Bugun...


Mustafa Türk

facebook-paylas
SANDIKLI'DA YUNUS EMRE
Tarih: 07-05-2021 20:34:00 Güncelleme: 07-05-2021 21:14:00


Sandıklı termal kaynakları ve doğal güzellikleri yanında 700 yıl önce topraklarında yaşamış olan Yunus Emre, Sarı Saltuk ve Tapduk Emre gibi değerleri de barındırmış güzel bir ilçemiz. 

Hepimiz tarafından bilinen, 

Yunus Emre'den kısaca bahsetmek gerekirse Türk halk ozanlarının öncüsü olarak görebiliriz.
Yunus Emre sevgiyi felsefe haline getirmesi ile gönüllerde taht kurmuş bir ozanımızdır. Seksen iki yıllık yaşamında sevgiyi, barışı ve güzelliği dile getirmiştir. 

 

Yunus Emre'nin hayatı ile ilgili çok fazla bir bilgi ya da belge  olmasa da bazı kaynaklardan elde edilen bilgilerde Şeyh-Mürid ilişkilerine göre,
Sarı Saltuk-Barak Baba'yı
Barak Baba-Tapduk Emre'yi
Tapduk Emre- Hacı Bektaş-ı Veli'nin himmeti ile Yunus Emre'yi yetiştirmiştir.

Yunus Emre gibi bir gönül insanı olan Tapduk Emre Anadolu'yu karış karış gezmiş ve bir çok yerde konaklamış. Konakladığı her yerde felsefesini yaşayışı ile göstermiştir.

 

Yunus Emre ile ilgili bir yazıda  şöyle der, "Yunus Emre'nin  kırk yıl hizmet ettiği hocası Tapduk Emre'nin kabrinin Sandıklı'da olması, Yunus Emre' nin de kabrinin Sandıklı'da olduğunu gösteren bir işarettir. 
 " Ko beni yatayım, Şeyh eşiğinde, dönmesin şeyhimden yana döneyim" diyen Yunus Emre  bunu açıkça dile getirmektedir. Yunus Emre' nin hocası olan Tapduk Emre'nin Sandıklı ilçemizde eski ismi Çayköy olan Yunus Emre Mahallesinde iki dere arasında türbesi bulunmaktadır.


Birbirine çok yakın türbeleri bulunan Yunus Emre ile hocası 700 yıldır halk arasında anlatılır. Sandıklı'da resmi kayıtlar incelendiğinde Tapduk Emre' nin üzerine kayıtlı bir tapu belgesi bulunmaktadır. 

 

Sevgili dostlarım Cumhurbaşkanımızın 2021  Yunus Emre Yılı ilan ettiğini hepimiz biliyoruz. Bu aslında çok güzel bir tesadüf. Neden diye soracak olursanız? Bu yıl içinde yapılacak Yunus Emre  etkinlikleri ve senpozyumları, Sandıklı'nın ülkemizde bir adım daha öne çıkmasına büyük katkı sağlayacaktır.

 

İlimizin çok değerli valisi Gökmen Çiçek Beyefendi' nin Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop ve Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl'e  gerekli desteği vereceğinden eminim. Mademki Yunus Emre yılı o zaman ben de onun güzel bir sözü ile yazımı bitireyim :

"Hiç kimseye yan bakma, 
Öfkelenip sert çıkma!
Kalp Allah'ın evidir,
Bu evi sen yıkma "

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI