Bugun...


Şaban Korkmaz

facebook-paylas
Ayakkabının Çamuru
Tarih: 07-05-2020 21:16:00 Güncelleme: 07-05-2020 21:16:00


Allah dostlarının yaşantıları, hal ve hareketleri bizim için örnek teşkil etmelidir.

 

Onlar Allah dostu yapan değerleri bilmemiz ve ona göre hayat yaşantımızı belirlememiz ve buna göre yaşantımızı sürdürmemiz gerekir. İşte böylesi güzel bir misal, gelin okuyalım ve birlikte analiz e sentez yapmaya çalışalım.

 

Bayezid-iBistami (k.s.) yağmurlu bir havada Cuma namazına itmek için evinden çıktı. Sağanak halinde yağan yağmur, yolu çamur haline getirmişti. Yağmur bitinceye kadar bir evin ihata duvarına dayandı. Çamurlu ayakkabılarını duvarın taşlarına sürerek temizledi. Yağmur yavaşlayınca camiye doğru yürüdü. Bu sırada aklına Mecusi’nin duvarını kirlettiği geldi ve üzülerek:

 

“Onunla helalleşmeden nasıl Cuma namazı kılabilirsin? Başkasının duvarını kirletmiş olarak nasıl Allah-ü Teala’nın huzurunda durursun?” diye düşündü ve geri dönüp o Mecusi’nin kapısını çaldı. Kapıyı açan Mecusi;

 

 “Buyurun bir arzunuz mu var?” diye sorunca:

 

 “Sizden özür dilemeye geldim.” Dedi. Mecusi hayretle;

 “Ne özrü?” diye sordu. O da;

“Biraz önce duvarınızı elimde olmadan çamurlu ayakkabılarımı temizlemek maksadıyla kirlettim. Bu doğru bir hareket değil. Yağmurun şiddeti ve inceliği unutturdu.” Deyince, Mecusi hayretle: “Peki ama ne zararı var? Zaten duvarlarımız çamur içinde. Sizin ayağınızdan oraya sürülen çamur ve çirkinlik veya kabalık meydana getirmez.” Dedi. Beyazid-i Bistami;

 

“ Doğru ama bu bir haktır ve sahibinin rızasını almak lazımdır.” Dedi. Mecusi:

 “Size bu inceliği ve insan haklarına bu derece saygılı olmayı dininiz mi öğretti?” diye sorunca:

 “Evet dinimiz ve bu dinin Peygamberi olan Muhammed Aleyhisselam öğretti.” Dedi. Mecusi:

“ O halde biz niçin bu dine girmiyoruz? Diyerek Kelime-i Şehadet getirip Müslüman oldu.

 ***

SORUMLU TUTULACAKSIN!

 

Talebesi Ebu Musa’ya şöyle nasihatte bulundu:

“Sana yaşadığın sürece tamamen Allah-ü Teala’ya yönelmeni, yüzünü hiçbir vakit O’ndan çevirmemeni tavsiye ederim. Şüphe yok ki O’na kavuşacak ve O’nun yüce huzurunda duracaksınız. Ve sen bütün işlediklerinden sorumlu tutulacaksın. Sakın gafil olma. Gaflet uykusundan bir an önce kendini kurtar. Hiç kimseyi O’na tercih etme. Sana gelen belalar sabret. Allah-ü Teala’nın hükmüne ve kazasına rıza göster. Allahü Teala’nın verdiğine kanaat et. Allah-ü Teala’ya güven, vaat ettiklerinin mutlaka yerine geleceğine inan. Hiç ölmeyecek ve hep diri olan Rabb’ine tevekkül eyle. Her işinde O’nun inayetini iste. O’nun emirlerine riayet et. Hayata olduğun müddetçe bu dediklerimi yapmaya çalış. Halkı bırakıp, Hakk’a yönel. İşini O’na ısmarla!...”

***

NASİHATİN ÖZÜ:

 Bir Allah Dostunun önemli nasihati:

Sen, Sen ol ki, şu nasihatlere kulak vermeyi unutma:

1-Yolculukta kötü huylunun biri sana arkadaşlık ederse, onun kötülüğünü kendi güzel ahlak potana sok da şekillendirmeye çalış. Böylece işin ve yolculuğun selametle neticelensin.

2- Biri sana iyilikte bulunursa, devamlı surette Allah-ü Teala’ya şükret. Çünkü o adamın kalbini sana çeviren Cenab-ı Hakk’tır.

3-br bela sana dokunacak olursa, o belanın üzerinden kalkması için süratle Allah-ü Teala’ya dön ve neticeyi sabırla bekle. Ümidin kırılmasın, itimadın sarsılmasın. Çünkü gelen belanın altında ne gibi bir hayırların yattığını o anda idrak edemezsin.

***

Günün İncisi.

“Dünya sevgisi bir kalbe girdiği zaman, o kalbi Allah-ü Teala’ya ibadet etmekten alıkoyar.”





FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI