Bugun...


Şaban Korkmaz

facebook-paylas
HER ANNE VE BABANIN GÖREVİ…
Tarih: 15-01-2021 12:56:00 Güncelleme: 15-01-2021 12:56:00


Kalplerdeki İnciler Ve Mercanlar

                                  

DUAMIZ: “Allah’ım , iman ile özümüzü, haya ile yüzümüzü, edep ile sözümüzü, Kur’an ile ömrümüzü hayır eyle.” Amin.

 

Büyük gönüller, sürüsünü koruyan bir çoban gibi çevrelerine karşı şefkat ve merhametle doludurlar. Bununla ilgili olarak Hz. Mevlana Hazretleri şu hadiseyi misal veriyor:

 

Bir zaman Hz. Musa’nın sürüsünden bir koyun kaçmıştı. Musa kurt kapar endişesiyle akşama kadar koyunun peşinden koştu ve nihayet yorulan koyunu yakalayınca onu sevip okşamaya başladı ve dedi di: “Şu parçalanan üstüme başıma ve pabuçlarıma bak. Beni böyle peşinde koşturmaya acımadın mı? Tut ki bana acımıyorsun niye kendi kendine acımaz v e tehlikeye atarsın?”

 

   Bu manzara karşısında Allah-ü Teala Meleklere:

 

“Musa Peygamberliğe layık oldu buyurdu.” Hz. Peygamber (s.a.v.) de:

 “Gençlik veya çocukluğunda çobanlık yapmayan peygamber yoktur.” Demiştir. Zira her idareci kendi halkını koruyup kollama da bir nevi çoban hükmündedir.

 

Bu yalan olan fani dünyada her anne, her baba, her öğretmen ve toplumun her bir ferdi çoban hükmündedir. Bu kişiler toplumun dinamikleridir. Çocukları geleceğe hazırlayan en önemli unsurlardır bunlar. Aile çocuğuna sahip olamazsı sonradan pişman olması hiçbir şeyi değiştirmez. “Saldım çayıra, Mevla’m kayıra” diye bir atasözü de ben bilmem ve tanımam. Bu değişik ve art düşünceli insanların söylemiş olduğu bir terimdir. Her bir insanın yaşı, başı ne olursa olsun takip edilmelidir. Kişi ailesinde bulunan bireyleri koruyup kollamakla görevlidir. Bu görevi bi hakkın yapmazsa Allah (c.c.) katında sorumludur.

 

   Bir dere yatağından akar gider. Çocuk da anne ve babasından küçük yaşta nasıl terbiye ve edep görürse onunla büyür ve gelişir. Bunun içindir ki binanın temeli oldukça sağlam olmalıdır. Çocuğun okula gidinceye kadar en birinci öğretmeni anne ve babasıdır. Çocuğa verilen temel bilgiler ne kadar güzel ve sağlam olursa çocuk toplumda o kadar başarılı ve sağlıklı olur.

 

Başta anne ve babanın çocuğa vereceği şey, hiçbir zaman yalana tevessül etmemesi olmalıdır. Çünkü yalan söyleyen insandan her şeyi bekleyebiliriz. Bunun yanında çocuğa verilecek edep de önemlidir. Çünkü çocukların o yaşlarda bütün alıcıları açık olduğundan ne verilerse hemen alırlar ve kalpleri ile beyinlerine işlemeye çalışırlar. Anne ve babanın sonradan eyvah dememeleri için evlatlarını milli ve manevi değerler çerçevesinde yetiştirmeleri elzemdir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI