Bugun...


Şaban Korkmaz

facebook-paylas
DOSTUMUN NASİHATLERİ
Tarih: 27-10-2020 23:24:00 Güncelleme: 27-10-2020 23:24:00


Nasihati bilgili, kültürlü, akıllı ve edepli insanlar yapar. Her nasihat çok mu çok güzel alınacak dersler vardır ki birileri bu nasihati yapma ihtiyacı hissediyor ve yapıyor. Ne için yapıyor? Elbette sadece ve sadece Allah (c.c.) rızası için yapıyor.

 

Bugün siz sevgili okuyucularıma sevgili dostumun bana ettiği nasihatlerden kesitler sunmak istiyorum. Ola ki sizlere de faydalı olur:

 

Sevgili Dostum! Her bir iş hayırlı olarak başlamalı ve hayırlı olarak bitmeli. Unutma ki her bir şeyi hesabı vardır. Helalin de haramın da hesabı var. Kendini bilen insan hesabını veremeyeceği bir işi yapmamalı. Sen ol ki, her bir işe besmele ile başlamayı unutma. Yine şunu unutma ki abdestin bozulduğunda abdest almayı sakın ihmal etme.

 

Sevgili Dostum! Unutma ki hayatta sana erekli olanlardan birisi de istişare ve istişaredir. İçinden çıkamayacağın bir iş olduğunda iki büyük v e bir küçüğe danış, istişare et, akşam istihareye yat. Yine de içinden çıkamadıysan Peygamber Efendimiz (s.a.v.) olsaydı bu işi nasıl çözerdi de ve buna göre hareket etmeye bak.

 

Sevgili Dostum! İyi insanlarla dostluk ve arkadaşlık et. İyi insanların yanına gidersen misk kokusu alırsın, kötü insanlara yaklaşırsan onlardan da is kokusu alırsın. Gül bahçesine gir ki sabah akşam gül gibi kokasın. Her bir ansının kötü yanları olsa da sene onların güzel yanlarını görmeye ve bir güzelliğini alıp bendetmeye bakmalısın. İyi dosttan sana zarar gelmeyeceğini bil.

 

Sevgili Dostum! Bir insanı dost edineceksen sadece namaz kılıp kılmadığına bakarak karar verme. O insanı alışverişle dene, yolculuğa beraber çık ve beraber yemek ye. Bir yerde de onu sinirlendirecek bir hal ve harekette bulun, bakalım ne yapacak? Edeplice cevap verirse ne ala. Bu hususlar onun nasıl bir insan olduğunu ortaya koyar. Netice olarak olumlu ise kendisine on numara ve bir beş yıldız vererek dost defterine kaydını yap ve ölünceye kadar dostluğunu sürdürme bak.

 

    -Sevgili Dostum! Her gün ama her gün erken yatıp erken kalkmaya bak. Erken kalkanın nasibinin gür olduğunu unutma. Sakın üzerine güneşi doğdurma. Güneş doğup birkaç saat geçtikten sonra DUHA namazını kılmayı unutma. Her önüne gelene selam vermeyi ihmal etme. Cebinde her gün bir kaç şeker tanesi bulundur ve önüne gelen tanıdık veya tanımadık çocukları vererek onları sevindirmeye bak. Sen o çocukları Allah rızası için sevindirirsen Allah (c.c.) ta seni sevindirir.

 

   -Sevgili Dostum! Olabildiğince cömert olmaya bak. Allah (c.c.)n verdiğinden vermeye bak ki ahiret yatırımın bol olsun. Sana lazım olacak şey çok iyi bil ki ahiret için yaptığın yatırımdır, diğerleri hep  hoş olsa da ne yazık ki boştur. Bu dünyanın ikindi gölgeliği kadar olduğunu hatırından çıkarma. Her gün yatmadan önce bir muhasebe yapma alışkanlığı kazanmaya bak. Güler yüzlü ve edepli ol. Evlatlarını doğruluk ve dürüstlük üzere yetiştirmeye bak.

 

Sevgili Dostum! Allah (c.c.)’ın sana vermiş olduğu iki önemli nimet olan iman ve sağlık nimetini unutma. Üzerinde bulunan organların da sende emanet olduğunu bil. Sağlığının kıymetini bil. İyi bil ki sağlık olmadan hiçbir şey olmaz. Sabah ve akşam olmak üzere mutlaka dişlerini misvaklamaya bak. Her yemekten önce ve sonra da ellerini yıkamanın sünneti seniyye olduğunu hatırından çıkarmamaya bak. Seni Allah rızası için seviyorum. Allah’a emanet ol.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI