Bugun...


Raziye Celep

facebook-paylas
Yaşasın Cumhuriyet
Tarih: 28-10-2020 12:43:00 Güncelleme: 28-10-2020 12:43:00


Bugün bizim en kutlu bayramımız. En büyük zaferimiz. Ülkemizin doğum günü. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

‘’Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.’’  Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

 

Milletin kaderi kendi ellerine bırakılmış; ‘ Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir’ dedikten sonra doğan çocuğun adıdır ‘Cumhuriyet’.

 

Öyle kolay kazanılmadı bu vatan. Büyük zorluklarla, her karış toprağında aziz şehitlerimizin kanlarıyla yazıldı bu zafer, yüce milletimizin alnına. Tarihte eşine çok az rastlanır bir Mili Mücadele örneği ile hep birlikte, canla başla büyük bir inanç ve azimle elde edildi hürriyet. Ve böylesi kutsal zaferi göğüsleyen yüce millete en çok yakışandı Cumhuriyet. Kendi kaderini değiştiren, istiklalini ve istikbalini hiçbir ülkenin himayesi altında görmeyen bu ulus, küllerinden yeniden doğacaktı. İşte 97 yıl önce, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde çıkılan bu zorlu yolda, kazanılan şanlı zaferle atıldı ülkemizin temelleri. Ve Küllerinden yeniden doğdu devletimiz. Atamızın bizlereyse armağanı oldu, yeni kurulan devletin yönetim şekli; Cumhuriyet ve demokrasi.

 

Bugün 97. Yıldönümünü kutluyoruz ilk günkü heyecanla. Ay yıldızlı şanlı bayrağımız gururla dalgalanacak her zaman semada. Bugün bizim en kutlu bayramımız. Ülkemizin kuruluş- kurtuluş günü.

 

Bu yıl maalesef korona virüs salgını nedeniyle her zamanki gibi coşkuyla genç- yaşlı, çoluk-çocuk hep birlikte ellerimizde bayraklar, dilimizde marşlar, şiirler, gösterilerle kutlayamayacağız bayramımızı. Ama bizim içimizdeki özgürlük ateşinini besleyen Cumhuriyet sevdamız, bitmez tükenmez Mustafa Kemal Atatürk sevgimiz ve bağlılığımız olduğu sürece bizler her zaman sahip çıkacağız Atamızın fikirlerine ve bizlere emanet ettiği bu cennet vatana.

 

Ve kutlayacağız her zaman bu şanlı günü. Varsın olmayalım meydanlarda. Yüreğimiz beraber atıyorsa ve özgürce yaşıyorsak ay yıldızlı şanlı bayrağımızın altında bizler her şartta ve zamanda kutlamasını biliriz bu yüce günü. Unutmayız tarihimizi, ecdadımızı. Her zaman saygı ve rahmetle, dualarla anarız Atamızı ve şehitlerimizi.

 Haydi o zaman ne duruyoruz? Boyayalım her yeri kırmızı- beyaza. Asalım bayraklarımızı balkonlarımıza, camlarımıza. Erkenden kalkalım yine en güzel kıyafetlerimizi giyelim, giydirelim yavrularımıza. Ellerimizde bayraklarla, marşlarla hakkıyla kutlayalım bayramımızı. Duyulsun sesimiz dört bir taraftan. Korku salsın hainlerin, kalleşlerin yüreğine. Birlik ve beraberliğimizi gösterelim bir kez daha. Türlü oyunlarla bizi yıkabileceğini zanneden akıl yoksunlarına.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI