Bugun...


Raziye Celep

facebook-paylas
Koronalı günler 2 (karantinada 2-3. Gün)
Tarih: 02-12-2020 15:58:00 Güncelleme: 02-12-2020 15:58:00


‘’Sizi mikroptan hızlı, çok daha hızlı bir şekilde öldürecek şey; kederli bir ruhtur’’ der, Zygmunt Bauman

Evet nerede kalmıştık? Maceralı bir servis yolculuğundan sonra evime ulaştım. O gün üzerimde hafif gribal belirtiler vardı. Halsizlik, kırgınlık, eklem ağrılarıyla saçma bir baş ağrısı vardı. İlacın 12 saatte bir olan dozunun saatini ayarlayabilmek adına birinci gün dozunu akşam saatlerine kaydırdım. Ve ilk 8 adetlik birinci dozu aldım. İlaçlar eşimde olduğu gibi bende de ağız kuruluğu ve sersemlik yaptı.

 

Fırsat buldukça dinlenmeye çalıştım. Ailem çok endişeliydi. Test sonucunu beklerken ki tedirginlikleri, seslerindeki kaygı, dillerindeki dualar, iyi dilek temennileri…Allah’ım!... Belli etmesem de en az onlar kadar endişeliydim, korkuyordum. Ama annesiniz evde yemek hazırlamalısınız, hasta eşinizle, kendinizle ve tabi ki çocuklarınızla ilgilenmelisiniz. 12 yaşındaki kızım sağ olsun ben hastane de iken 3 yaşındaki kardeşinin beşiğini, eşya dolabını odasına taşımış. Biz söylemeden kardeşine bakmak için harekete geçmiş bile… Evde maskeli dolaştım, sadece odamda çıkarttım.

 

 Bizim oğlana ilk önce ablasının odasında olmak oyun gibi geldi, bir müddet odadan çıkmadı, ablası ile vakit geçirdi. Ama gelgelelim biraz sonra ipinden kurtulmuş gibi bir hışımla kapımı açıp, odama dalması bir oldu. Çıkartmaya çalıştık, ağladı. O ağladıkça içim eridi. Anlamıyordu, bir türlü. Babasından ayrı tutmayı başarmıştık ama annesinden ayrı tutmak da maalesef başarılı olamadık. Eşimin hasta olduğunu duyan hekim arkadaşları, hastalığı geçiren arkadaşlarımız tecrübelerini bizimle paylaştılar ve birkaç tavsiyede bulundular.

 

Şöyle ki; öncelikle bol bol su içmemiz gerekiyormuş. İlaçlar böbrek ve karaciğerin çalışmasını etkiliyor, enzimlerini yükseltiyormuş. Bunun için bol bol sıvı almak gerektiği söylendi. Bir ikinci ortak tavsiye; koronavirüs damarlarda büzüşme, daralmaya ve pıhtı, emboli atmaya neden olabiliyormuş ilerde sıkıntı yaşamamız için bir kan sulandırıcı kullanmamızdı. Hem korona geçirmiş hem de koronalı hasta servisinde çalışan hemşire arkadaşımın önerisi ile 100 mg’lık Coraspirin’den günde 1 adet kullanmaya başladık.

 

Üçüncü ortak görüş ise kekik çayı, kekik yağı ya da suyu kullanımı yönündeydi. Sağ olsun kendisi de korona geçirmiş ve şifa bulmuş ablam rahat nefes almamız ve hastalığın akciğerlere inmemesi için bize nane yağı, lavanta yağı ve kekik suyu bırakmıştı. Şifa bulmak adına hem ilaçlardan hem de alternatif tıp, bitkilerden şifa bulmak adına kullandım. Eşim pek sıcak bakmadığı için kullanmadı ama ben kullandım. Faydasını da gördüm, açıkçası.  Nane yağı, lavanta yağı nefesimi açtı, rahatlattı…

 

Ertesi gün, günlerden Cumartesiydi ve telefonum çalmaya başladı. Arayan filyasyon ekibinden bir yetkili idi.  Eve uğradı. Test sonucumun pozitif olduğu bilgisini paylaştı. Bana ve çocuklarım adına telefonuma gelen onam kodlarını kendileri ile paylaştım. Bilgilendirme yaptı. Pozitif hastaların izolasyon süresinin 10 gün, çocukların 14 gün olduğu bilgisini verip, ayrıldı. Ardından o gün telefonum neredeyse hiç susmadı, diyebilirim. Sağlık müdürlüğünden, devlet hastanesinden, evde olup olmadığını denetlemek için gelen ekiplerden sürekli telefon aldım.

 

Telefonla konuşma isteğim olmasa da bilinmeyen kayıtsız her aramayı prosedür gereği cevaplamak zorundaydım. Gün içinde bazen iyi oluyorduk bazen ansızın modumuz düşüyor, bir üşüme refleksi geliyordu. Duygusal olarak da karmaşa yaşıyorduk. Aşırı hassasiyet, hırçınlık, depresif haller vs… Uzun uzun soluk alamadığımızı farkettim. Nefesler sık ve hızlı hızlıydı. İlk 3 gün benim göğüs ağrım oldu sızlar şekilde. Eşiminse aniden adeta elektrik çarpar gibi giren kulak ağrıları…

 

Ağzımızın tadı yoktu. Mide bulantısı oluyordu. Canımız hiçbir şeyi yemek istemiyordu, zorla yiyorduk. Takviye olarak daha önceden de aile boyu kullandığımız Nutriway multivitamini almaya devam ettik. Meyve özellikle mandalina tüketmeye çalıştık. Limonlu çaylar, sular içtik. Bu süreçte ailem, kardeşlerim, akrabalarım, sağ olsunlar yemekler, çocuklar için abur cubur bıraktılar. Ne büyük nimetmiş. Ailenizin, eşinizin dostunuzun sizi yalnız bırakmaması. İyileşmeniz için ellerinden gelen çabayı sarfetmeleri… Yaklaşık 20 yıldır ailemden uzakta farklı bir şehirde yaşam süren ben, bu süreçte ailemin, akrabalarımın desteklerini hissettiğim için kendimi daha güçlü hissettim. Bu hastalığı yenebilmek için var olan umudum, inancım arttı, şükrettim.

 

Şunu da dip not olarak ifade etmemde fayda olacaktır; Şikayetlerim ve kullandığım (antiviral ilaç dışında)  her şey benim kişisel tercihimdir. Herkesin virüse verdiği tepki, şikayetleri, mevcut kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar farklı olabilir. Ektra ilaç kullanacaksanız mutlaka doktorunuza danışarak alın. Paylaşımım kişisel deneyimimdir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI