Bugun...


Semih Gökkaya


Facebookta Paylaş

2020
Tarih: 25-03-2020 18:45:00 Güncelleme: 25-03-2020 18:45:00


2020 yılı ilk ayı belkide yaşadıklarımız itibariyle yıllarca görebileceğimiz olayların art arda gelmesi ilk 3 aya sıkışması bu olayların da genel itibariyle apolitik olaylar zincirinin en önemli sıralarda olması apolitik ama yoğun bir gündem ile başbaşayız.
 
 
Siyasette yoğun bir dış politika gündem havuzumuz varken Suriye,Libya ,Doğu Akdeniz iç siyesettede gündem hayli yoğun bir konu almışken siyesetin içiçe olduğu ancak apolitik bir konumuz maalesef corana hemen hemen tüm dünyayı etkisi altına aldı ve dünyayı değiştireceği ve şekillendireceği ekonomileri siyasi konumları duruşları corana öncesi ve sonrası olarak hemen hemen hayatın tüm evrelerini eğitim sistemleri; okullar üniversitelerde dahil kapalı milli eğitimde eba sistemiyle uzaktan eğitim yapılmaya çalışılsada üniversitelerde dahil şuan için belirsizlik hat safalarda turizm için sezonu başlamadan bittiği bir yıl olarak tarihe geçecek turizm merkezlerinin corana sebebiyle tüm işçilerini çıkarmaları turizm sektöründe virüs sonrası kalıcı hasarların devam ettiği bir sektör olarak hep coranadan önce coranadan sonra olarak anılacağı bir yıl olarak kayıtlara geçecek.
 
 
 
Corana ülkemizde tespit edilmemiş olsaydı en önemli konularımızdan bir tanesine mültecilere açık kapı politikamız sonucu Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlerin sonuçları olacaktı.Artık coranadan sonra başlattığımız ancak yarım kalan bir politika olarak corana sürecinde askıda kalan bir projemiz oldu.Corananın ekonomik etkileri corana sonrası daha da belirgin hale gelecek elbette ancak dünya ticareti corana bugün itibariyle bile bitse dahi büyük küçülmeler büyük ekonomik daralmalar hatta buhranlar başlangıcı olarak corana hep etkileri yıllarca sürecek.Corana 2020 yılının ilk 3 ayında tüm dünyada etkileri ve artarak devam etmesi sebebiyle sonun görülememesi bırakacağı yıkımın büyüklüğünün hesaplanamaması sebepleriyle dünyamıza etkisi 1. Ve 2. Dünya savaşlarını görmemiş bir jenerasyon olsakta coranadan sonra ülkeler bir dünya savaşından çıkmış kadar hemen hemen bütün ülkeler paylarına düşen yıkımın sonuçlarıyla başbaşa kalacak.
 
 
 
2020 Tokyo Olimpiyat oyunlarının 2021’e ertelenmesi bir dünya savaşı olarak coronanın nitelendirmesinin örneği olarak başlıbaşına gösterilebilir.1896’dan günümüze kesintisiz 4 yılda bir yapılan olimpiyatlar tarihinde iki kez erteleniyor bunlarda 1.ve2. dünya savaşı tarihleri 3. Tarih ise 2020 tüm liglerin ertelendiği tüm spor branşlarının hemen hemen süresiz askıya alındığı kötü bir milat olarak hep hafızalarda yer edinecek.
 
 
 
Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü günden itibaren 14 geçti.Bugün itibariyle vefat eden sayımız maalesef 40’lı rakamları bulmuş durumda devletimizin aldığı tedbirler bizleri İtalya gibi olmaktan bizleri korur.Havaların ısınmasıyla ve aşı için zaman biraz kısa olarak açıklansada hastalığın ilacı ve tedavisi konularında yeni gelişmeler her an olabilir.Ülkemiz için hastalığın yayılması engellemek için elemizden gelen her adımda dikkatli olmalıyız.Malesef corana sonuçları itibariye ülkemiz içinde coranadan önce coranadan sonra olarak sonuç doğurmaya devam edecek.
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI