Bugun...


Raziye Celep

facebook-paylas
Zaferin 99.Yılı Kutlu Olsun
Tarih: 29-08-2021 15:26:00 Güncelleme: 29-08-2021 15:26:00


‘’Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk Devleti'nin, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri burada atıldı. Ebedî hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, devlet ve cumhuriyetimizin ebedî muhafızlarıdır..." Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk.

 

Bir milletin yeniden doğduğu yerdir, Kocatepe.Afyonkarahisar’a bağlı Büyük Kalecik kasabasında bulunan 1874 rakımlı bu tepe, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Büyük Taarruzu başlattığı vatan toprağıdır. Taarruz ile birlikte, işgal altındaki Anadolu’nun kaderi değişecek ve yeniden yazılacaktır. Böylece bir millet tekrardan şahlanacak, işgale boyun eğmeyecek ve küllerinden yeniden doğacaktır.

 

26 Ağustos sabah 04:30 da Kocatepe’den başlayan taarruz harekatı, 30 Ağustos Çarşamba günü Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanacaktır. Ve bu kutlu zafer, Türk tarihine ‘’Başkomutanlık Meydan Muharebesi’’ olarak adını yazdıracaktır.

 

Zaferin 99.yılı kurtuluş ateşinin başladığı, kadim şehrimiz Afyonkarahisar’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında; zafer yürüyüşü, halk oyunları gösterileri, anma törenleri ve semalarımızda Türk Yıldızları pilotlarının gerçekleştirdiği akrobasi uçuşları gerçekleşti. Bir de bu yıl ilk kez düzenlenen farklı bir etkinlik oldu şehrimizde. 3000 yıllık geçmişe sahip Frig vadisinde Emre Gölü üzerinde havalandırılan rengarenk sıcak hava balonları ile gökyüzü şenlendi. Ve Afyonlulara görsel bir şölen yaşattı. Her geçen gün yaptığı organizasyonlarla adından sıkca bahsettiren gastronomi şehrimiz Afyonkarahisar’ da zafer coşkusu çeşitli etkinliklerle halkla birlikte devam etmekte.  Zaferin 99.Yılı milletimize kutlu olsun.

 

Bizlere emanet edilen bu kutsal vatana ve şanlı tarihimize her zaman sahip çıkacağız. Bu vatan kolay kazanılmadı. Çoğunluğu süngü ve insanüstü bir çaba ile her karışından sıksan şüheda fışkıracak bu güzel vatanın, kutsal şehitleri ruhlarınız şad olsun. Bir kez daha minnet ve saygı ile anıyoruz sizleri. Emanetiniz, en kıymetli emanetimizdir. Canımız pahasına, ebediyyen…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI