Bugun...


Şaban Korkmaz

facebook-paylas
EY KENDİNİ TANIMAYAN İNSAN!
Tarih: 03-08-2021 11:18:00 Güncelleme: 03-08-2021 11:18:00


İnsanlar şu üç sınıftan birinde bulunurlar:

1-Melek sınıfı,

2-Şeytan sınıfı,

3-İnsan sınıfı.

Melek sınıfı külliyen hayır sınıfıdır.

Şeytan sınıfı külliyen şer sınıfıdır.

İnsan sınıfı karışıktır.

Hayır sınıfı da olabilir, şer sınıfı da. Eğer hayır yönü galip gelirse melek sınıfına dâhil olur. Şer yönü galip gelirse şeytan sınıfına dâhil olur.

Bir diğer ifadeyle insan eğri, büğrü, yalan, dolan, sahtekârlık, cimrilik el hâsılı her türlü kötü yolda cüz’i iradesini kullanarak ilerliyorsa Allah onu o gittiği yolda ilerletir. Yok, eğer o kişi dürüstlük, iman, inanç, sevgi, saygı, birlik, beraberlik, hoşgörü yolunda cüz’i iradesini kullanarak ilerliyorsa Allah o nu da o yolda ilerletir.

 Ey kendini bilen insan o zaman sen hele bir düşün hangi yoldasın?

Hangi yolun sonunda ne var bir düşün ona göre hareket etmeye bak. Bu dünyaya bir defa daha gelici değilsin. Aklını başına toplamaya bak. Seni yaratan Allah’ı durmadan zikretmeye bak.

Ey kendini bilen insan her gün yatmadan önce bir muhasebe yap. Sevaplarını ve günahlarını bir teraziye koy. Hangisi fazla bir düşün.

Allah seni seviyor ve sevdiğinin göstergesi olarak da bütün hayvanat ve nebatatı da senin emrine vermiş. Tabiri caizse at vermiş, yat vermiş, kat vermiş, evlat vermiş, torun vermiş, mal vermiş, mülk vermiş. Hala niye seni yaratan Allah’ı zikretmede nankörlük edersin?

                       

EY KENDİNİ TANIMAYAN İNSAN!

Senin kalbin ne kadar da kasvetli. Bir köpek bile avda, tarlada, bağda, bahçede, sürüde ve bekçilikte sahibine ne kadar da hizmet ediyor. Ona karşı ne de samimi davranıyor. Ne kadar da sadakat gösteriyor. Sahibini gördüğü zaman ne de yaltaklanıyor ve sevinç gösterisinde bulunuyor. Hâlbuki bütün bunlara karşılık, sahibinin akşamleyin ona verdiği de nihayet bir miktar yiyecektir. Hatta belki de birkaç lokmacıktır. Yahut daha da az bir şeydir…

 

Sen ise, Allah’ın nimetlerini yiyorsun. Onlarla doyuyorsun. Buna karşılık, Allah’ın senden istediklerini yerine getirmiyorsun. Allah’ın hakkını ödemiyorsun. Emrine karşı geliyor, ahkâmına riayet etmiyorsun. Silkin hele bir kendine gelerek sen yaratan Allah’a gereği gibi kul olmaya bakarak deki:

 

“Ya Rabbi! Benim maksadım Sana ulaşmaktır. Seni murad edenlerdiniz. Seni arayanlardanız. Sana talip olanlardanız. Seni sevenlerdeniz. Bizi her iki cihanda rezil rüsvay eyleme.”

                          

SAKIN UNUTMA HAAAA…

 

Seni yaratan Aziz ve Celil olan Allah’ın emirleri senin üzerinde bir borçtur. Eğer gücün yettiği halde onları sebepsiz yere yapmazsan kendine haksızlık ve kötülük etmiş olursun. Kasten ve inanmayarak terk ettiğin takdirde ise imandan çıkarsın.

İyi bil ki senden önce gelenler nasıl ahirete göçtüyse sen de gelip bir göçeceksin. Can vücudundan çıkmadan Allah’a kul olmaya bak. Aklı başında olan bir mümin olmanın yollarını ara. Bir bilene sor. Allah dostlarını tanımaya bak. Bu gelişin bir gelişi daha yok.

Cenab-ı Rabbil Alemin Taıha Suresinin 81. ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor:

“Size rızık olarak verdiğimiz şeylerin en temizlerinden yeyin. Bu hususta azgınlık edip de helal olmayan şeyleri de yemeğe kalkışmayın. Sonra, üzerinize gazabım vacip olur. Benim gazabım da kime vacip olursa muhakkak ki, o, helak çukuruna yuvarlananlardan olur.”

Bunun yanında şunu da unutmamak gerekir ki: 

“Sakın ola ki abdestsiz bir şey yemeyin, yerseniz dert olur.”

O zaman kendini bilen kişi abdesti bozulduğunda abdest almalı ve sürekli abdestli olarak yaşamaya bakmalıdır ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in şu hadisini de unutmamalıdır:

 “Kim ki kırk yaşına geldiği halde hayrı şerrine galip gelmezse cehenneme hazırlansın.”

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI