Bugun...


Şaban Korkmaz

facebook-paylas
Allah dosdtu muzafer özak (k.s.)’Dan inciler
Tarih: 07-03-2021 14:52:00 Güncelleme: 07-03-2021 14:52:00


 Göz zinası vardır, kulak zinası vardır, el zinası vardır, ağız zinası vardır, etek zinası vardır. Göz zinası etek zinasından eşedir, daha şiddetlidir. Etek zinasında hemen tatmin olursun ama göz bakmaya doymaz. Onun için gözüne sahip ol, gözünün kapağı var. Ya da gözünü taktir et, Hakk’ı gör! Hakk’ı görürsen Allah’tan gayrı bir şey göremezsin.

 

Unutmayın sakın, yetmişbin Kelime-i Tevhid okuyan, nefsini cehennem ateşinden kurtarır.

Unutmayın ki Kadir Gecesi 365 günden bir gündür. Aklı başında olan, hayatının, ömrünün her gecesini Kadir bilir, Allah’a isyan etmez, günah işlemez, ibadet ve taatta bulunur. Çünkü Kadir, Ramazan ayının içinde mi dışında mı kimse bilemez.

 

Namazı sakın boşlamayın! Kıymet vermemezlik yapmayın! Kılanlara da söylüyorum, kılmayanlara da söylüyorum, namaza teşvik ediyorum, namazı kılmalarını söylüyorum. Üstelik ben söylemiyorum Allah (c.c.) söylüyor. Namaz Kur’an’ın seksen üç yerinde “İKAME ETMEK” fiiliyle zikredilmiştir. “AGİMÜ’S-SALATE” demek, namazı ehemmiyet vererek kılınız, rükûuna, kıyamına, sücuduna, tesbihine, takdisine dikkat ediniz demektir. Mekândan münezzeh olan Allah (c.c.) namazda sana tecelli etmektedir. Bunu gör, bunu anla, bunu duy, bunu tat!”

 

Oruç üç nevidir. Birisi yemez, içmez, cinsi münasebetten kendini korur. Bu avam orucudur. Sen yedi azanla oruç tutmaya bak. O vakit kazanacaksın, iyi olacak. Bu üç azayla oruç tutmak, bu da bir meziyettir ama sen işi ilerlet ve yedi azanla oruç tutmanın yoluna bak. Hakk’ın sevmediği yere bakma, Hakk’ın sevmediği kelamı dinleme, Allah’ın sevmediği sözü konuşma, helal lokma ye, ırzına iffetine sahip ol, gözünle ihanet etme kimseye, göz orucu tut, kulak orucu tut, ağız, burun orucu tut, kalb orucu tut, kalbine Hakk’dan başkasını sokma ve zikrullah ile meşgul ol. İnşallah mükâfatını göreceksin. Yakın bir zaman da hem de.

 

Para sahiplerine söylüyorum! Kasalara kitlediğin, banka cüzdan9larında kayıtlı olan paralar senin değildir, mirasçılarınındır. Hem de sevmediğine kalacaktır, sevmediklerin arazsında taksim olunacaktır. O paraların ebediyen senin olmasını istiyorsan, ebedi saadeti istiyorsan, bu anda kalbi kırık, gözü yaşlı olanların kalplerini tatyib edip gözyaşını sil. Ateşi olmayanlara ateş götür. Sırtında giyeceği olmayanlara giyecek ver. Gizi yap bu işi, sakın ha riaen yapma. Yani yatırım ettim filan diye mürai olarak ortaya çıkma. Böyle yaparsan bil ki, bu Allah (c.c.)’ın sana vediasıdır, yani Allah (c.c.)’ın sana ihsanıdır. Yapamazsan bil ki, ihsan-ı ilahiden mahrum kalırsın.

 

Seyyidina Ebubekir Sıddik Hazretleri ağzına taş koyarlarmış, lisanına sahip olsun diye. Bir şey söyleyeceği vakit önce düşünür, sonra ağzından taşı çıkarır öyle konuşurmuş. Çünkü çok mühim. Dilin cirmi küçük, cürmü büyüktür.

 

İnsanları iyiliğe ve doğruluğa davet etmiyorsan, kâmil bir insan değiliz. Ama herkes kendi çapında. Çizmeden yukarı çıkmamalı. Sen, hanende, bulunan efrad-u ailenin çobanısın, onları Hakk’a davet et. Gene eğer arkadaşın yanında sözün toprak almayacaksa, onları Hakk’a davet eyle. Gene güzel sözlerle anlayacak olan kimselere hitap eyle. Tatlı sözlerle, güler yüzle, hikmet-i hasene ile, kandıra kandıra, inandıra inandıra, tattıra, tattıra, lezzet vere vere Allah’a davet et. Acı sözle, ekşi yüzle Allah’a davet edilmez.

 

 Fukaraya yardımı kimsenin görmediği bir şekilde gizlice yap, sondadan da yaptığın yardımı sakın başına kakıcı olma.

Nefsine kul olmaktan kurtul, Allah’a kul ol! Allah’a kul olanlar iki cihanda sultan olurlar bilir misin?

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI