Bugun...


Şaban Korkmaz

facebook-paylas
Bunları biliyor muydunuz?
Tarih: 02-12-2020 15:14:00 Güncelleme: 02-12-2020 15:14:00


Hoca Ahmet Yesevi (k.s.) Hazretlerinin beşinci kuşaktan torunları olan Ahmet Yesevi, Mehmet Yesevi ve Sultan Yesevi’nin binüçyüzlü yıllarda buralarda yaşayan insanları irşat etmek ve buraları fethe hazırlamak için Yukarıtandır köyüne geldiklerini ve burayı yurt edindiklerini ve halen her üçünün de türbelerinin Yakarıtandır köyünde olduklarını biliyor muydunuz?

                             

Cennet Mekan 2. Abdülhamit Han Hazretlerinin yatak odasının başında yedi-sekiz tane kiremit bulunduğunu, yataktan kalkar kalkmaz yan odada bulunan lavaboya gitmeden önce o kiremit tozlarıyla teyemmüm yaparak yan odaya geçip tuvalet ihtiyacını gördükten sonra abdest aldığını, ve kendini bildi bileli abdestsiz yere ayak basmadığını biliyor muydunuz?

                            

İlimizde bulunan ve şimdiki adıyla İmaret Camii (Gedik Ahmet Paşa Camii) Gedik Ahmet Paşa tarafından bir Külliye olarak yapıldığını ve külliye içinde bir cami, bir medrese, bir hamam ve bir de aşevi bulunduğunu, aş evinden o günlerde fakir, fukara, yetim ve yoksullara yemek verildiğini, medresede ise yüzlerce talebe yetiştirildiğini, şu an ise bu aş evinden ve medreseden eser kalmadığını biliyor muydunuz?

 

İnsan vücudunda tamı tamına üçyüz altmış mafsal bulunduğunu ve bu mafsalların kişinin akil baliğ olmasından sonra bu organların sadakasını her gün vermekle mükellef olduğunu, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in buyurduğu gibi bununda bir kolayının olduğunu ve güneş doğup kırkbeş dakika geçtikten sonra kılınacak iki rekat ‘kuşluk namazı’ ile bu sadakaların yerine getirildiğini biliyor muydunuz?

                              

  -Allah Dostlarından Bursa’da meftun Emir Sultan Hazretlerinin Yıldırım Beyazıt Han’ın damadı olduğunu, Yıldırım Beyazıt Han’ın Ankara savaşında mağlup olacağı Emir Sultan Hazretlerine bildirildiğini, Emir Sultan Hazretlerinin askerlerle birlikte savaş alanına kadar gittiğini ve Emir Sultan Han’ın Padişah’ı savaştan vazgeçirmek için pek çok çaba sarf ettiğini, ancak, bu çabanın Yıldırım Beyazıt Han tarafından kabul edilmediğini ve sonunda mağlup olduğunu biliyor muydunuz?

                            

Ezan okunur okunmaz Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in hemen namazı kılmak için hareket ettiğini, namaza kalktığı anda yanındakileri bile tanımadığını, bu durum O’na Allah-ü Teala tarafından verilen bir lütuf olduğunu, ve bizlere örnek olmak üzere namaz kılacağımız zaman önce kalbimizin namaza hazırlanması gerektiğini ifade etmeye çalıştığını biliyor muydunuz?

                           

Peygamber Şit Aleyhisselamın yaklaşık bin yıl yaşadığını, beş yüz yaşındayken kaldığı yerin rahat olmadığından kendisine rahat bir yer temin için sözler söylenildiğinde, “Şurada zaten beş yüz yıl kadar ömrüm kalmış bunun için değer mi? Dediğini, bulunduğu yerde beş yüz yıl kadar daha ömür sürdüğünü biliyor muydunuz?

 

Yasin-i Şerif’in Kur’an’nın kalbi olduğunu, ihlas suresinin Kur’an’ın üçte birine denk geldiğini, İzezilzülatil erdızilzelehe suresinin Kur’an’ın dörtte birine denk geldiğini, her türlü şerden korunmak için v sıkıntılı durumdan kurtulmak için, Kafirun suresinin, İhlas suresinin, Felag ve Nas surelerinin okunması gerektiğini biliyor muydunuz?

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI