Bugun...


Şaban Korkmaz

facebook-paylas
Başkasının Kusuru
Tarih: 15-10-2020 03:13:00 Güncelleme: 15-10-2020 03:13:00


Hiçbir insan bu dünyada yaşadığı süre içinde hiçbir zaman dört dörtlük bir yaşantı süremez. İnsanoğlu bilinmelidir ki çiğ süt emmiştir. İnsandın yani beşerdir ve her zaman şaşması mümkündür.

 

İnsan olarak her birimiz hatalı olabiliriz, kusurlu olabiliriz, eksiğimiz gediğimiz olabilir. Böyle durumlarda biz hiçbir kimsenin kusuruyla ilgili olarak o kişinin kusurunu görsek bile görmemezlikten gelmeliyiz.

 

İnsanoğluna o düşer ki başkalarının eksiğiyle, kusurlarıyla ilgilenmek yerine kendi eksiğini ve kusurlarını görmesi ve düzeltmesi en akıllıca iş olacaktır herhalde.

 

Başkasının eksiğiyle ilgilenmek, onu deşifre etmek hiçbir kimsenin işi olmamalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in rivayet ettiği hadiste şöyle buyrulmaktadır: “Bir kimse müminin (kusurunu) örterse (cahiliye döneminde) diri olarak kabre gömülmüş bir kız çocuğunu hayata kavuşturmuş gibi olur.”

 

Yine bir başka Hadiste şöyle buyrulmaktadır: “Bir kimse Müslüman kardeşinin noksanını (kusurunu) örtmüş olsu, Allah (c.c.)’da kıyamet gününde onun kusurunu örter. Yine bir kişi Müslüman kardeşinin ayıbını açığa (çıkarmış olsa) Allah (c.c.) da; evinin içinde bile olsa utanacağı şekilde onun kusurunu açığa çıkarır.”     

 

İbn-i Abbas (r.a.)‘dan rivayet edilen bir başka hadiste Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in şöyle buyurduğu ifade edilmektedir: “Bir kimse bir Müslümanın (ayıbını) kusurunu örterse, Allah (c.c.)’da dünya ve ahirette onun kusurunu (ayıbını) örter.”

                               ***

KUR’AN OKUMANIN FAZİLETİ

 

Kur’an-ı Kerim her bir Müslüman’ın başucu kitabı olmalıdır. Her gün ama her gün açıp en az yetmiş ayet okumaya gayret etmelidir. Biz bu dünyada O Muhterem kitaba sarıldığımız sürece, onu okuduğumuz sürece, öğrendiklerimizle amel ettiğimiz sürece inşallah Allah’ın izni ve keremiyle Kur’an-ı Kerim de yevmi kıyamette o okuyan kişiye şefaat edecektir Allah-ü Âlem. Peygamber Efendimiz (s.a.v) Kur’an’la ilgili hadis inde şöyle buyurmaktadır: “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir.” Buyurmaktadır. Konu ile ilgili olarak Yunus Emre (k.s.) Hazretleri de şöyle buyurmaktadır: “Kim ki Kur’an bilmedi, sanki bu dünyaya gelmedi.”

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir başka hadisinde de şöyle buyurmaktadır: “Kur’an’dan bir harf okuyan kimseye bir hasene (iyilik) sevabı vardır. Bir “Hasene” 10 kat olarak sevaplandırılır. Ben “Elif, Lam, mim” bir harftir” demiyorum. Lakin Elif bir harf, Lam bir harf, Mim bir harftir. (Elif-Lam-Mim diyen bir kimse 30 sevap alır.)

                                   ***

YATMADAN ÖNCE

    Bilindiği gibi kendi bilen kişi abdesti bozulduğunda abdest alan, arkasından iki rekât namaz kılan, arkasından Allah (c.c.)’tan bir şeyler isteyen kişidir.

   Kendini bilen kişi mutlaka abdestli olarak yatağa girmeli, yatmadan önce de şunları okumaya çalışmalıdır:

-Elif-Lam-Mim (21 defa)

-Euzubikelimetillah-i min şerri ma halag (21 defa)

-İhlas Suresi (21 defa)

-Fatiha (21 defa)

-Kevser (11 defa)

-Ayetel kürsi (21 defa)

-Felag (11 defa)

-Nas (11 defa)

    Bunları okuduktan sonra elleriyle vücudunu sıvazlamalıdır. Teheccüd ve sabah namazına kalkmak için niyet etmelidir. Bütün bir geceyi uyuyarak geçirmemeye çalışmalıdır. Nafile namazların içinde en faziletli namazın teheccüd namazı olduğu ifade ediliyorsa mutlaka bunu her gün kılmaya özen gösterelim inşallah.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI