Bugun...


Şaban Korkmaz

facebook-paylas
Toplum İçinde Mutlu Olan Kişi
Tarih: 09-04-2021 23:29:00 Güncelleme: 09-04-2021 23:29:00


Toplum içinde mutlu ve mesut olan kişi; fasık değildir, hasta değildir, borçlu değildir, garip değildir, cimri değildir, mahpus değildir. Mutluluk merdivenlerini Allah’a zikrederek, O’nun vermiş olduğu nimetlere hamd ederek, O’nun yarattıklarına bakıp fikr ederek hayatını idame ettirmeye çalışandır. Allah’ın verdiğinde mümkün olduğunca verebilendir. Fakiri, öksüzü, yetimi, garibi düşünen ve onların yaralarının sarılması için çaba ve gayret sarf edendir.

                           

Hiç şüphesiz ki mutluluk, sürekli yağan yağmurların çiselemeye dönüşmesidir. Düşmanlıkların ortadan kaldırılmasıdır. Şehvetlerin geri atılmasıdır. Allah’ı razı şekilde ilim elde edip amellerin güzelleştirilmesidir. Bahçeden ve tarladan iyi bir şekilde verim elde edilmesi hususunda sadece kendi bahçe ve tarlasına değil tüm insanların bahçe ve tarlalarına yağmur yağmasını istemektir. Birilerini Allah rızası için sevindirmektir.

 

-Hiç şüphesiz ki mutlu olan insan, Allah’ın razı olacağı amellerin peşine düşendir. Hiçbir kimseyi kırmayandır. Hiçbir kimsenin kırılmasına sebep olmayandır. Hiçbir kimseye küsmeyendir. Hiçbir kimsenin gıybetini yapmayandır. Hastaları ziyaret edendir. Sabahın seher vaktini en iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışandır. Tebessümün mutluluğun anahtarı olduğunun bilinci içindedir. Yeri geldiğinde Allah için sabretmesini bilendir.

                           

-Hiç şüphesiz ki mutlu olan kişi, konuştuğu zaman azı söyler, özü söyler. Haftanın bir gününde sükût orucunu tutmayı ihmal etmeyendir. Hiçbir zaman malayani (boş) konuşmayandır. Darda kalanların yardımına gecede gündüzde koşturmaya çalışandır. Her önüne gelene selam verendir. Teheccüd namazını aksatmadan kılmaya çalışandır. Hiçbir kimseyle tartışmaya ve münakaşaya girmeyendir. Hiçbir kimseyi incitmeyendir. Dostlarına yazacağı mektupları seher vaktinde yazmaya çalışandır. Gözyaşında tebessümü gizleyendir.

                           

-Hiç şüphesiz ki mutlu olan kişi, nasibini helal yoldan kazanmaya çalışır. Yerinde susar ve yerinde konuşur. Endişe ve kaygılardan uzak durmaya çalışır. Şafağı göl, geceyi şenlik, insanları dost ve içinde yaşadığı kulübeyi saray olarak görmeye çalışandır. Elde ettiği gelirle geçinmesini bilendir. Darlıkta e bollukta infak etmeye çalışandır. İman ve sağlık nimetinin kadrini bilendir. Karamsarlığı, ümitsizliği ve kuruntuyu terk edendir. Yetimlerin başını okşayan ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışandır. Her gün Kur’an’ı Kerim’i okuyandır. Öğrendikleriyle amel etmeye çalışandır. Haramı ve helali idrak edebilendir.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI