Bugun...


Şaban Korkmaz

facebook-paylas
Allah’ın verdiğinden verebilmek ne güzel!
Tarih: 09-12-2020 18:10:00 Güncelleme: 09-12-2020 18:10:00


Âlimlerden talebeleri çok güzel ve faydalı bilgiler öğrenirler.

 

Hele hele bu öğrenilenler yaşayarak öğrenilmişse hiçbir zaman da unutulmayan bilgiler arasına girer. Şurası da önemli bir gerçektir ki; insan ömür boyu bir talebedir. Ne öğrenirse öğrensin, öğreneceği daha çok şeyler vardır. Belirli bir yaştan sonra insan hem talebe hem de hoca hükmündedir, eğer bildiklerini birilerine anlatabiliyorsa eğer. Aşağıdaki menkıbe her birimize güzel bir ders niteliğinde olsa gerek.

   

Âlimlerden birisi talebesi ile gezerken, bir tarlanın yanındaki ağaçlardan birin altında eski bir çift ayakkabı gördüler. Belli ki civarda çalışan birisinin ayakkabısıydı.

Talebe:

“Hocam, bu ayakkabıyı saklasak da, sahibi geldiğinde ayakkabısını bulamayınca, o anki halini seyretsek, ne dersin?” dedi.

Hocası:

“Sevincimizi başkalarının üzüntüsü üzerine kurmak doğru değildir. Gel şöyle yapalım; sen zengin bir ailenin çocuğusun, bu ayakkabının içine bir miktar para bırak, sahibi gelip bunu gördüğü zamanki sevincini seyredelim.” Dedi.

Talebe bu teklifi daha güzel buldu ve adamın ayakkabısının içine bir miktar para koydu. Hoca sı ile görünmeyecek şekilde bir ağacın arkasına saklandılar.

Bir müddet sonra, ayakkabının sahibi geldi. Elbiselerini değiştirdi, ayakkabısını giyerken içinde bir şey olduğunu fark etti. Baktığında bunun para olduğunu gördü. Bir müddet etrafına bakındı, hiç kimseyi göremeyence, dizleri üzerine oturdu v ellerini açıp:

“Ya Rabbi, eşimin hasta, çocuklarımın aç olduğu Sence malumdur, verdiğin bu nimet için Sana sonsuz şükürler olsun,” deyip gözyaşlarına boğuldu ve uzun süre ağladı. Bunu gören Hoca ile talebesi de gözyaşlarını tutamadılar…

Sonra hoca talebesine döndü:

“Bu ilk tekliften daha güzel olmadı mı, şu an daha mutlu değil misin?” dedi.

Talebesi:

“Evet Hocam, daha sevinçliyim. Şimdi, daha evvel anlamadığım şu cümlenin manasını anladım: Verdiğin zaman, aldığın zamankinden daha mutlu olursun.”

Hocası dedi ki:

“Evladım! Güçlü ve haklı olduğunda affetmek: Vermektir.”

“Yokluğunda kardeşine dua etmek. Vermektir.”

“Haksız iken özür dileyebilmek: Vermektir.”

“Başkasının ırzına kem gözle bakmamak: Vermektir.”

“İnsanların gönüllerine sevinç ekmek: Vermektir.”

Sen de gel: VER ALLAH’IN VERDİĞİNDEN. Ver ki, ahirete güzel bir yatırım yapmış olasın.         

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI