik hali, aklın tutulması
Bununla ilgili aşk görsel bir şeyle başlıyor ama görsel bir beğeni insan beyninde sadece saniyenin beşte biri kadar sürede oluşur. Bir anda fotoğraf çekiliyor. Sonra o aşka düşme yada bir anda kalp çarpıntısı olma işi de bir saniye sürüyor. Bütün iş beyinde dönüyor. Beyinde on iki merkez birden çalışıyor. Küçücük bir görüntünün arkasında hummalı bir faaliyet başlıyor.
 
 
Geçici bir delilik dedim. Dolayısıyla burada da bir takıntı başlıyor. Akıl tutulması dedik, psikiyatrik bir problem, bir delilik hali ortaya çıkıyor. Çünkü sistemler çalışırken genelde subkortikal merkezlerde çalışıyor. Bu hummalı çalışma sırasında yukarıdaki komuta devre dışı bırakılıyor. Yani artık mantık tamamen devre dışı kalıyor. Burada akıl tamamen tutuluyor, her şeyin mantığı kayboluyor.Ondan sonra da yaşanan hormonal değişiklikler de vücutta değişiklikler ortaya çıkarıyor,aşk denen mutluluk,sarhoşluk ortaya çıkıyor. Bir çok hormon salgılanıyor bunlardan birisi de dopamin.Dopamin kişiyi heyecanlandırıyor. Bu heyecanlandırmanın arkasında takıntı ve karşıdakine sahip olma, yani o aşka ulaşma,erişme çabası başlıyor.
 

Aşka eğer ulaşırsa, duygularınız karşılığını bulur da sevdiğiniz insanla beraber olursanız, bu size mutluluk veriyor. Dolayısıyla mutluluk verdiği zaman dopamin yine artıyor. Dopamin arttıkça heyecan artıyor, heyecan artıkça sahip olmanın mutluluğu artıyor. Böylece dünyanın belki de en mutlu kısır döngüsüne giriyoruz.
 

Aşkın ömrü hem hormon ölçümleri ile hem de beyin görüntülemeleriyle iki buçuk yıl olarak belirlendi. İki buçuk yıl sonra hormonlar düşmeye başlıyor. İlk yükseldiği zaman akıl tutulması olmuştu. Yani yüksek kortikal merkezler devre dışı kalmıştı. Hormonlar düştükçe yüksek kortikal merkezler harekete geçiyor yani uyanıyoruz. Gözümüz açılıyor! Uyandığınız zaman mantıklı düşünen yüksek kortikal merkezin kumandasında da dengeli bir ilişki yürütebiliyorsanız, mantığınız devredeyken de keyif alabiliyorsanız eğer, o ilişki ömür boyu sürüyor.
 
 
Peki beyinde iki aşk olur mu ?

Beyinde iki aşk olmaz çünkü beyinde asla iki kayıt üst üste olmuyor. Bir başkasıyla olmanız için aklınızdan diğerinin tamamen çıkarmanız, beyindeki fırtınanın tamamen dinmesi gerekir.


‘’Artık aşk kalpte mi beyinde mi ‘’ konusu hakkında okuduğum bir yazıyı sizlerle paylaştım kendi adıma ve sizin adınıza da mutluyum
İşte böyle sevgili dostlarım sevgililer gününe denk gelen bu yazımın siz sevenlerimin dünyanın bütün renklerini yaşamaları dileği ile her şeyin en güzeli ve hayırlısı ile doğru bir şekilde yaşamanız isterken, hoşca kalın ama dostça kalın diyorum. Allaha emanet olun..
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI