Bugun...


Şaban Korkmaz


Facebookta Paylaş

Ana-Babalar Ve Günümüz Gençliği
Tarih: 20-03-2020 00:27:00 Güncelleme: 20-03-2020 00:27:00


Yeni nesil, bugünkü mamur beldenin, refahın, bolluğun, temizliğin, intizamın, imanın, inancın, teslimiyetin, yardımseverliğin, hoşgörünün, yardımlaşmanın ve medeniyetin kıymetini bilmiyorlar. Bilenler yok mu? Elbette var ama yeterli değil!..

 

Günümüz gençliği bugünün insanının nereden nerelere geldiğini bilmiyor, bilmek te istemiyor. Çünkü mahrumiyet, yokluk, ızdırap, acı ve hüzün görmediler. Hiçbir zaman acı çekmediler, yamalı pantolon giymediler. Delik pabuçla ve aç karnına okula gitmediler. Zamanımızda bunların bir dedikleri iki olmadan yerine geldi. Ana ve babalar evlatları hiç ağlamasın istediler ve her istediklerini yerine getirdiler. Yemediler, yedirdiler, giymediler giydirdiler.

 

Günümüzün nesli bolluk içinde gözünü dünyaya açtı. Her şeyi yerli yerinde hazır buldular. Buna rağmen Allah’a şükretmeyi bilmediler. Top sahalarını doldururken camilere uğramaz oldular.

 

Günümüz gençliğinin kalbinde Allah sevgisi, Peygamber Sevgisi, Ana-baba sevgisi, bayrak, millet, vatan sevgisi bazılarında bulunsa bile bazılarına hiç uğramadı. Ana-babalar onların bütün ihtiyaçlarını iki demeden yerine getirdiler ama onlar ana-baba kıymeti bilmediler. Ana-baba yaşlandığında evin bir evladı bile olsa huzur evlerine göndermek için işin kolay yönünü seçmeye baktılar. (birileri hariç)

 

Günümüz gençliğine yıllar önce edilen nasihatlar az da olsa tutuluyordu. Şimdi ise gençler nasihat dinlemek bile istemez bir halde değil mi? Bazıları “Ben bilirim” diye caka satmaya bakıyorlar. Başkalarını küçüksüyor, dünyayı ben yarattım der gibi adım atıyor. Alın teriyle kazanmak yerine milli piyango-toto-loto ve buna benzer yollarla bedavadan para kazanma derdine düşmüşler. (Birileri hariç)

 

Günümüz gençliği sofra yerine yemeğini masada yemek istiyor. Aynı kaba kaşık salınmasından ve yenmesinden yana değil. Bereket nedir diye sorsan cevap bile veremez bir durumda. ( birileri hariç)

 

Birlikte yenilen yemekte bereketin olduğunu bilmiyorlar. Sofraya oturmadan önce ve sonrasında ellerini yıkamaktan bi haberler. (birileri hariç)

 

Eskiden çocuklar ve gençler ana-babasının yanında ayak uzatmazlardı, sigara içmezlerdi, saygısızlık yapmazlardı. Ama bugün gelin görün ki bunlar normal şeylermiş gibi karşılanıyor.

 

Eskiden sofraya oturulduğunda hep birden yemeğe başlanırdı. Önce evin yaşlısı kim ise o yemeğe başlamadan diğerleri yemeğe başlamazdı. Şimdi böyle mi? Belki de bir evde günde herkes ayrı ayrı yemeğe oturuyor ve hiç kimse beklenmiyor değil mi?

 

Adamın oğlu üniversiteyi gidiyor, ana v e babasına itaat etmiyor. Baba bundan şikâyet ediyor. Baba suçu kendinde değil de oğlunda aramaya bakıyor. Kendi kendine: “Ben bu çocuğa acaba haram lokma mı yedirdim de bu çocuk bana itaat etmiyor.” Diye hiç düşünmüyor.

 

Eskiden sofraya oturulduğunda Allah’a verdiği bunca nimetler için dua edilerek yemeğe başlanırdı. Şimdi bu dua bazı evlerde yapılıyor Allah’a şükürler olsun.

 

Eskiden büyük olsun küçük olsun herkes sofraya oturmadan önce Peygamber Efendimiz (s.av.) gibi ellerini yıkama gibi bir derdi vardı. Şimdi her yerde su olmasına rağmen bu güzelliğe hasret kaldık gibi.

 

Şimdiki gençlik (birileri hariç) Allah’a şükretmeyi bilmiyor, abdesti, namazı, niyazı bilmiyor. Ahiret için zerre misgal hazırlığı yok gibi. Alabildiğince cimrileşmiş. Hiçbir kimseye yardım yapmıyor. (birileri hariç). Hâlbuki kendisini yaratan Yüce Allah’a hamdetse verdiği nimetlere şükretse, daha çok rızık elde edebileceğini bilecek.

 

Ana-babalara çok önemli görevler düşmektedir. Şurası iyi bilinmelidir ki:

 

“Çocuğun terbiyesi anne karnında başlar, doğunca da devam eder, okula başlayınca da devam eder, elhasılı evleninceye kadar devam eder.” İşte bunun bilinci içinde olmamız gerekir toplum olarak.

 

Anne-baba daha küçük yaşlarda çocuklarına yalan söylememeleri hususunda titizlik göstermelidirler. Haramı helali anlatmalıdırlar. Abdesti-namazı-niyazı-hakkı-hukuku-sevgiyi-saygıyı-muhabbete-yardımlaşmayı-cömert olmayı öğretmelidirler. Hal böyle olunca her şey kendiliğinden düzelecektir inşallah. İnsan ki hiçbir zaman ümitsizliğe düşmemelidir.

 

Günün ATASÖZÜ:

 

“Bağa bak üzüm olsun, yemeğe yüzün olsun.”

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI